Politika

DPS: Tužilaštvo da ispita postupanje ministarke zdravlja

Demokratska partija socijalista (DPS) zatražila je od tužilaštva da ispita da li u postupanju ministarke zdravlja Jelene Borovinić Bojović ima elemenata koji se kose sa zakonom i mogu da proizvedu štetne posljedice po zdravlje građana Crne Gore.

DPS: Tužilaštvo da ispita postupanje ministarke zdravlja Foto: DPS
Portal AnalitikaIzvor

Specijalista infektolog i kandidatkinja DPS-a za poslanicu, Lidija Kljajić, kazala je da ta partija zahtijeva odgovornost nadležnih, prije svega ministarke zdravlje i njenog tima, zbog, kako je navela, katastrofalnih rezultata u borbi protiv epidemije koronavirusa.

„Neadekvatnog liječenja štićenika domova za stare, skandalozne odluke da se otvore granice bez ikakve zdravstvene kontrole u trenutku kada bukti zaraza, kao i zbog neodgovornog postupanja, ali i opstrukcija koje su dovele do toga da Crna Gora, ni krajem januara, nije otpočela vakcinaciju“, dodala je Kljajić.

Ona je podsjetila da je od 12 januara od posljedica koronavirusa preminula 71 osoba, a samo u petak deset.

U prosjeku je, kako je navela, dnevno bilo 445 novozaraženih, oko 30 odsto pozitivnih uzoraka od ukupnog broja analiziranih.

„Epidemija bukti u domovima za stare, preminula su četiri korisnika Doma za stare Bijelo Polje, od čega jedna korisnica u samom Domu, kako bi mjesta u bolnicama bila prazna i na taj način se stvarao lažni utisak o opštoj zdravstvenoj situaciji“, kazala je Kljajić.

Prema njenim riječima, direktor Instituta za javno zdravlje sumnja već na “23 prva slučaja“ novog soja koronavirusa.

„Kraj je januara, a vakcine nema ni na pomolu. Ministarka pokušava da se nezahvalno i nepristojno nadgornjava sa donatorima, umjesto da prihvati ponuđene vakcine, utvrdi proceduru njihove primjene i da zaštiti bar najugroženije stanovništvo“, istakla je Kljajić.

Kako je navela, Borovinić Bojović krši Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, i neovlašćeno se bavi improvizovanim liječenjem zaraženih korisnika domova za stare.

„Kao što je to juče učinila kad je, posjetila Dom za stare u Bijelom Polju, i po navodima medija, usput zaraženim štićenicima izmjerila saturaciju, a nakon toga i odlučila da oni ne idu na bolničko liječenje već da ostanu u domu“, dodala je Kljajić.

Taj, prema riječima Kljajić, skandalozan način improvizovanog liječenja od strane ministarke Borovinić Bojović, ne samo da je neetičan, već je njeno postupanje u suprotnosti sa pozitivnim zakonskim propisima Crne Gore, između ostalog i sa Zakonom o državnoj upravi, kojim su definisana prava i obaveze ministra.

„Ulaskom u Vladu, Borovinić Bojović je prihvatila da bude ministar, a ne doktor u Kliničkom centru ili drugoj javnoj ustanovi. Striktno se zna ko može da ima uvid u medicinsku dokumentaciju, da pregleda pacijenta, postavlja dijagnozu, određuje način liječenja“, naglasila je Kljajić.

To, kako je kazala, nikako ne može ministar koji predstavlja, upravlja i rukovodi ministarstvom.

„Zato ostaje nejasno ko snosi odgovornost za odluke koje Borovinić Bojović donosi u “ministarskoj viziti” u ustanovi u kojoj nije zaposlena, nije konsultant, nije odgovorno lice“, dodala je Kljajić.

Ona je kazala da, zbog svega navedenog, DPS traži od Ombudsmana, stručnih udruženja i nadležnih da se izjasne povodom, kako je navela, eklatantnog kršenja prava pacijenata.

„Takođe zahtijevamo od tužilaštva da ispita da li u postupanju ministarke zdravlja ima elemenata koji se kose sa zakonom i mogu da proizvedu štetne posljedice po javno zdravlje naših građana“, navela je Kljajić.

Portal Analitika