Politika

Drobnič: Države članice će insistirati na rješavanju problema korupcije

Izvor

U ispunjenju političkih kriterijuma konstatovan je napredak, kaže Drobnič, ali je ostalo nekoliko stvari nedovršeno, kao što su ustavna reforma, veće učešća žena u radu parlamenta i jačanje administrativnih kapaciteta Vlade tokom pregovora sa EU.

-Ubijeđen sam da će Crna Gora učiniti sve da ispuni kriterijume. Ne govorim o roku, ali je sigurno da će se to desiti veoma brzo, istakao je Drobnič, dodajući da je potrebno ispuniti sljedeće kriterijume: stabilnost institucija za sprovođenje demokratije, zaštita ljudskih prava i zaštite manjina.

Pregovori na bazi obećanja se mogu ubrzati, ali, ranije se ispostavilo da ih neke države nijesu ispunile.

- Naročito u poglavljima 23 i 24. Naravno, ne možete preko noći da postignete napredak. Upravo zbog toga je važno da se ta poglavlja otvaraju sa samom početku, akcentovao je Drobnič.

Sljedeći izvještaj o napretku Crne Gore će biti značajniji, pa ujedno i predmet uutrašnje političke diskusije.

- Nas ne interesuje toliko šta ste sve napravili, nego šta još nijeste, dodaje Drobnič.

Na putu ka EU, podsjeća šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Slovenija je morala da donese oko 1.486 zakona i podzakonskih propisa, da bi postala punopravna članica.

- Nije u interesu Evropske unije da kandidatima za čalnstvo pruži što manje, naprotiv, interes je da se pregovori završe sa uravnotežim rezultatom. To ne smije da bude preveliki šok za državu, već država mora sam da izvuče prednost, kazao je Drobnič.

pregovaraciUNUTARPrema njegovim riječima, nema pravne države bez demokratijei nema vladavine prava bez aktivnog i nezavisnog pravosuđa.

- Organizovani kriminal nije preveliki problem, zna se ko su kriminalci i to se lako sankcioniše.Tu je Crna Gora dosta postigla, naročito u saradnji sa ostalim državama članicama. Korupcija je mala teža, jer je ona povezana sa djelovanjem političkih i ekonomskih elita. Što je država više na početku pregovora, to je proces tranzicije teži. Njega treba ozbiljno shvatiti i na tome će države članice instistirati, kazao je Drobnič.

Drobnič je ponovio da je u Izvještaju navedeno da je zabrinjavajući napadi na novinare, koji još uvijek nijesu rasvijetljeni, neravnopravan tretman LGBT populacije, kao i nedovoljna zastupljenost manjina u javnoj administraciji.

- Za nas je Izvještaj odličan presjek stanja, daje nam uvid u to kako nas vidi Evropska Unija, rekao je glavni pregovarač sa EU Aleksandar Pejović, ističući da ćemo uskoro dobiti i jubilarni 10.Izvještaj, koji će nam pokazati koliko smo napredovali u posljednjih 10 godina.

- Izvještaj nam je poslužio kao putokaz. Mi smo to uradili plan aktivnosti, i konstatovali koji su to elementi na kojma je potrebno dodatno raditi. Očekujemo da naredni izvještaj za 2013. bude bolji, istakao je Pejović.

Prema njegovim riječima, kada zatvorimo poglavlja, proces ne prestaje. Čak i kada se poglavlja zatvore, ona su pod stalnim monitoringom Evropske komisije.

- Izvještaj pokazuje kakva je situacija u jednoj zemlji, kako jedna zemlja izgleda na putu ka EU. Ovo je jedna od najdimaničnijih faza. Kad postanemo država članica, biće većih izazova, ali korjenitih reformi tada neće biti, zaključio je Pejović.

Portal Analitika