Društvo

Drugari iz školske klupe

Za Portal Analitika sociološkinja Sanja Vujošević Facchini, koja živi i radi u italijanskom gradu Vićenci, donosi osvrt na početak školske kodine u Italiji. O dilemama, koja su uputstva zadata, možete pogledati kroz razrađene postupke u kojima svi moraju preuzeti svoje obaveze – roditelji, nastavno osoblje, i djeca.

Drugari iz školske klupe Foto: Privatna arhiva/Screenshot
Sociološkinja Sanja Vujošević Facchini
Sociološkinja Sanja Vujošević FacchiniAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Bili jednom, drug ili drugarica iz školske klupe nije početak neke bajke, već nove školske godine 2020 -2021. Niko nikada nije mogao zamisliti da će izraz “drug ili drugarica iz školske klupe” biti izbrisan jer su uglavnom škole imale klupe sa dva mjesta.

Ovaj opis “drug ili drugarica iz školske klupe“ je takođe bio onaj koji je pratio drugarstvo i naše prvo bezbrižno djetinjstvo. Od ove godine, nažalost, socijalno i fizičko distanciranje iznenadilo je sve,i mijenjaće pravila dok god budemo morali zivjeti sa virusom I škole su morale je da se prilagode smjernicama stručnjaka. Mjera metar distance sugerisana od Naučno Tehničkog Komiteta (Comitato Technico Scientifico) dovela je do nestanka duple klupe i duplih redova u školama.

Nestankom drugarstva iz klupe, nestaje i cijeli jedan vijek, jedan komad istorije odnosa koji su nas formirali i koji ko zna kada ponovo će se biti postavljeni na sličan način. Drugare iz klupe zamijeniće drugi izraz, a to je drugarica ili drug iz odjeljenja. Pojam gotovo iste forme, ali suštinski različit. 

Ovaj novi raspored  nije zavisio od nečije volje, već od stroge obaveze koju treba poštovati I za koju niko ne može da odredi trajanje. Vremena i modeli se mijenjaju, pa tako i način zajedništva, a posebno kada nova pravila moge pomoći u rješavanju zdravstvene situacije koja se mora strogo držati pod kontrolom.

Jedno od pitanja sa kojim se muče prosvjetni radnici širom svijeta je koju didaktiku primjenjivati. Tumačenje oko kojeg se najveći broj stručnjaka saglašava bi se moglo objasniti izjavom koju je dao g. Đovani Boća Artijeri direktor Odjeljenja za odnos sa medijima Università degli studi di Urbino Carlo Bo

“Ne postoji trenutno ispravni didaktički model. Zbog nedostatka prostora najbolje je koristiti takozvani “blended” ili pomiješani didaktički model, on line-off line (pri tom se ne misli na pola odjeljenja kući, a pola u školi) jer u ovom trenutku eksperimentišemo odnose - novi fizički prostor i učenje, jer skoro svi moraju prilagođavati ili mijenjati fizički prostor da bi obezbijedili potrebne distance zbog opasnosti od prenošenja infekcije. Ono što ćemo iskusiti je prilika za preispitivanje dinamike učenja i dinamike ocjenjivanja, iskorištavajući potencijal digitalnih i drugih platformi. To će biti kompleksno i empirijsko iskustvo kako će se prostor i učenje povezati.”


Kako u Italiji otpočinje nova školska godina i koja su uputstva zadata, možete pogledati kroz razrađene postupke u kojima svi moraju preuzeti svoje obaveze – roditelji, nastavno osoblje, i djeca.

