Svijet

Doktor iz Gaze nije napustio bolnicu četiri nedjelje: Poželim da se sklonim i plačem

Doktor Muhamed Gneim već četiri nedelje nije napustio bolnicu u gradu Gazi. Ne može da se sjeti kada je posljednji put normalno spavao ili jeo, a njegova plava uniforma umrljana je flekama od krvi, objavio je CNN u svojoj reportaži iz Gaze.

Doktor iz Gaze nije napustio bolnicu četiri nedjelje: Poželim da se sklonim i plačem Foto: CNN/Screenshot
N1Izvor

Doktoru se glas lomi dok priča o užasima koje je vidio – fetusima koje su vadili iz utroba majki na samrti, djeci povrijeđenih pluća koja su se borila za vazduh, i svojih kolega ljekara, sestara i tehničara koje su u bolničku mrtvačnicu dovozili u kesama za leševe.

„Činimo najbolje što možemo, zbog toga danima nismo izašli iz bolnice. Ali sutacija je užasna. Ne postoji način ili jezik da se ovo opiše riječima“, rekao je Gneim za CNN u glasovnoj poruci poslatoj 7. novembra, dok su u pozadini odzvanjali zvuci haosa i panike.

„Mnogo puta želi da se sklonim sa strane i zaplačem, ali za to nema vremena“, dodao je doktor.

Gneim je ljekar u Urgentnom centru bolnice Al Šifa, što na arapskom znači „kuća izlječenja“. Ali bolnica, najveći medicinski kompleks u Gazi, je postala mjesto smrti, navodi CNN.

Bolnici nedostaje čiste vode, ljekova, goriva i drugih potrepština. U međuvremenu, hiljade Palestinaca koji su povrijeđeni ili raseljeni zbog izraelskih vazdušnih napada na Hamas, nastavljaju da popunjavaju bolnička odjeljenja tražeći utočište od naizgled neprekidnih vazdušnih napada.

Izraelske snage su u subotu opkolile bolnicu sa svih strana, čime je ugrožena bezbjednost i zdravlje svih unutra, rekao je dr Munir al Burš iz palestinskog ministarstva zdravlja, koje podržava Hamas.

Izraelski napadi su uništili bolnički generator, rekao je Al Burš, što je dovelo do prekida snabdijevanja električnom energijom. Zbog toga je u životnu opasnost dovedeno 39 novorođenčadi na odjeljenju neonatalogije. Tri bebe su već preminule, rekao je Al Burš.

Izraelska vojska negira da je bolnica pod opsadom, navodeći za CNN da se u blizini vode opsežne borbe protiv Hamasa. Nisu željeli da preciziraju koliko blizu bolnice se nalaze, navodeći da su vojne aktivnosti još u toku.

Izrael je optužio Hamas da koristi bolnicu kao štit, što su negirali i ljekari i Hamas.

„Obučeni smo da zbrinjavamo veliki broj žrtava, ali ne ovoliko. Nemamo anestetika za pacijente koji trpe jake bolove, pacijente sa šrapnelima u glavi ili abdomenu, ljude kojima su amputirane ruke ili noge“, istakao je 28-godišnji doktor Gneim.

Alarmantni prizori iz Al Šife, ali i drugih bolnica u Gazi, podstakli su međunarodne pozive za prekidom vatre i puštanju humanitarne pomoći u Pojas Gaze, gdje živi oko dva miliona Palestinaca, trenutno izolovanih od svijeta.

Neprofitne medicinske grupe širom Sjedinjenih Američkih Država mobilisale su se kako bi prikupile sredstva i poslale ljekove i medicinska sredstva u bolnice u Gazi prije nego što bude prekasno.

Izrael je pokrenuo žestok napad na Gazu iz vazduha i sa kopna poslije napada Hamasa na izraelsku teritoriju 7. oktobra. U napadu Hamasa je ubijeno oko 1.200 ljudi, a više od 200 oteto. U izraelskim napadima na Gazu život je izgubilo više od 11.000 Palestinaca, od čega je oko polovina djece.

Portal Analitika