Tako, u Vladi od 17 ministarskih funkcija samo dvije obavljaju žene, a od 81 poslanika u Skupštini žene su na deset poslaničkih mjesta, što je 12,3 odsto, piše Pobjeda.
Nada Drobnjak iz poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista kaže za Pobjedu da do sada nikad nije bilo ni 16 odsto poslanica u crnogorskoj skupštini. Ona je, međutim, optimista da će u novom parlamentarnom sazivu biti drugačije.
- Zakon o izboru odbornika i poslanika propisuje da na izbornoj listi mora da bude 30 odsto manje zastupljenog pola. Znači da partije to moraju poštovati. Koliko će predstavnica političkih stranaka biti u Skupštini, zavisiće od njihovog pozicioniranja na izbornoj listi. Uvjerena sam da će u novom sazivu biti znatno više žena od ovog postotka i da kvote neće biti ‘izigrane’, kaže Drobnjak.
Snežana Jonica iz poslaničkog kluba Socijalističke narodne partije kaže da su izmjenama izbornog zakona uvedene kvote za manje zastupljeni pol „upravo zahvaljujući insistiranju Kluba poslanika SNP“.
- Ovo zakonsko rješenje je, međutim, samo djelimično riješilo pitanje zastupljenosti žena zato što nije u potpunosti prihvaćen naš predlog. SNP je predlagala amandman na izborni zakon koji je pitanje kvota potpuno rješavao – predviđao je da na listama ne može biti manje od tre¬ći¬ne žena, a da redosljed bude takav da se u svakih troje na listi nađe po jedna predstavnica manje zastupljenog pola, podsjeća Jonica.
Ona kaže da je tekst tog amandmana rješenje koje je u maju na konferenciji u Budvi usaglašeno između parlamentarki iz svih partija, nevladinog sektora, eksperata i predstavnika međunarodnih organizacija i za koje je nakon toga dobijena podrška i u akademskom sektoru.- Ipak, na kraju je samo klub poslanika SNP-a stao jednoglasno iza tog predloga, na taj način potvrđujući kontinuirano i iskreno zalaganje za obezbjeđenje rodne ravnopravnosti. Žao mi je što nijedan poslanik ostalih opozicionih partija nije podržao amandman SNP-a, ali i što su vladajuće partije pokazale nespremnost i nedovoljan demokratski kapacitet za ustanovljavanje ovog evropskog standarda u Crnoj Gori, a bez njihovih glasova to nije bilo moguće. Jedino usvajanjem ovog amandmana moglo je biti obezbijeđeno ono što jeste konačni cilj – 30 odsto žena u parlamentu, a ne samo na izbornim listama, istakla je Jonica.