Društvo

Drobnič: Rješavanje statusa izbjeglica uslov napretka

Izvor

U Podgorici je danas potpisan Ugovor za realizaciju projekta za integraciju i povratak RAE populacije i drugih raseljenih koji žive u podgoričkom naselju Konik.

Drobnič je, nakon potpisivanja Ugovora, podsjetio da je Vlada, kao jedan od prioriteta, definisala i garanciju raseljenim sa Kosova da dobiju status legalnog boravka na teritoriji Crne Gore.

„Prva komponenta projekta će se fokusirati na mjere socijalne integracije, uključujući obrazovanje, zdravstvene usluge i zapošljavanje kako bi se pomoglo Romima da sami dođu do posla i da se izdržavaju“, kazao je Drobnič i naveo da će ta komponenta koštati 1,3 miliona EUR.

On je najavio da će druga komponenta početi naredne godine i da će obezbijediti izgradnju stanova i društvene centre, a u nju će biti uloženo 1,7 miliona EUR.

„Rješavanje pitanja izbjeglica spada u jedan od stubova regionalne saradnje i važan je element i u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU. Rješavanje tog pitanja je i ključni uslov za napredak Crne Gore na putu ka Uniji“, poručio je Drobnič.

On je kazao da je crnogorska vlast od 2010. godine napravila pomak po pitanju rješavanja statusa izbjeglica i ukazao da je to i Evropska komisija u poslednjem Izvještaju o napretku navela.

„Konkretno, više od 50 odsto raseljenih je apliciralo ili je dobilo legalni status. Međutim, mnogo toga još treba uraditi. Bilo bi dobro da Vlada, za ostale koji još nisu aplicirali za promjenu statusa, razmotri mogućnost za produženje roka za apliciranje i nakon decembra“, poručio je Drobnič.

On je mišljenja da se Romima treba osigurati bolji pristup ekonomskim i socijalnim pravima.

Detalje o projektu i njegovim ciljevima predstavio je vođa projekta, Klaus Mok /Klaus Mock/.Prema njegovim riječima, cilj je da se doprinese postizanju trajnog i održivog rješenja za RAE populaciju na Koniku.

„Tu imamo tri osnovna cilja. Prvi je da raseljenim obezbijdimo pristup u zdravstvu, obrazovanju i drugim životno važnim oblastima kako bi se integrisali u potpunosti u društvo“, poručio je Mok.

Drugi cilj, dodao je, podrška onima koji žele da da se vrate u državu porijekla. „Treći cilj je da ojačamo kapacitete lokalnih institucija prilikom vođenja ovog projekta“, poručio je Mok.

On je naveo da 1.050 osoba sa Konika treba da dobiju lične dokumente i da budu u stanju da regulišu svoj status.

Ministar rada i socijalnog staranja, Suad Numanović, je podsjetio da raseljeni sa Konika imaju pravo na osnovu Zakona o stranicima da se do kraja godine prijave za nastanjenje ili privremeni boravak u Crnoj Gori.

„Oni će shodno ovom odobrenom statusu imati prava na rad i zaposlenje, obrazovanje i stručno usavršavanje, socijalnu pomoć, zdravstveno i penzijsko osiguranje i pristup tržištu roba i usluga“, rekao je Numanović.

On je apelovao na raseljene da se do kraja godine prijave i u skladu sa Zakonom regulišu svoj status.

„Čvrsto smo opredijeljeni da zatvorimo raseljeničko poglavlje u našoj državi, ali rješenje tog problema nije moguće bez pune podrške međunarodne zajednice“, zaključio je Numanović.

Portal Analitika