Za nagradu, profesora Popovića su preporučile brojne naučne i stručne reference realizovane tokom 2020. godine, u zemlji i inostranstvu. Dobra međunardna saradnja iz prethodnog perioda sa kolegama iz Poljske, Rumunije, Italije, Japana, Brazila, Maroka i Irana nastavila se i u 2020. godini, a ono što je započeto u 2020. godini biće opredmećeno u narednom periodu, u komunikaciji sa kolegama u zemlji i inostranstvu.
Ranije započete inicijative dovele su do publikovanja nekoliko radova u 2020. godini u međunarodnim i domaćim časopisima, te predstavljanja rezultata rada na međunarodnim naučnim konferencijama. Među publikacijama iz ovog izvještajnog perioda su tri rada u časopisima koji se nalaze u međunarodnim citatnim bazama SCI, SSCI, A&HCI i SCOPUS, autorstvo dva rada u kategoriji Q2 i Q3 i koautorstvo rada u SCOPUS bazi podataka, koji je u Web of Science Indexes.
Profesor Popović je u 2020. godini bio jedan od organizatora i ko-predsjednik međunarodne GEA konferencije (GEO ECO-ECO AGRO), organizovane sa ciljem da bude platforma međunarodne naučne diskusije o održivom rukovođenju prirodnih resursa, ruralnom razvoju, sa posebnim osvrtom na ruralnu arhitekturu, kulturno nasljeđe seoskih područja, životnu sredinu.
Takođe, profesor Popović je član uredništva časopisa „Poljoprivreda i šumarstvo“ – ISSN 0554-5579 koji se nalazi u bazi Clarivate Analytics, a ove godine je prvi put indeksiran u SCOPUS izvještaju.
On je i prvi i jedni autor poglavlja "Coastal towns and ssettlments of the Montenegrin Coast“, u okviru monografije „The Montenegrin Adriatic Cost“, u izdanju Springera.
Povodom obilježavanja jubileja 150. godina od osnivanja Danilovgrada, u galerijskom prostoru na Rsojevici, priredio je samostalnu autorsku izložbu “150 godina Grada”.
Po primanju Priznanja Univerziteta Crne Gore, profesor Popović je mladim istraživačima i kolegama poručio: "Istraživanja su sve ono što su i drugi vidjeli, ali i ono što prikazujemo - vizuelizujemo kao svoje, ono što niko drugi nije ni pomislio. Naš pečat o svijetu koji nas okružuje. Neko naše rješenje, naše viđenje stvari. Da sve, pa i naučno-umjetničko djelo, treba da započinje činom mašte, opredmećeno slovom ili linijom na listu bijelog papira. A put do realizacije samo jedne dobre ideje su brojni putevi ka ostvarenju brojnih ideja, od kojih samo one rijetke zavrijede da budu otisnute na bjelini tog istog lista papira.”