Politika

DRI: Vlada još uvijek nije imenovala Nacionalni savjet za održivi razvoj

Iz DRI poručuju da to negativno utiče na postizanje većeg nivoa pripremljenosti institucija Crne Gore za realizaciju ciljeva održivog razvoja

Ilustracija Foto: Vlada Crne Gore
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Državna revizorska institucija je izvršila kontrolu realizacije preporuka datih u Izvještaju o reviziji uspjeha „Pripremljenost institucija Crne Gore za realizaciju ciljeva održivog razvoja iz Programa održivog razvoja do 2030. godine”.

Na osnovu izvještaja subjekta revizije o realizaciji preporuka i ocjene državnih revizora, nadležni Kolegijum DRI, koji su činili rukovodilac Kolegijuma Branislav Radulović i član Milan Dabović je zaključio da je od ukupno četrnaest datih preporuka pet realizovano, četiri djelimično realizovano, dvije preporuke su u fazi realizacije, dok tri preporuke nijesu realizovane.

"Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore preduzimao je aktivnosti u cilju realizacije preporuka i od ukupno 13 preporuka, koje su date Nacionalnom savjetu za održivi razvoj i Generalnom sekretarijatu, pet realizovao, tri preporuke su djelimično realizovane, dvije preporuke su u fazi realizacije i tri preporuke nijesu realizovane. Preporuka koja je data Upravi za statistiku je u fazi realizacije", navode iz DRI. 

Nadležni Kolegijum DRI ukazuje da od izbora 44. Vlade Crne Gore, u oktobru 2023. godine, još uvijek nije imenovan Nacionalni savjet za održivi razvoj, što, kako navode iz DRI, negativno utiče na postizanje većeg nivoa pripremljenosti institucija Crne Gore za realizaciju ciljeva održivog razvoja.

"Nacionalni savjet za održivi razvoj je tijelo koje, između ostalog daje preporuke i stručna mišljenja Vladi radi donošenja i sprovođenje politika i razvojnih projekata u skladu sa principima održivog razvoja, usklađuje sektorska strateška dokumenta sa politikama održivog razvoja, daje mišljenja na nacionalne izvještaje, koje Crna Gora, kao potpisnica međunarodnih konvencija u obavezi da priprema i prati ostvarivanje ciljeva održivog razvoja definisanih UN Agendom za održivi razvoj do 2030. godine (SDGs), Zelenim sporazumom, Klimatskim paketom EU, Zelenom agendom za Zapadni Balkan i drugim nacionalnim i međunarodnim propisima i dr", navode iz DRI. 

Nadležni Kolegijum je zaključio da subjekti revizije treba da dostave DRI novi Izvještaj o realizaciji preporuka, do 13. maja 2026. godine.

Portal Analitika