Grupa od desetak pripadnika jedne od dvije elitne jedinice cnogorske policije PJP prije dva dana se pismenim zahtjevom obratila Unutrašnjoj kontroli MUP-a sa zahtjevom da ispita regularnost vođenja evidencija o prekovremenim radnim satima, noćnom radu, dežurstvima, operativnom dodatku... Između ostalog, njihova žalba odnosila se i na navodno nekorektan odnos komandanta Miloša Vučinića i njegovo samoisticanje, posebno nakon akcije evakuacije putnika iz voza u Trebešici u vrijeme vanrednog stanja.
To je bio razlog da dvojica inspektora prekjuče nenajavljeni posjete PJP i zatraže kompletnu dokumentaciju, kojom su im, kako tvrdi njih nekoliko, uskraćena prava.
Da je Unutrašnja kontrola dobila pritužbu i pokrenula provjere, za DN juče je potvrdio i rukovodilac te službe Veselin Šaranović.
- Provjere su u toku, više detalja Vam ne mogu saopštiti, tvrdi sagovornik DN.
DN su juče došle do predstavke nezadovoljnih pripadnika PJP u kojoj se navodi da problem tinja još od januara, kada je 30-40 službenika htjelo da tuži državu zbog neisplaćenih potraživanja iz radnog odnosa. "Nakon upoznavanja komandanta Miloša Vučinića sa tom namjerom, on nas je odvraćao od te namjere, kazavši da za to sada nije trenutak i da bi to njemu lično značilo. To smo prihvatili, ali smo bili i odlučni da ćemo podnijeti tužbu u skorije vrijeme", stoji u predstavci ogorčenih službenika.
Na oštar protest ih je navodno navelo zapažanje od prije nekoliko dana, kada su vidjeli da se knjige za 2009., 2010. i 2011. prepisuju iz jedne u drugu i da se umanjuje broj radnih sati. "To nas je navelo da posumnjamo da se žele falsifikovati podaci o našem radu i samim tim naš rad umanjiti", tvrde oni.
U PJP u posljednje vrijeme, prema riječima upućenih, vlada negativna radna atmosfera i narušeni međuljudski odnosi. Pojedini pripadnici jako su zamjerili svom šefu Milošu Vučiniću što je, navodno, tokom medijskih nastupa povodom akcije na Trebešici sebe isticao u prvi plan. Drugi, međutim, tvrde da je Vučinić jedan od najboljih starješina, koji se uvijek maksimalno zalagao sa svakog svog službenika ponaosob.
"Jedan radni dan pripadnika PJP, kao i SAJ-a, svodi se na treninge. U kampu na Zlatici imaju besplatan obrok u toku radnog vremena, a kada idu u akcije, obično su dan, nakon doduše veoma rizičnog posla, oslobođeni radnih aktivnosti. Vučinić nikada nije zakinuo nijednog svog službenika i uvijek je gledao kako da izađe u susret njihovim zahtjevima", tvrdi nekoliko obaviještenih sagovornika DN. Generalno, rad dvije uniformisane jedinice, koje su po ustrojstvu pod komandnom palicom direktora policije, odlikuje izuzetno
Kada je čuo da su inspektori Unutrašnje kontrole posjetili kamp na Zlatici, Vučinić je prema riječima upućenih, odmah prekinuo svoj godišnji odmor i za tili čas se pojavio na svom radnom mjestu. "Komandant je bez problema inspektorima dao na uvid sve tražene knjige i drugu dokumentaciju, koja svedoči o tretmanu službenika PJP", kazao je jedan nezvanični sagovornik. Ipak, u pismu koje je juče stiglo na adrese šefa policije i Unutrašnje kontrole, kaže se da je policajac Nebojša Rakočević upozorio Vučinića da je "naknadna pamet" i prepravka podataka iz knjiga krivično djelo. "Odgovor komandanta bio je da je to u potpunosti legalno, da su u tom periodu pojedini komandiri sebi upisivati veći broj sati i da se to želi ispraviti, ali da se isto ne odnosi na 'obične policajce'. Vučinić se tom prilikom kolegi zahvalio na iskrenom i korektnom razgovoru, pa ga je poslije premjestio sa mjesta snajperiste u treći vod, a kolegu Božidara Počeka iz prvog voda na stražu, uz obrazloženje da bune ljude. Obojica su inače više puta nagrađivani", stoji u tom dopisu.
I dio pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) podnijeli su tužbu protiv Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova, zbog neisplaćenih naknada za prekovremeni rad za posljednje tri i po godine.
Iako su visoki crnogorski zvaničnici Igor Lukšić, Ivan Brajović i Božidar Vuksanović prije mjesec dana za vrijeme sniježnih nepogoda odali specijalcima priznanje za izvođenje nekoliko spasilačkih akcija, ipak pripadnici ove elitne jedinice će preko suda tražiti prava za koja smatraju da ih sljeduju.
"Prekovremeni rad, noćni rad, rad u danima državnih praznika i pripravnost kod kuće je dio obaveza koje je 26 pripadnika SAJ-a ostvarilo u svom angažmanu u periodu od 1. avgusta 2008. do 1. marta 2012. godine, a da im za to nijesu isplaćene naknade", kazao je advokat Lazar Aković za DN. On je dodao da u navedenom periodu "sajovcima" nije sljedovala ni posebna mjesečna naknada, jubilarna nagrada kao ni troškovi prevoza na rad i sa rada. "U tužbi nije naveden novčani iznos koji policajci potražuju od Uprave policije već će ga precizirati tek nakon analize vještaka finansijske struke", dodao je Aković.
Specijalna antiteroristička jedinica koja se nalazi u sklopu Uprave policije Crne Gore se aktivira kada je potebno riješiti najsloženije poslove i zadatke iz oblasti terorizma. Takođe, pripadnici ove jedinice se angažuju za hapšenje kriminalnih grupa, oslobađanje talaca, za rješavanje situacija u slučajevima pružanja otpora vatrenim oružjem, kao i za pružanje asistencija u borbi protiv organizovanog kriminala.
Kako u Crnoj Gori preovladava stabilna bezbjedonosna situacija tokom većeg dijela godine posao pripadnika ove jedinice se svodi na svakodnevne treninge i borbene obuke kako bi bili spremni za najteže zadatke u slučaju neke vanredne situacije.