U prepunoj sali bioskopa Cineplexx Podgorica, uz gromoglasan aplauz i snažnu emotivnu reakciju publike, premijerno su prikazana četiri kratka dokumentarna filma realizovana u okviru projekta “All Inclusive – inkluzivna filmska akcija”, koji sprovodi NVU Art 365, uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore.
Novi vidici koji mijenjaju društvene percepcije
Filmovi otkrivaju dirljive i nadahnjujuće pričeAntonija Matkovića, Mihaila Markovića, Obrada Dabanovića i Đurđe Borović, i donose poruku da fizička ograničenja ne umanjuju snagu duha – već da upravo upornost, talenti i volja mogu otvoriti nove vidike i mijenjati društvene percepcije.
U filmu “Točkovi života”, rediteljski tim Pavle Korać, Andrija Žugić i Ivana Ivezić predstavio je priču Antonija Matkovića, sportiste iz Tivta koji je, nakon teške saobraćajne nesreće i potpune promjene životnog toka, postaošampion u bodibildingu.
U filmu otvoreno govori o svom padu, oporavku i novom pogledu na život – kao i o zamkama društvenih mreža koje su ga, kako kaže, „odvele u pogrešnom pravcu, ali danas ih koristi da ohrabri druge“.
“Ritam tišine”, nastao kao kolektivno ostvarenje učesnika projekta, donosi portret Obrada Dabanovića, dugogodišnjeg krojača iz Podgorice, koji je gluv od rođenja. Film, kroz izrazito vizuelnu i poetsku naraciju, prati njegov dan u tišini, bilježeći detalje života, uspomena i zanata koji čuva još od 1973. godine.
U dokumentarcu “Skok u pobjedu”, rediteljke Jovana Terzić, Irina Novaković i Ksenija Kusovac prikazale su svakodnevicu i sportski uspjeh Đurđe Borović, učenice OŠ “Štampar Makarije”. Đurđa donosi nevjerovatnu energiju i talenat za sport – posebno plivanje, gdje je već osvojila više medalja. Film prikazuje ne samo njen sportski duh, već i jednostavne životne radosti.
U ostvarenju “A Poem”, kroz lične refleksije i stihove italijanske pjesnikinje Alde Merini, protagonista Mihailo Marković, aktivista i politikolog sa Cetinja, dijeli svoja razmišljanja o ranjivosti, društvenim preprekama i potrebi za većim prostorom za izražavanje potencijala osoba sa invaliditetom. Film su režirale Ilma Kalač i Ajša Muradbašić.
Od edukacije do filma – proces učenja i zajedničkog stvaranja
Projekat je okupiostudente, srednjoškolce i lica sa invaliditetom, koji su kroz edukativni program prošli faze razvoja scenarija, režije, kamere i montaže, uz mentorsku podrškuDušana Vulekovića (supervizor), Seada ŠabotićaiIrene Rašović, koja je učesnicima prenijela znanja o etičkim principima u radu sa marginalizovanim grupama.
Dodatnu podršku projektu pružili su iFakultet vizuelnih umjetnosti Univerziteta Mediteran,Savez gluvih i nagluvih Crne Gore, porodice učesnika, društveno odgovorne kompanije, kao i institucije koje će biti domaćini narednih prikazivanja filmova.
Nakon premijere u Podgorici, filmovi će biti prikazani 11. maja u 20h u Centru za kulturu Tivat i 12. maja u 19h u Biblioteci “Đurđe Crnojević” na Cetinju
Ulaz na sve projekcije je slobodan.