Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • DN: Inspektori Unutrašnje kontrole ušli u PJP, dio pripadnika SAJ-a podnijeli tužbu zbog neisplaćenih naknada

DN: Inspektori Unutrašnje kontrole ušli u PJP, dio pripadnika SAJ-a podnijeli tužbu zbog neisplaćenih naknada

Izvor

Grupa od desetak pripadnika jed­ne od dvije elitne jedinice cnogorske policije PJP prije dva dana se pi­smenim zahtjevom obratila Unu­trašnjoj kontroli MUP-a sa zahtje­vom da ispita regularnost vođenja evidencija o prekovremenim rad­nim satima, noćnom radu, dežur­stvima, operativnom dodatku... Iz­među ostalog, njihova žalba odno­sila se i na navodno nekorektan odnos komandanta Miloša Vučinića i njegovo samoisticanje, posebno nakon akcije evakuacije putnika iz voza u Trebešici u vrijeme vanrednog stanja.

To je bio razlog da dvojica inspek­tora prekjuče nenajavljeni posjete PJP i zatraže kompletnu dokumen­taciju, kojom su im, kako tvrdi njih nekoliko, uskraćena prava.

Da je Unutrašnja kontrola dobila pritužbu i pokrenula pro­vjere, za DN juče je potvrdio i rukovodilac te službe Veselin Šaranović.

- Provjere su u toku, vi­še detalja Vam ne mogu saopštiti, tvrdi sagovornik DN.

DN su juče došle do predstavke nezadovoljnih pripadnika PJP u ko­joj se navodi da problem tinja još od januara, kada je 30-40 službe­nika htjelo da tuži državu zbog ne­isplaćenih potraživanja iz radnog odnosa. "Nakon upoznavanja ko­mandanta Miloša Vučinića sa tom namjerom, on nas je odvraćao od te namjere, kazavši da za to sada nije trenutak i da bi to njemu lično zna­čilo. To smo prihvatili, ali smo bili i odlučni da ćemo podnijeti tužbu u skorije vrijeme", stoji u predstavci ogorčenih službenika.

Na oštar protest ih je navodno navelo zapažanje od prije nekoliko dana, kada su vidjeli da se knji­ge za 2009., 2010. i 2011. prepisuju iz jedne u drugu i da se umanjuje broj radnih sati. "To nas je navelo da posumnjamo da se žele falsifikovati podaci o našem radu i samim tim naš rad umanjiti", tvrde oni.

U PJP u posljednje vrijeme, pre­ma riječima upućenih, vlada nega­tivna radna atmosfera i narušeni međuljudski odnosi. Pojedini pri­padnici jako su zamjerili svom še­fu Milošu Vučiniću što je, navodno, tokom medijskih nastupa povodom akcije na Trebešici sebe isticao u prvi plan. Drugi, međutim, tvrde da je Vučinić jedan od najboljih star­ješina, koji se uvijek maksimalno zalagao sa svakog svog službenika ponaosob.

"Jedan radni dan pripadnika PJP, kao i SAJ-a, svodi se na treninge. U kampu na Zlatici imaju besplatan  obrok u toku radnog vremena, a kada idu u akcije, obično su dan, nakon doduše veoma rizičnog po­sla, oslobođeni radnih aktivnosti. Vučinić nikada nije zakinuo nijed­nog svog službenika i uvijek je gle­dao kako da izađe u susret njihovim zahtjevima", tvrdi nekoliko obavije­štenih sagovornika DN. Generalno, rad dvije uniformisane jedinice, ko­je su po ustrojstvu pod komandnom palicom direktora policije, odlikuje izuzetno mali broj aktivnih radnih dana u godini, za razliku od drugih organizacionih jedinica u Upravi policije. Ipak, ulog u njihovu obučenost i spremnost, koji daje Upra­va policije i država, veoma je oprav­dan, što se pokazalo i u seriji spa­silačkih akcija u toku vandrednog stanja i vremenskih neprilika koje su nedavno zadesile Crnu Goru, ali i u ranijim akcijama.

Kada je čuo da su inspektori Unutrašnje kontrole posjetili kamp na Zlatici, Vučinić je pre­ma riječima upućenih, odmah prekinuo svoj godišnji odmor i za tili čas se pojavio na svom radnom mjestu. "Komandant je bez problema inspektorima dao na uvid sve tražene knjige i drugu doku­mentaciju, koja svedoči o tre­tmanu službenika PJP", kazao je jedan nezvanični sagovornik. Ipak, u pismu koje je juče stiglo na adrese šefa policije i Unu­trašnje kontrole, kaže se da je policajac Nebojša Rakočević upozorio Vučinića da je "na­knadna pamet" i prepravka po­dataka iz knjiga krivično djelo. "Odgovor komandanta bio je da je to u potpunosti legalno, da su u tom periodu pojedini ko­mandiri sebi upisivati veći broj sati i da se to želi ispraviti, ali da se isto ne odnosi na 'obične policajce'. Vučinić se tom pri­likom kolegi zahvalio na iskre­nom i korektnom razgovoru, pa ga je poslije premjestio sa mjesta snajperiste u treći vod, a kolegu Božidara Počeka iz pr­vog voda na stražu, uz obrazlo­ženje da bune ljude. Obojica su inače više puta nagrađivani", stoji u tom dopisu.

I dio pripadnika Specijalne anti­terorističke jedinice (SAJ) podni­jeli su tužbu protiv Uprave polici­je i Ministarstva unutrašnjih po­slova, zbog neisplaćenih naknada za prekovremeni rad za posljednje tri i po godine.

Iako su visoki crnogorski zvaničnici Igor Lukšić, Ivan Brajović i Božidar Vuksanović prije mjesec dana za vrijeme sniježnih nepo­goda odali specijalcima priznanje za izvođenje nekoliko spasilačkih akcija, ipak pripadnici ove elitne jedinice će preko suda tražiti pra­va za koja smatraju da ih sljeduju.

"Prekovremeni rad, noćni rad, rad u danima državnih praznika i pripravnost kod kuće je dio oba­veza koje je 26 pripadnika SAJ-a ostvarilo u svom angažmanu u pe­riodu od 1. avgusta 2008. do 1. mar­ta 2012. godine, a da im za to nijesu isplaćene naknade", kazao je advokat Lazar Aković za DN. On je dodao da u navedenom periodu "sajovcima" nije sljedovala ni poseb­na mjesečna naknada, jubilarna nagrada kao ni troškovi prevoza na rad i sa rada. "U tužbi nije na­veden novčani iznos koji policajci potražuju od Uprave policije već će ga precizirati tek nakon anali­ze vještaka finansijske struke", do­dao je Aković.

Specijalna antiteroristička jedi­nica koja se nalazi u sklopu Uprave policije Crne Gore se aktivira ka­da je potebno riješiti najsloženije poslove i zadatke iz oblasti tero­rizma. Takođe, pripadnici ove jedi­nice se angažuju za hapšenje kri­minalnih grupa, oslobađanje tala­ca, za rješavanje situacija u sluča­jevima pružanja otpora vatrenim oružjem, kao i za pružanje asisten­cija u borbi protiv organizovanog kriminala.

Kako u Crnoj Gori preovladava stabilna bezbjedonosna situacija tokom većeg dijela godine posao pripadnika ove jedinice se svodi na svakodnevne treninge i borbene obuke kako bi bili spremni za naj­teže zadatke u slučaju neke vanredne situacije.

Portal Analitika