Društvo

DN: Za partiju i kampanju više od dva i po miliona eura

Izvor



Pored toga, partijama će pare biti neophodne i za izbore, a taj novac je, između ostalog, obezbijeđen i državnim budžetom.

Izvori iz kojih jedna partija može sakupiti toliko novca su državni budžet, članarine i privatni izvori. Tako je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o budžetu za 2012. godinu za finansiranje redovnog rada parlamentarnih partija predviđeno oko pet miliona eura, tačnije 4,829,032. 

Milica Kovačević iz Centra za demokratsku tranziciju CDT kazala je Dnevnim novinama da se za finansiranje redovnog rada političkih partija izdvaja se 0,5 odsto tekućeg budžeta države.

"Na lokalnom nivou taj procenat je jedan odsto tekućeg budžeta, odnosno izuzetno 1-3 procenta u opštinama čiji su budžeti manji od pet miliona eura", ističe ona.

Što se tiče članarina, Zakonom o finansiranju političkih partija predviđeno je da godišnja partijska taksa iznosi jednu prosječnu platu, odnosno oko 491 euro. 

To je mnogo manje novca nego što je bilo predviđeno pređašnjim zakonom. Na primjer, po starom zakonu za članarinu za rad u Demokratskoj partiji socijalista (DPS) generalni sekretar Vlade Žarko Šturanović davao je godišnje oko 2.796 eura. Kada je riječ o visini sredstava iz privatnih izvora, za finansiranje redovnog rada partije fizičko lice može uplatiti najviše 2.000 eura, a pravno lice najviše 10.000 eura na godišnjem nivou.

S obzirom na to da će izbori najvjerovatnije biti na jesen, trebaće para i za kampanju.

Zlatko Vujović iz Centra za monitoring CEMI ističe da je tek osnovanim partijama za prvu predizbornu kampanju neophodno sakupiti od 300.000 do 500.000 eura. No, i za to se pobrinuo državni budžet, pa se tako za finansiranje troškova izborne kampanje obezbjeđuju 0,25 posto tekućeg budžeta, odnosno 1.250.000 eura za sve partije.

Međutim, to što neka partija utroši više novca na preizbornu kampanju ne znači da će ta ista partija da zabilježi dobre rezultate, upozorava analitičar. 

Vujović upozorava da ni pored napretka u transparentnosti i kontroli finansiranja političkih partija ni nakon ovih izbora neće se znati "što je istina, odnosno koliko su partije dobile, koliko potrošile, kako i od koga".

Zakon o finansiranju političkih partija, koji je stupio na snagu u januaru, solidno je zakonsko rješenje, ali ga niko ne poštuje, ocijenila je Kovačević.

Ona tvrdi da Zakon ne poštuju ni partije, ni lokalne samouprave, ni državni organi.

Izvor: Dnevne novine, CdM

Portal Analitika