Istakao je da je u Crnoj Gori 2022. godine zabilježena najveća inflacija od sticanja nezavisnosti 2006. godine na nivou od 17,2%, te da je potrošačka korpa tokom 2023. godine skuplja za preko 10% u odnosu na isti period prošle godine, a za skoro 200 eura u odnosu na avgust 2020. godine.
Milović je rekao da država nije preduzela ništa da bi kontrolisala katastrofalno finansijsko stanje u kom su se našli građani, te da je s tim u vezi neophodno neodložno i hitno postojeća budžetska sredstva upotrijebiti za sprovođenje konkretnih mjera finansijske podrške građanima Crne Gore.
Govoreći o paketu mjera, on je kazao da se njihova pravednost ogleda u tome što su usmjerene direktno na onu kategoriju građana koje najviše pogađa rast cijena i na one kojima je pomoć najpotrebnija.
Predloženi paket mjera za očuvanje životnog standarda građana Crne Gore obuhvata:
1. Donijeti odluku o umanjenju iznosa akcize na gorivo do 50%, uz istovremenu koordinisanu aktivnost inspekcijskog nadzora u kontroli formiranja maloprodajnih cijena u trgovinskim lancima;
2. Obezbijediti jednokratnu pomoć u iznosu od 150 eura za korisnike: a. najniže penzije; b. privremene nadoknade fonda PIO; c. novčane nadoknade materijalnog obezbjeđenja boraca;
3. Obezbjediti jednokratnu pomoć u iznosu od 350 eura za korisnike materijalnog obezbjeđenja porodice;
4. Svim podstanarima u Crnoj Gori obezbijediti jednokratnu pomoć u iznosu od 300 eura;
5. Odobriti 40% popusta na računima za utrošenu električnu energiju za socijalno-ugrožene kategorije stanovništva, za period do tri mjeseca;
6. Osloboditi plaćanja ili subvencionisati 100% troškove smještaja i ishrane učenika i studenata korisnike domova u Crnoj Gori za prvo polugodište/semestar.
7. Subvencionisati kupovinu ogrijevnog drveta i peleta i to po cijenama, 25% nižim od tržišnih za socijalno ugrožene kategorije stanovništva;
8. Obezbijediti dodatnu podršku za registrovane poljoprivredne proizvođače u vidu novčane pomoći u iznosu od 100€ za period do tri mjeseca.
9. Formirati robne rezerve sa ciljem obezbjeđenja sigurnosti snabdijevanja osnovnim životnim namirnicama;
10. Nastaviti sa ciljanim mjerama fiskalne politike uz implementaciju strukturnih reformi sa ciljem smanjenja inflatornih pritisaka.
Prof. dr Nikola Milović je u ime Kluba poslanika DPS, pozvao Vladu da, bez odlaganja i po hitnom postupku, usvoji i implementira navedene mjere.
On je poručio da ukoliko u sastavu Vlade nema znanja da predložene mjere budu sprovedene, DPS stoji na raspolaganju da ih jasno, argumentovano, stručno i dokumentovano upute predstavnike izvršne vlasti kako u kratkom roku od sedam dana primijeniti predloženi paket mjera.
Komentari (5)
Kao penzioner sa minimalnom penzijom morao sam da uzmem kredit od 500 eura da kupim drva u Kolašinu. Ova država je osudila moju porodicu da ne može da preživi zimu. Preživio sam Sarajevo i vas ću!
a sto je sa nezaposlenima, pogotovo onih poodmakle starosne dobi, njima nista
Ovo je obicni populizam i politicko manipulativno reklamiranje, a dodatno porazvajuce je da ovo predlaze profesor ekonomskog fakulteta. Ako vec neko zeli da ublazi inflatorne sokove, treba uvesti obaveznu indeksaciju svih individualnih primanja (plata, penzija, matrijalnih primanja, djecjih dodataka i sl.) na nivou godisnje inflacije. Mjera kojom ce se najbolje (kolko-toliko) zastiti standard, makar najugozenijih, a istovremeno ce biti i dobar skener ekonomskog napredovanja i poslovne konkurentnosti. Naravno moguce je osim toga uvesti i druge mejere recimo porez na ekstra profit, tipa progresivno obracunavanje poreza na marze, pa recimo svaki prihod preko 20 % marze oporezovati sa 97% i sl.
Kada i profesori ekonomskog fakulteta padnu na ovako niske grane i pocnu da se utrkuju ko ce biti veci populista... kako bi bilo da napravite rezove i pocnete da privrjedjujete za promjenu? Osim sto dijelite sakom i kapom pare koje pozajmite...
Zahtjevi su u skladu sa stopom rasta cijena svih proizvoda u CG. U centar!