Region

Dragičević Šešić: Srbija nema osjećaj da je Crna Gora suverena država

Profesorka Fakulteta Dramskih umjetnosti Milena Dragičević Šešić izjavila je da svaki događaj poput Rezolucije u Srebrenici u Skupštini Crne Gore izaziva užasan govor mržnje koji se na kraju sveti onome koji tim govorom mržnje nastoji da se brani, a u ovom slučaju to je srpski narod.

Dragičević Šešić: Srbija nema osjećaj da je Crna Gora suverena država Foto: Schreenshot/N1
N1Izvor

"Srbija nema osjećaj da je Crna Gora suverena država i čini mi se da naša vlast misli da ne treba da bude i da njome upravlja preko srpske partije u Crnoj Gori", kaže profesorka.

„Pretjerana retorika mržnje svjedok je dubokih podjela u društvu, kao i nespremnosti da se uopšte razgovara“, rekla je Dragičević Šešić za N1 i dodala da „mi apsolutno ne umijemo da vodimo razgovor koji će biti zasnovan na argumentima“.

Dodala je da, u ostalom, i u crnogorskom parlamentu nije bilo razgovora na tu temu koja dijeli društvo.

Crnogorski premijer danas je na najvećim mukama jer ne samo što je društvo podeljeno, već je i „vlast na ivici te klaclakice podijeljenosti“, rekla je Dragičević Šešić.

U Srbiji se, kako dodaje, vlast raduje toj klackalici jer je na više načina mogla biti zabrinuta događajima u Crnoj Gori koji su pokazali da se vlast može obrnuti, a sa druge strane – u opozicionom segmentu im je dala uvjerenje da i Crna Gora zavisi od Beograda.

„Sve ovo što se sada piše ponovo pokušava da stavi Crnu Goru u neku vrstu vazalnog položaja, oduzimajući im pravo da misle kako misle“, rekla je Dragičević Šešić.

„Srbija nema osjećaj da je Crna Gora suverena država i čini mi se da naša vlast misli da ne treba da bude i da njome upravlja preko srpske partije u Crnoj Gori“, kaže profesorka.

Povodom izjave ministra odbrane Aleksandra Vulina da svima koji su glasali za rezoluciji treba zabraniti ulazak u Srbiju, Dragičević Šešić kaže da je to „užasan jezik mržnje koji bi bio nedopustiv i građaninu da bude iskazan na taj način javno“. „A ministri moraju da imaju izuzetan stepen odgovornosti za javnu riječ šta jedna vlast može i smije.

Ona ocjenjuje i da to nije pitanje za ministarstvo unutrašnjih poslova, već eventualno za ministarstvo inostranih poslova jer je riječ o tome kome će ova država zabranjivati ulazak.

Dragičević Šešić ukazuje da smo se mi pritom u prošlosti bunili kada bi neko našim građanima zabranjivao ulazak, a sada mi hoćemo da zabranimo ulazak građanima Crne Gore za koje smo do juče tvrdili da smo „dva oka u glavi“ – zato što imaju neko svoje mišljenje.

Tabolidi, kako dodaje, ne bi mogli tako da govore o rezoluciji bez podrške iz vlasti.


Portal Analitika