Abiznis

Ekonomski analitičar ocijenio

Drecun: Zbog koronavirusa trpjeće i crnogorska ekonomija

Koronavirus, izvjesno je, uticaće na projekcije ekonomskog rasta brojnih država, pa i Crne Gore kazao je ekonomski analitičar Predrag Drecun.

Drecun: Zbog koronavirusa trpjeće i crnogorska ekonomija Foto: Portal Analitika
RTCGIzvor

On ističe da je Crna Gora posebno ranjiva u sektoru aviosaobraćaja, a nema sumnje da će negativnog uticaja biti na turizam. Pola godine virusa će napraviti ozbiljnu štetu svima, smatra Drecun.

Otkazuju se ekonomske aktivnosti koje imaju indirektne veze sa Crnom Gorom, a sve više i direktne. Sve to, uz neizbježno manji nivo komunikacije među ljudima, može uticati na pad projekcija, smatra Drecun.

Crna Gora je, kako kaže, posebno ranjiva u sektoru aviosaobraćaja i turizma. Zato kaže da je šteta neminovna, ali da je teško procijeniti kolika će biti.

"Štete će biti, a da li će biti kritično velika ili vrijedna jedne majske kiše, viđećemo. To je teško reći, jer ne znamo koliko je ovaj virus uporan i koliko će izdržati. Vakcina je daleko, makar godinu dana, pa će posljedica biti sigurno", kaže on.

Otkazivanje letova, zabrana putovanja u Italiju, Španiju... strože kontrole na graničnim prelazima, definitivno će se odraziti i na crnogorsku ekonomiju, kaže Drecun.

"Otkazi ugovora i boravka su izvjesni, naročito stranih gostiju, kojima vlade takođe ne savjetuju da putuju. Italija nije ni slutila kolika šteta je može zadesiti. Teško je sve te štete izmjeriti, bolje reći nemoguće."

Pad kineske proizvodnje, kaže Drecun, može biti prijetnja crnogorskoj ekonomiji, prvenstveno zbog autoputa, ali i zbog trgovine.

"Da nije autoputa, ne bih mnogo brinuo zbog čisto kinesko-crnogorskih odnosa, tj. zbog kvantifikacije štete. Ali ovako, treba se nadati da će ovo zlo brže proći nego što mi nađemo vakcinu, jer pola godine virusa će napraviti ozbiljnu štetu svima, pa i nama", vjeruje on.

Drecun kaže da je turizam grana koja među prvima osjeti posljedice vanrednih situacija.

"Daleko najveći uticaj će biti na turizam uopšte, u svijetu, pa i kod nas. Možda nas opet gost iz Srbije iznenadi, jer neće moći da ide u EU pa nam malo kompenzuje gubitke... Ali, za našu ekonomiju mi smo sami manje bitni od svijeta, jer smo uvozno zavisni, pa smo i ranjiviji nego drugi, relativno mjereno", kazao je Drecun.

Mislim da je veća prijetnja ostatku svijeta nego Kini. U SAD-u već otkazuju sportske skupove koji donose milionske profite, kaže Drecun.

"Ako na ljude gledamo prevaziđenim marksističkim pogledom, kao na faktor proizvodnje, onda je opet Kina u boljoj poziciji od svijeta, jer broj bolesnih i umrlih, relativno manje će pogoditi kinesku ekonomiju nego, recimo, italijansku. Ako ljudi u nekoj državi prestanu da idu u bolnice, kod zubara, na dnevna ročišta-suđenja, u šoping molove, pa čak i djeca prestanu da idu školu, eto štete za svaku ekonomiju. Na kraju, čini mi se da EU i SAD mnogo više straha pokazuju od virusa, pa se ta količina straha raspoređuje proporcijalno više i na ekonomiju. Mjere opreza su znatno više, a to košta. Vjerovatno ima i ekonomski neopravdanog troška, ali on se dešava u ovim situacijama", zaključio je Drecun.

Portal Analitika