Društvo

Tim Uprave za pomorsku sigurnost i upravljanje lukama reagovao u raznim situacijama kada su ljudi bili u opasnosti na moru, heroji spasili brojne živote

Dosta je akcija sa srećnim krajem, ali se tragedije ne zaboravljaju

Jedna od najznačajnijih intervencija dogodila se kod rta Ratac u Baru, kada se višečlana posada glisera našla u opasnosti, kaže za Pobjedu v. d. pomoćnik direktora za sigurnost pomorske plovidbe Žarko Lukšić

Dosta je akcija sa srećnim krajem, ali se tragedije ne zaboravljaju Foto: Foto: UPSUL
PobjedaIzvor

Iz godine u godinu tim Uprave za pomorsku sigurnost i upravljanje lukama suočava se sa raznim izazovima kada im pristigne poziv da treba spasiti nekoga ko se nalazi u opasnosti na moru. Takve akcije nose sa sobom neizvjesnost, jer ne znaju što ih može sačekati na terenu, pa broje ishode koji se završe srećno, ali ima i onih tragičnih slučajeva koji se teško zaboravljaju.


Sve to je evidentirano u bazi Uprave, o čemu je Pobjeda razgovarala sa Žarkom Lukšićem, v. d. pomoćnikom direktora za sigurnost pomorske plovidbe u toj ustanovi.


Sagledavajući brojne akcije kroz koje je prošao, Lukšić kaže da mu je jedna od najtežih bila ona koja se dogodila 2023. godine, a završena je, nažalost, smrtnim ishodom. Tada su veliki talasi sa šetališta Pet Danica u Herceg Novom odvukli dječaka u more.

"Potraga je trajala sedam dana u izuzetno nepovoljnim vremenskim uslovima, a beživotno tijelo pronađeno je kod ponte Oštra", prisjeća se Lukšić.

On dodaje da su, pored ovog slučaja, snažan utisak ostavile i dvije tragedije: utapanje ribara u uvali Kruče i mlade državljanke Moldavije u Sutomoru. U prvom slučaju ribar je izbačen na nepristupačnu plažu nakon prevrtanja čamca tokom noći, dok je drugi slučaj potrage za djevojkom na SUP dasci trajao sedam dana.

"Posebno se izdvajaju trenuci komunikacije sa porodicom, koji su bili ključni u psihološki teškom periodu", rekao je on.

Posada bila u opasnosti

Lukšić, s druge strane, izdvaja i jednu od najznačajnijih intervencija koja se dogodila kod rta Ratac u Baru, kada se višečlana posada glisera našla u opasnosti.

"Jedan od naših spasilaca je, rizikujući život, uspio da ,,ukroti“ gliser koji se nekontrolisano kretao u krug, ugrožavajući ljude u njemu. Intervencija je uspješno završena, a u incidentu nije bilo povrijeđenih", navodi Lukšić.

Dugo će pamtiti nesvakidašnju situaciju koja je na kraju svima izmamila osmijehe. Imali su akciju kod Utjehe, kada su sjeverni vjetar i morska struja odnijeli grupu stranih turista na SUP daskama daleko od obale. Brzom reakcijom spasilačkog čamca SAR-1 oni su bezbjedno evakuisani.

"Slika njihovog dolaska na pristanište, sa daskama i opremom uz osmijehe i olakšanje svih je nešto što ćemo dugo pamtiti",  istakao je Lukšić.

Uprava pomorske sigurnosti i upravljanja lukama uvijek je, prema njegovim riječima, spremna i pripravna za sve iznenadne situacije, jer se nikada ne može pretpostaviti što se i kada može desiti na moru. Lukšić kaže da se obično dešava da nakon dužeg perioda bez složenijih akcija traganja i spašavanja, često uslijedi iznenadan poziv u pomoć, što je bio slučaj i sa nedavnim spašavanjem dva strana kajakaša na ušću rijeke Bojane, na granici sa Albanijom. Od tada spasilačke ekipe UPSUL-a nijesu imale potrebe za angažovanjem, osim nekoliko asistencija Sektoru granične policije u vezi sa bezbjednosnim aktivnostima.

Proslavljeni hrvatski skijaš Ivica Kostelić i jedan francuski državljanin, kajakaši, spašeni su upotrebom helikoptera sa visokom tehnologojim i pronađeni su upotrebom termalne kamere. Tako su ih crnogorske nadležne službe izvukle iz opasne situacije u kojoj su se našli kajacima na ušću rijeke Bojane u Jadransko more. U tom dijelu je teren vrlo opasan, a talasi su dosezali i do četiri metra. Izazovna akcija je tada trajala oko četiri i po sata, jer su i vremenski uslovi bili jako loši. Prije tri godine Uprava je imala sličnu situaciju, ali se okončala tragično.

Stresno, ali humano

Kada sumira sve, Lukšić priznaje da je posao koji obavljaju izrazito stresan, ali i human.

"Svaka akcija je različita, bez obzira na sličnosti u scenariju ili lokaciji. UPSUL je nedavno dobio podršku Crvenog krsta Crne Gore i uskoro će organizovati radionicu na temu - psihosocijalna podrška pomagačima i prevazilaženje stresa. Ovo je važan korak ka zaštiti mentalnog zdravlja spasilaca", naveo je Lukšić.

Objašnjavajući kako se odvija procedura kada ih neko pozove u pomoć, kaže da se poziv u pomoć može primiti putem više kanala — radio vezom, brojem 129, putem OKC 112. Nakon provjere, Koordinacioni centar MRCC Bar izrađuje plan traganja i spašavanja. Na osnovu toga se odlučuje o upotrebi plovila, dronova, roniolaca, vazduhoplova...

"Komunikacija između MRCC i spasilačkih timova je konstantna, a akcijom rukovodi Search Mission Coordinator (SMC). Po potrebi, uključuju se i druge državne službe: Lučke kapetanije, Granična policija, MVCG, te privatne kompanije sa kojima UPSUL ima potpisane sporazume", kaže on.

Akcije se pokreću u roku od 15 minuta od prijema poziva. Operativnost je obezbijeđena 24/7 kroz smjenski rad timova, a takozvani ,,zlatni sat“ nakon nezgode je ključan za uspjeh, jer šanse za pronalaženje osobe drastično opadaju nakon tog perioda.

"Tokom ljetnje sezone angažuju se dodatni spasioci. Specijalizovana obuka spasilaca iziskuje značajna sredstva i često se obavlja van zemlje. Potrebno je kontinuirano ulaganje u ljudske i tehničke kapacitete kako MRCC, tako i SAR sektora UPSUL-a", rekao je Lukšić.

Nemar skipera i kupača

Kada je riječ o statistici, Lukšić kaže da su ove godine spasili dvoje ljudi. Niko nije nastradao, ali sezona tek počinje i Lukšić kaže da je bolje da ostane ovakvo stanje.

Prošle godine su spasili 75, a zabilježili su da se utopilo šestoro ljudi.

Odgovarajući na pitanje da li su građani odgovorni i poštuju li se apeli kada ih upozoravaju da ne ulaze u more zbog loših uslova, Lukšić kaže da tokom turističke sezone često svjedoče nemaru skipera i kupača, koji se udaljavaju izvan bezbjednih zona.

"Nepridržavanje pravila, neznanje i potcjenjivanje prirodnih sila često rezultiraju nesrećama, pa i sa tragičnim ishodima",  zaključio je on

Portal Analitika