Suvenirnice bez prava na moratorijum na kredite jer ih Centralna banka ne smatra ugroženom djelatnošću

Dončić: Banke nam prijete blokadom, a ova sezona može biti naš spas

Centralna banka Crne Gore do danas nije omogućila specijalizovanim trgovinama suvenirnicama pravo na moratorijum na kredite, odnosno firmama u okviru kojih posluju suvenirnice, kao ni zaposlenima u njima. To je za Pobjedu kazao predsjednik NVU Specijalizovane trgovine suvenirnice i izvršni direktor ,,Kotorska Suvenirnica“ d.o.o. Krsto Dončić.

Dončić: Banke nam prijete blokadom, a ova sezona može biti naš spas Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

NVU STS, osnovano je 17. avgusta 2020. god u Kotoru i zastupa interese oko 500 suvenirnica i 350 vlasnika firmi u Crnoj Gori, od čega ih je 134 u Kotoru prema posljednjoj evidenciji iz 2019. godine.

Dončić kaže da je tokom direktnih razgovora sa predstavnicima CBCG koji su otpočeli još u decembru 2020. god. postojala volja da se ovaj problem riješi ali da ipak do rješenja još uvjek nije došlo.

Naime, u odgovoru ovog NVU na zahtjev za moratorijum CBCG je obrazložila da Specijalizovane trgovine suvenirnice prema izmjenama Zakona o unutrašnjoj trgovini iz 2019. godine spadaju pod šifrom 4748 (Ostala trgovina na malo novim proizvodima u specijalizovanim prodavnicama). U CBCG navode da paketom mjera Vlade Crne Gore za prvi kvartal 2021. godine prodaja na malo suvenira nije prepoznata kao ugrožena djelatnost.

- Ovo je djelimično tačno jer Vlada Crne Gore u svim paketima pomoći specijalizovane trgovine suvenirnice ne posmatra kroz šifru djelatnosti, koja je previše široka već našu djelatnosti definiše kroz narativni dio i provjerom pojedinačno svakog zahtjeva utvrđuje da li pripadamo ugroženim djelatnostima. Ovo jeste zahtjevniji pristup ali i jedini pravičan te i ovim putem apelujemo na CBCG da uradi isti napor kako bi se specijalizovanim trgovinama suvenirnicama omogućilo pravo na moratorijum - kaže Dončić.

Dončić ukazuje da su njihove kompanije pod stalnim pritiscima blokade od strane komercijalnih banki koje su odradile sve ono što je bilo do njih.

- Na ovaj problem je ukazano Ministarstvu ekonomskog razvoja, ministru Jakovu Milatoviću, savjetnici premijera za ekonomska pitanja mr Gordani Radović, koja je u svom prethodnom radu bila povezana sa našom djelatnošću i veoma dobro poznaje poslovanje suvenirnica, kao i državnom sekretaru u ministarstvu finansija Janku Odoviću. Svi kojima smo se obraćali pokušali su da u komunikaciji sa CBCG riješe problem i izdejstvuju od CBCG da se i suvenirnicama omogući pravo na moratorijum ali do danas svi pokušaji su bez uspjeha - kaže Dončić.

On je u ime NVU STS dao, kako kaže, punu podršku Skupštini Crne Gore da zajednički u interesu privrede i građana Crne Gore jednoglasno podrže zakon o moratorijumu.

Dončić naglašava da je kriza izazvana pandemijom virusa kovid-19, između ostalog pokazala koliko su neke od državnih institucija bile nespremne i nažalost ni do danas nisu uspjele da se konsoliduju.

Dončić ukazuje da je pandemija virusa kovid-19 gotovo uništila postojanje suvenirnica, te da ih je ovako teška situacija usmjerila jedne na druge zbog čega je i došlo do osnivanja NVU STS čija je osnovna svrha da u saradnji sa institucijama države Crne Gore poboljšaju uslove poslovanja i zajedničkim naporom pokušaju sačuvati poslovanje firmi do ponovnog pokretanja turističke privrede.

- Saradnja NVU STS sa prethodnom ali i sadašnjom Vladom Crne Gore je na izuzetno visokom nivou i za svaku je pohvalu. Od početka krize izazvane pandemijom kovid-19 uspostavljena je direktna komunikacija tada sa MORT-om i gospodinom Damirom Davidovićem a kasnije nastavljena sa Ministarstvom ekonomskog razvoja i ministrom Jakovom Milatovićem i njegovim timom. Zajedničkim radom omogućeno je da suvenirnice uđu u program subvencija a da su tu poziciju i zaslužile pokazuje i posljednji paket mjera na osnovu kojeg su isto pravo zadržale i to u iznosu od 100 odsto minimalne zarade, drugim riječima u 2020. godini su ostvarile pad prometa veći od 90 odsto u odnosu na 2019. godinu - kazao je Dončić.

Naglašava da su i na lokalnom nivou imali snažnu podršku od početka krize, a da je sa produbljivanjem iste ta podrška neprestano rasla.

- Naveo bih primjer naše Opštine Kotor gdje su političke razlike stavljenje po strani i posljednji paket podrške privredi na lokalnom nivou je u lokalnom parlamentu usvojen jednoglasno. Ovakav odnos lokalne uprave nam uliva nadu da ćemo uspjeti da sačuvamo naše kompanije i spremni dočekamo pokretanje turističke privrede. Od predstojeće sezone kad je ova djelatnost u pitanju, Dončić kaže da očekuju prihode na nivou od 30-35 odsto 2019. godine.

- Ovo baziramo na osnovu analiza iz prethodnih godina koji jasno pokazuju da domaći turisti u prometu kad su suvenirnice u pitanju učestvuju sa 2,5 odsto prihoda, što je i normalno jer nije za očekivati da na primjer turista iz Podgorice kupuje magnet ili šolju sa motivom Budve, Kotora itd. Ipak dobar početak masovne vakcinacije daje nadu u skoro okončavanje pandemije te i ovim putem apelujem na sve građane da se odazovu vakcinaciji - poručuje Dončić.

Portal Analitika