Društvo

Ministarstva prosvjete i ekonomije:

Plaćeno odsustvo roditelja nije naša nadležnost

Nakon što je juče Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković ocijeno da su zbog neefikasnosti tri ministarstava – zdravlja, prosvjete i ekonomije roditelji ostali bez septembarskih naknada za plaćeno odsustvo, reagovali su iz ministarstava ekonomije i prosvjete koja su saopštila da nisu nadležno za donošenje akta kojim se roditelju djece uzrasta do 11 godina omogućava korišćenje prava na plaćeno odustvo, dok traje prekid, odnosno dok je na snazi odlaganje početka školske 2020/2021 godine.

Plaćeno odsustvo roditelja nije naša nadležnost Foto: Foto: PR Centar
Portal AnalitikaIzvor

S obzirom na mišljenje kancelarije Ombudsmana o odgovornosti Ministarstva ekonomije, Ministarstva zdravlja i Ministarstva prosvjete za izostanak donošenja akta o plaćenom odsustvu roditelja/staratelja djece do 11 godina, naglašavamo nešto što je očigledno: da donošenje navedenog akta nije, niti može biti, nadležnost Ministarstva prosvjete - saopštili su iz tog resora.

''Nadležnosti Ministarstva prosvjete su jasne i definisane su zakonom. To je prije svega funkcionisanje obrazovnog sistema kako u redovim okolnostima, tako i u ovim, epidemiološki izazovnim, i tom zadatku koji nam pripada, smo se posvetili u prethodnih nekoliko mjeseci.

Odluka o odgađanju školske godine donijeta je još u avgustu mjesecu, na predlog zdravstvenih vlasti i o navedenom su i javnost i relevatne instance obaviješteni odmah. Time je, uz naravno kompletne pripreme za školsku godinu, Ministarstvo prosvjete ispunilo obaveze iz svojih nadležnosti'', navodi se u saopštenju.

Kako dodaju, te obaveze uključivale su razradu modela nastave, pribavljanje, zajedno sa Upravom za imovinu, izuzetno velikih količina sve neophodne opreme i dezinfekcionih sredstava za škole, te brojne druge aktivnosti vezane za uredan početak godine.

''A, kako je već navedeno, radni odnosi roditelja naših đaka, ili preciznije, regulisanje prava na plaćeno odsustvo, nijesu u nadležnosti resora obrazovanja. Očekivali smo da se ovo činjenično stanje, koje je notorno, evidentira. Isto tako smo očekivali da i na isti način svi drugi subjekti dovedu do kraja ovu važnu priču, kako bi roditelji mogli da iskoriste one mogućnosti koje sa pravom očekuju. U svakom slučaju, bićemo i dalje na raspolaganju za sva pojašnjenja i realizaciju svih aktivnosti u domenu rada ovog resora'', zaključuje se u saopštenju.

Od tvrdnji Ombudsmana ogradili su se i iz Ministarstva ekonomije

''Ministarstvo ekonomije je od početka epidemije do danas angažovalo sve raspoložive ljudske, tehničke i organizacione kapacitete u cilju pravovremene i efikasne realizacije Programa pružanja podrške privredi i zaposlenima u cilju ublažavanja negativnih efekata epidemije novog korona virusa COVID19, pa se ne možemo se složiti Vašom konstatacijom da “…nadležna ministarstva nijesu preduzela potrebne aktivnosti te uspostavila međusobnu saradnju o ovom pitanju, te je izostalo donošenje odluke. Dakle, Ministarstvo prosvjete, Ministarstvo zdravlja, kao i Ministarstvo ekonomije, bili su dužni da blagovremeno preduzmu sve potrebne radnje kako bi se stekli uslovi da roditelji/staratelji hranitelji i samohrani roditelji koriste najavljenu mogućnost'' navode u ovom resoru.

Kažu i da Ministarstvo ekonomije ne zaslužuje da bude pomenuto u ovom kontekstu.

''Ministarstvo ekonomije nije nadležno za donošenje akta kojim se roditelju/staratelju djece uzrasta do 11 godina omogućava korišćenje prava na plaćeno odustvo, dok traje prekid, odnosno dok je na snazi odlaganje početka školske 2020/2021 godine. Naredbu za preduzimanje privremenih mjera za sprječavanje unošenja u zemlju, suzbijanje i sprječavanje prenošenja novog koronavirusa, kojom se naređuje prekid obrazovno- vaspitnog rada u javnim i privatnim obrazovno-vaspitnim ustanovama, u prvom talasu epidemije, kao i mjeru kojom je roditeljima/starateljima bilo obezbijeđeno pravo na plaćeno odsustvo sa rada, donijelo je Ministarstvo zdravlja i ista je objavljena u Službenom listu Crne Gore br. 14/2020 od 13.03.2020. godine'' dodaju u ministarstvu ekonomije.

Navode i da je odmah nakon najave Ministarstva prosvjete o odlaganju školske godine 2020/2021 sredinom avgusta, na predlog Ministarstva ekonomije, Vlada Crne Gore na sjednici održanoj 28. 08. 2020. godine, razmotrila i usvojila Informaciju o realizaciji Programa subvencionisanja zarada u cilju ublažavanja negativnih efekata epidemije novog korona virusa COVID19, u kojoj je, između ostalog, navedeno: “Zbog zabrane rada predškolskih ustanova, nastavlja se subvencionisanje zarada zaposlenima koji koriste pravo na plaćeno odsustvo zbog čuvanja djece starosti do sedam godina i kada su u pitanju avgustovske zarade.

''U skladu sa navedenim, informišemo Vas da je u skladu sa Programom subvencionisanja zarada u cilju ublažavanja negativnih efekata epidemije novog korona virusa COVID19, Ministarstvo ekonomije od 1. oktobra 2020. godine počelo da prima zahtjeve za subvenciju septembarskih zarada roditeljima djece do 11 godina koji koriste pravo na plaćeno odsustvo. Za prvih 12 dana oktobra isplaćeno je ukupno 1.039 subvencija u iznosu od 177 hiljada eura '', dodaju u minsitarstvu.

Portal Analitika