Ova informacija Pobjedi je potvrđena iz obje sindikalne organizacije koje su prije dva dana učestvovale u finalnim pregovorima – Sindikata zaposlenih RTCG i Sindikalne organizacije Javni radio-difuzni servis RTCG.
Kako je Pobjedi potvrdila Jadranka Drobnjak iz Sindikata zaposlenih, juče su dobili potvrdu iz Ministarstva finansija da dogovoreno ima zeleno svjetlo tog resora. Dalja procedura podrazumijeva i formalno odobrenje Savjeta RTCG, a potom i konačno odobrenje vladinih tijela čime bi se omogućio obračun majskih zarada po novom modelu.
Sjednica Savjeta je zakazana za ponedjeljak, a očekuje se da će krajem iduće sedmice i Vlada dati konačan stav poslije čega će kolektivni ugovor biti i definitivno potpisan.
Najviše će se benefiti pregovora odnositi na zaposlene sa srednjom školom, dok će u ovoj fazi najmanje uvećanje osjetiti radnici sa sedmim stepenom školske spreme. Tako su usvojenim modelom, radnici sa trećim i četvrtim stepenom stručne spreme dobili uvećanje za dva poena na koeficijente, dok je novinarskom kadru sa visokom školskom spremom koeficijent uvećan za jedan.
Određene korekcije su sprovedene i u kategoriji koja obuhvata urednički kadar, kako taj dio zaposlenih ne bi bio zakinut, ali se, prema podacima koje su naveli predstavnici sindikata, ne odnosi na sam menadžment preduzeća.
Prema gruboj računici, uz mnogo nijansi zbog velikog broja zanimanja, godina staža i drugih specifičnosti, novi obračun bi doveo do uvećanja od oko 150 eura za četvrti stepen, odnosno 110-130 eura za šesti stepen stručne spreme i najmanje za sedmi – 100 eura.
Načelan dogovor je, kako je Pobjeda objavila, bio postignut još u petak, ali su pregovori nastavljeni i nakon prvomajskih praznika, kako bi se kompletan sadržaj kolektivnog ugovora definisao.
Iako je pregovaranje, koje je ušlo u peti mjesec - a obilježila su ga međusobna prebacivanja i prozivke sindikata i uprave, kao i različita pregovaračka polazišta dvije reprezentativne sindikalne organizacije - završilo kompromisom.
Maratonski i iscrpljujući sastanci s ciljem da se dođe do približavanja stavova dva sindikata i menadžmenta uslijedili su nakon jednosatnog prekida rada – štrajka upozorenja – predstavnika Sindikata zaposlenih RTCG koje je organizovano 24. aprila.
Oni su tada naveli da je štrajk organizovan zato što nakon višemjesečnih neuspješnih pregovora sa menadžmentom nije postignut dogovor o povećanju zarada koje je sindikat tražio - u skladu sa preporukom Ministarstva finansija.
Optužili su upravu da namjerno odugovlači iako im pravo na uvećanje zarada pripada kao i svima u javnom sektoru.
Sa druge strane, Sindikalna organizacija Javni radio-difuzni servis zalagao se za povećanje po modelu primijenjenom na javnu upravu, koji ne diskriminiše ni zvanje, niti znanje, niti školsku spremu, odnosno uvećanje za dodatnih 1,5 poena svima.
Prigovorili su prije desetak dana da su prolongiranju i komplikaciji doprinijele, kako su naveli, različite smjernice Ministarstva finansija.
Sudeći prema ishodu, pat pozicija je prevaziđena uz kompromis svih strana.
Iz menadžmenta Javnog servisa ranije je poručeno da sredstva imaju i da je, što se tiče njih, ugovor mogao biti potpisan i mnogo ranije, dok je stav Savjeta RTCG bio da će podržati svaki dogovor do kojeg dođu sindikalci.