Politika

DPS: Episkopski savjet nastavlja sa politikom podjela

Episkopski savjet SPC nastavlja svoju pogubnu igru na podjele u Crnoj Gori, u uvjerenju da će njihova sto puta ponovljena laž postati istina. U nastojanju da održe na okupu i dodatno homogenizuju jedan broj vjernika, vrh srpske crkve u Crnoj Gori ne libi se najgorih manipulacija i zamjena teza, ubjeđujuci svoje pristalice da izaberu “sopstveno stradanje” pa će ih crkva slaviti kao mučenike - poručuju iz Demokratske partije socijalista

DPS: Episkopski savjet nastavlja sa politikom podjela Foto: Foto: DPS
Izvor

''U 21. vijeku, u srcu moderne Evrope, nema primjera za ovakav povratak u srednjevjekovno mračnjaštvo i za ovakav atak na ljudski razum. Tvrdnja da je u savremenoj Crnoj Gori ispovijedanje hrišćanske vjere za mnoge početak stradanja – toliko je besmislena da nije vrijedna ni komentara. Preko 75 posto vjernika u našoj zemlji ispovijeda hrišćanstvo, tako da ispada da hrišćani u Crnoj Gori sami sebe ugrožavaju i tjeraju u stradanje. Jedino ako Episkopski savjet SPC ne smatra da hrišćanin može biti samo onaj kome oni izdaju sertifikat da može da se osjeća pripadnikom ove vjere…'', navodi se u saopštenju.

Kako iz DPS-a dodaju, za razliku od istorijskih ličnosti, vladika crnogorskih koje Episkopski savjet pominje u svom saopštenju, a koji su nastojali uvijek da pomire i okupe Crnogorce, njihovi aktuelni SPC - nasljednici čine sve da prodube podjele među pravoslavnim hrišćanima.

''Podržavajući organizovanu akciju javnog objavljivanja imena onih koji veličaju litije i ovakav odnos crkve prema državi, dovode zapravo te ljude u nezavidan položaj da na njih upiru prstom najbliži rođaci, komšije i kolege sa radnog mjesta.Veličajući njihov gest i obećavajući im status “mučenika”, nastoje da ispred sebe postave “živi zid”, a sa jedinim ciljem – da sačuvaju privilegije koje su SPC i njeno sveštenstvo decenijama uživali u Crnoj Gori. Nimalo nebeski, već suvi zemaljski motivi stoje iza ovih akcija, koje su zapravo samo pokazale da ogromna većina naših građana prepoznaje o čemu se radi i odbija da učestvuje u podrivanju samostalnosti svoje države. Ako se u vojsci Crne Gore našlo svega jedan posto njenih pripadnika koji su podržali SPC, ako je od 15 hiljada građana Cetinja samo njih 60 stavilo potpis podrške litijama – više je nego jasno kakva je sudbina ovakvih akcija'', ističe se u saopštenju.

Oni dalje dodaju da, iz Episkopskog savjeta SPC nameću tezu da su potpisnici peticija izloženi nekakvom pritisku, osveti i odmazdi od strane vlasti, što je apsolutna neistina.

''Svaki građanin naše zemlje je slobodan da se o svemu što se događa kod nas izjašnjava po svojoj volji i savjesti. Da u Crnoj Gori ne postoji najveći mogući stepen sloboda i trpeljivosti za svačije mišljenje, pa čak i ona koja najdirektnije ugrožavaju opstanak države – ne bi se valjda ni moglo događati sve ovo što nam se događa! Problem očito nastaje kada se na udaru zakona nađu i oni koji su se deklarisali kao podržavaoci ataka na crnogorsku državu, zaogrnutog u vjerske mantije. Iz Episkopskog savjeta SPC nam poručuju da bi zakon trebalo da zaobiđe njihove pristalice, poučeni valjda sopstvenim iskustvom privilegovanog položaja u crnogorskom društvu. Kao što smo već više puta ponovili, niko se u Crnoj Gori neće naći na udaru zakona zbog svoje vjere, zbog svog mišljenja, zbog svog potpisa na bilo kakvu peticiju. Ali, hoće svako onaj ko se ogriješi o zakon, pa makar mu Episkopski savjet SPC velikodušno dodijelio ulogu mučenika u odbrani hrišćanstva'', ističe se u saopštenju.

Iz DPS-a poručuju da bi episkopi umjesto izgubljene igre na podjele u Crnoj Gori trebali za promjenu da se okrenu onome što približava ljude jedne drugima.

“Bog je čovjeka stvorio slobodnog i nikakva sila zemaljska mu slobodu uzeti ne može i neće. Nikad i nigdje.” Mi vjerujemo da se ta sloboda odnosi i na slobodu da se brani čast, dostojanstvo i suverenitet naše Crne Gore, naše pravo da budemo svoji na svome, naše vjerovanje da nam je Lovćen oltar sveti i - jedini. Uvaženi episkopi, umjesto vaše unaprijed izgubljene igre na podjele u Crnoj Gori, pokušajte za promjenu da se nađemo na onome što nas približava jedne drugima. Jedan mali, skromni korak u tom pravcu je i vaša odluka da obustavite litije i preselite ih na Internet (shvatate i vi da je ovo 21. vijek!) zbog krajnje ozbiljne epidemiološke sitacije sa koronavirusom'', zaključuje se u saopštenju.


Portal Analitika