Prema nacionalnom prihodu po glavi stanovnika, narod Ekvatorijalne Gvineje bi trebalo da bude jedan od najbogatijih u svijetu, ali prihod koji zemlja ostvaruje od nafte i drvne građe do njega ne stiže.
Ni osam godina posle neuspjelog puča, međutim, za predsednika Obijanga (70) prioritet ne predstavlja poboljšanje životnog standarda stanovništva, čiji prosječni prihod jedva premašuje dolar dnevno, a očekivani životni vijek iznosi samo 55 godina, već izgradnja Ojale, nove prijestonice u srcu džungle.
Zemlja se pomjera, a građevinske mašine i ekipe, pristigle čak iz Brazila, Poljske i Sjeverne Koreje, pretvaraju u stvarnost snove predsednik Teodora Obijanga - samozvanog "garanta mira" i "pokretača razvoja Ekvatorijalne Gvineje".
Problem je jedino što je u pitanju projekt koji prkosi svakoj logici.
Univerzitet, naime, predstavlja samo mali dio ambicija najdugovečnijeg Afričkog diktatora koji je na vlasti već 33 godine.
Nova prijestonica, u čiju će izgradnju biti uložene milijarde dolara, imaće i autoput sa šest traka, nazvan Avenija pravde, a obrise već poprima i prvi luksuzni hotel u Ojali, sa 450 soba, spa centrom, kongesnim centrom i pozorištem.
Pritom, svaka cigla, pločica i šraf koji se ovdje ugrade potiču iz uvoza: Ekvatorijalna Gvineja je treći proizvođač nafte u Subsaharskoj Africi, ali ne proizvodi gotovo ništa drugo. Čak i hrana za radnike na gradilištu stiže iz susjednog Kameruna.Foto: bbc