1) Maska: Tamo gdje se ne mogu obezbijediti potrebne distanze, maska postaje najadekvatniji instrument zaštite. Djeca u učionicama ne nose maske dok sjede i imaju distancu od 1m. Samo ukoliko treba da su u kontaktu sa drugim djetetom ili nastavnikom onda se stavlja zaštitna maska. Nastavnik takođe, ako šeta između klupa mora nositi masku. Nema razmjene školskog materijala (olovke, gumica, lenjira, knjiga i sveski….)
Kako da ne dođe do zamijene ili gubljenja maski u ucionicama sa ostalim đacima?
Eksperimentiše se sa primjenom univerzalnih traka koje kada spustite masku na dolje vise oko vrata ili se savjetuje personalizacija – vidljivo označavanje maski.
2) Higijena ruku: Često pranje ruku
3) Sredstvo za dezinfekciju ruku: prije i nakon posjete bilo kojem ambijentu (zato ispred svake učionice gel za dezinfekciju), a posebno poslije javnih mjesta.
4) Dezinfekcija prostora - podova, posebno cipela i česta ventilacija učionica.
5) Fizička distanca: Neophodno je držati udaljenost od jednog ili dva metra između osoblja i ucenika. Takodje je neophodno ograničiti na minimum situacije koje bi mogle dovesti do grupisanja.
6) Pažnja porodice: Roditelji i rođaci imaju presudnu ulogu - neophodno je da intervenišu unaprijed i strogo sprovode pravila. Obavezna je svakodnevna kontrola temperature djeteta. Ako prelazi 37.5° dužni su da dijete zadrže kod kuće i da obavijeste ljekara ili pedijatra koji liječi dijete. U slučaju sumnje na Covid-19, potrebno je odmah uraditi dijagnostički test. Važno upozorenje je i da se ne uzimaju ljekovi bez ljekarskog recepta.
Kada je dijete u školi postupak koji se sprovodi u slučaju pojave simtoma
 
U slučaju da učenik ili učenica manifestuju simptome koronavirusa, škola mora da kontaktira osobu za Covid-19 koja odmah upozorava roditelje. Učenik ili učenica moraju biti opremljeni hirurškom maskom (ako su stariji od 6 godina) i smješteni u posebnu prostoriju gdje ce biti neophodno da se nastavi sa provjerom tjelesne temperature upotrebom termometra koji ne zahtijeva kontakt. Maloljetna osoba ne smije biti prepuštena sama sebi, već u društvu odrasle osobe uz držanje distance kada je to moguće i nošenje maske dok dijete ne bude povjereno roditelju. Roditelji treba da kontaktiraju pedijatra ili ljekara primarne zdravstvene zaštite radi kliničke procjene (telefonska trijaža) slučaja. Ukoliko se ispostavi da su rezultati testa pozitivni na korona virus, Odjeljenje za prevenciju iobavještava o slučaju i škola pokreće potragu za kontaktima i sprovodi vanredne sanitarne akcije prostorija.
Povratak poslije izliječenja
Za povratak je potrebno da se sačeka klinički oporavak (tj.potpuno odsustvo simptoma) učenika ili učenice. Za potvrdu ozdravljenja potrebno je izvršiti provjeru dva brisa u razmaku od 24 casa. Odjeljenje za prevenciju i identifikaciju aktivnih slučajeva provjeriće kontakte i staviti ih u karantin 14 dana od datuma posljednjeg kontakta sa potvrđenim slučajem. Isti postupak se odnosi i na školske radnike.
Zatvaranje škole ili dijela škole jednog odjeljenja je u nadležnosti Odjeljenja za prevenciju ASL (Azienda Sanitaria Locale)


7) Postupni prilazi školi i kancelarijama: Pristup školama i kancelarijama mora biti zakazan kako bi se izbjegle gužve i opasni redovi.
Organizovati ulaz i izlaz iz škole (npr: dolazak u školu četrvtog razreda jedne cijelodnevne osnovne škole je izmedju 8:10-8:25) a (za odlazaku 15:45 i nema zadržavanja)
8) Komunikacija: Da bi se olakšala komunikacija između školskog osoblja i porodica, preporučuje se elektronska komunikacija.
9) Serološki testovi: Neophodno je ohrabriti nastavnike da sprovode serološke testove: test je element pomoćne provjere o kretanju virusa. Oni koji imaju simptome treba da urade nalaz briseva (PCR). Prije početka školske godine izvršiti kolektivni screening.
10) Ljekari opšte prakse: Moraju biti referentna tačka za porodice. Moraju kontaktirati pacijente i ukazati na ispravno ponašanje i ako treba pozvati ih da dođu na konsultaciju u ordinacije.

Prema Zigmunt Baumanu najvećem društvenom teoretičaru savremenog doba sreča se ne sastoji u životu bez problema. Sretan život dolazi iz prevazilaženja problema, iz rješavanja poteškoća.

Mladi razumiju sve ovo, i neko vrijeme neće moći šaputati sa drugarima iz školske klupe,ali ko zna, mozda stvarno i pronađu način da nove uloge drugara iz odjeljena uspješno nadomjeste one iz školske klupe.

Sociološkinja Sanja Vujošević Facchini




Portal Analitika