Društvo

Djeci za prelazak granice više neće biti potrebna saglasnost drugog roditelja

Ženski klub Skupštine saopštio je da roditeljima kojima je po odluci suda povjereno staranje o djetetu, ubuduće im za prelazak granice sa djetetom više neće biti potrebna saglasnost drugog roditelja, već će biti dovoljna sudska presuda.

Djeci za prelazak granice više neće biti potrebna saglasnost drugog roditelja Foto: PA
PobjedaIzvor

"A i izdavanje putne isprave, pasoša, djetetu povjerenom na staranje jednom roditelju će biti značajno olakšano, i neće trebati saglasnost drugog roditelja ukoliko se procijeni da postoji opstrukcija", dodaju iz Ženskog kluba, ističući da im se čini da zbog obimnosti dnevnog reda i vrlo zgusnute agende rada Skupštine, da su nedovoljno zapaženo prošle vrlo značajne aktivnosti Ženskog kluba,.

Ističu da je sada moguće da se pasoši za tu djecu izdaju po hirnom postupku, ako okolnosti to iziskuju.

"Ženski klub je uspio da svojim amandmanima na Krivični zakonik propiše obavezu nadležnom ministarstvu da moraju da vode registar počinioca krivičnih djela protiv polnih sloboda nad maloljetnim licima, kao i mjere posebnog nadzora nakon odslužene kazne, a koje podrazumijevaju zabranu primicanja mjestima gdje se okupljaju djeca, poput škola, igrališta, redovno javljanje policiji, posjete stručnim savjetovalištima, kao i obavezu poslodavca da pri zapošljavanja na pozicijima koje podrazumijevaju rad sa djecom da izvrši provjeru da li se lice nalazi u evidenciji počiniova ovih djela", poručuju iz Ženskog kluba.

Poslanice ističu da su jako ponosne što su uspjele da kroz izmjene Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju ubuduće obezbijede bračnim i vanbračnim partnerima, kao i ženama koje ne žive u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, a koje imaju problema da se ostvare kao majke, da mogu o trošku države da imaju šest pokušaja medicinski potpomognute oplodnje.

"A omogućile smo i muškarcima da o trošku države imaju jedan pokušaj liječenja muške neplodnosti metodom „Micro TESE” u svrhu medicinski potpomognute oplodnje. Uspjele smo i da podignemo starosnu granicu žene za besplatne pokušaje medicinski potpomognute oplodnje na 50 godina. Takođe smo se izborile i da oboljelim od maligne bolesti ili druge teže bolesti čije liječenje zahtijeva primjenu terapija koje će dovesti do neplodnosti, a nemaju djecu, se omogući prezervacija fertilnosti nekom od adekvatnih metoda na period od pet do deset godina ili duže, u skladu sa medicinskim indikacijama i predlogom struke", navodi se u saopštenju.

Portal Analitika