Predsjednik OO DPS Budva Predrag Jelušić je potvrdio informaciju o održavanju tih konferencija, ističući da je budvanska izborna konferencija zakazana za 4. septembar.
On je objasnio da će konferencije biti održane u više gradova iz tri navrata.
“Prvi taj krug izbornih konferencija biće održan u Budvi, Tivtu i Herceg Novom… Potom bi trebalo u oktobru ili do kraja godine da se isto desi i u Kotoru i u još dva grada, a onda najvjerovatnije početkom sljedeće godine u još tri grada”, kazao je Jelušić.
Kako je naveo, biraće se novo rukovodstvo, odnosno novi opštinski odbori, a sad ih čeka terenski posao.
“Za sve, pa i za to postoji procedura, tako da će se narednih dana obilaziti mjesni odbori koji će predlagati kandidate za sve te, da ih nazovem, partijske funkcije. Ta procedura će trajati još malo i onda 4. septembra je izborna konferencija”, pojašnjava Jelušić.
Ipak, kako je kazao, on ne vidi ništa sporno u tome da se izborna konferencija ovoga puta ne održi na četiri godine već nešto ranije.
“Ne bih to posmatrao kao specifičnost samo Budve, jer će izborne konferencije biti održane u više gradova. Jednostavno, partija je smatrala da su promjene neophodne i krenulo se u proceduru. Ima skoro tri godine od kada su aktuelni opštinski odbori izabrani. Nije to baš tako blizu, ali vrijeme čini svoje, pa nešto djeluje bliže nego što jeste”, kazao je Jelušić.
Sadašnji čelnik stranke Milo Đukanović ponovo je u januaru ove godine izabran za predsjednika partije, glasovima 585 delegata devetog vanrednog kongresa ove stranke, uz jednog uzdržanog.
Novi potpredsjednici partije odlukom delegata su aktuelni gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković, raniji direktor Kliničkog centra Crne Gore Jevto Eraković, Sanja Damjanović koja je u prethodnom mandatu Vlade bila ministarka nauke i poslanik DPS-a Abaz Dizdarević.
Izabran je i Glavni odbor partije u kojem ima 178 članova.
Prekinuli bojkot
Demokratska partija socijalista ima 29 poslanika u crnogorskom parlamentu i predstavlja najjaču pojedinačnu stranku u Skupštini. Pri tom, oni su u opoziciji zajedno sa još dvije građanske partije (SDP, SD) i manjinskim nacionalnim strankama Albanaca i Bošnjaka, kao i sa Liberalnom partijom Crne Gore.
Poslanici DPS-a prekinuli su bojkot i vratili u plenarnu salu. Prije par mjeseci rekli su da bojkotuju rad Skupštine i pojedinih radnih tijela, jer spore pravni legitimitet održanih sjednica na kojima su usvojene izmjene zakona o slobodi vjeroispovijesti i zakona o državnom tužilaštvu.
Oni su zbog toga podnijeli inicijativu za ocjenu ustavnosti jednog broja zakona koji su usvojeni.