Crna hronika

Okrivljeni za utaju poreza i doprinosa u slučajevima „Klap“ i „Zeta“ pregovaraju sa Tužilaštvom

Deset osoba priznalo kako su oštetili državni budžet

Deset ovlašćenih osoba u firmama koje Specijalno državno tužilaštvo tereti za utaju poreza, a uhapšeni su u akcijama „Klap“ i „Zeta“, pregovaraju sa Tužilaštvom o sporazumnom priznanju krivice.

Deset osoba priznalo kako su oštetili državni budžet Foto: Portal Analitika
PobjedaIzvor

Kako Pobjeda saznaje, oni su prethodnih dana priznali krivična djela koja im se stavljaju na teret i ponudili Tužilaštvu saradnju kako bi skratili postupak i umanjili kaznu.

Zloupotreba

U akciji „Klap“ krajem janura privedena je načelnica Poreske uprave područne jedinice Podgorica Stanislava Beba Martinović i još sedam osoba iz Podgorice i Bijelog Polja zbog sumnje da su kao članovi grupe zloupotrebom položaja i falsifikovanjem isprava oštetili državni budžet za 3.500.000 eura.

Osim Martinović, uhapšena je i Rajka Simonović, rukovodilac odjeljenja za inspekcijski nadzor Poreske uprave u Podgorici, poreska inspektorkaNevenka Đurović, bivša sekretarka Ministarstva finansija Marini Perović i savjetnik u Ministarstvu finansija Dragan Vujošević. Oni su nakon tužilačkog zadržavanja pušteni da se brane sa slobode.

U okviru ove akcije priveden je i Refad Kolić, osnivač i izvršni direktor preduzeća ,,Braća Kolić“ i ,,Migi“ iz Bijelog Polja, Tamara Kovačević, osnivač i izvršna direktorka kompanije ,,Trend trade“ iz Podgorice kao i odgovorno lice podgoričke kompanije ,,Okov“ Bojan Rašović.

Krivičnom prijavom obuhvaćeno je i pet službenika Poreske uprave u Podgorici i šest odgovornih lica u pravnim licima: supervizorka podgoričke Poreske uprave Persa Novaković, samostalni savjetnik Poreske uprave Aleksandar Radulović, poreski inspektori Branislav Magdelinić, Milijana Radonjić i Slavojka Savić, osnivač i ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Viner co“ iz Danilovgrada Saša Jokić, ovlašćeni zastupnik kompanije ,,Trend trade“ iz Podgorice Dragan Kovačević, osnivač i i ovlašćeni zastupnik preduzeća ,,Dea“ iz Podgorice Špiro Nilević, ovlašćeni zastupnik kompanija ,,A Cop“, ,,A Cop MNE“ i ,,PS gradnja“ Bojan Petričević, Dejan Lakić i Ivan Vuković.

Aktuelni i bivši visokopozicionirani službenici Poreske uprave i Ministarstva finansija su, kako se osnovano sumnja, zajedno sa odgovornim osobama u kompanijama koje su pod istragom osnovali kriminalnu organizaciju kako bi zloupotrebom položaja i falsifikovanjem izvještaja ostvarili imovinsku korist u vidu nezakonitog povraćaja PDV kredita. Kako se sumnja, osumnjičeni su od novembra 2011. godine do kraja 2019. godine Budžetu Crne Gore pričinili više od 3,5 miliona eura štete.

Tokom inspekcijskog nadzora, poreski inspektori su kao valjane priznavali fakture koje su izdavale osumnjičene kompanije za robu i usluge koje nijesu isporučene, pružene, plaćene, niti izvršene. Na osnovu tih fiktivnih faktura od strane poreskih službenika su sačinjavana nezakonita rješenja o povraćaju PDV-a.

Službenici Specijalnog policijskog odjeljenja početkom maja prošle godine imali su dvije akcije kodnog naziva ,,Klap“ kada su uhapsili 22 osobe zbog sumnje da su finansijskim malverzacijama državnu kasu oštetile za pet miliona eura.

Fiktivni poslovi

Preduzeća čiji su vlasnici Ivan Vuković, Dragoslav Lakić, Radomir Karadžić i sa njima povezana lica su, u posljednjih pet godina, kako se sumnja, omogućila vlasnicima više desetina preduzeća da steknu protivpravnu imovinsku korist, jer su izvukla više od 20.000.000 eura u gotovini po osnovu fiktivnih poslovnih odnosa, čime su pričinili 5.000.000 eura štete budžetu. Nekoliko mjeseci kasnije, u avgustu prošle godine, ponovo je uhapšen ovlašćeni zastupnik kompanija ,,A Cop“, ,,A Cop MNE“ i ,,PS gradnja“ Bojan Petričević. Lisice na ruke su stavljene i vlasniku kompanije ,,Viner co“.

U akciji ,,Zeta“ uhapšeno je 12 osoba i podnijeto 13 prijava protiv preduzeća zbog sumnje da su utajom poreza i doprinosa oštetili budžet za pola miliona eura.

Oni se terete za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, utaja poreza i doprinosa i prouzrokovanje lažnog stečaja putem pomaganja.

Oni su uhapšeni sredinom decembra 2018. godine, kada je policija pretresla 16 lokacija u Podgorici, Cetinju i Budvi.

Policija sumnjiči D. K. iz Podgorice da je u periodu od oktobra 2016. godine do danas na teritoriji Crne Gore organizovao kriminalnu grupu, formirajući dva preduzeća na svoje ime, a tri firme na ime J. K, Đ. K. i J. K., preko kojih se bavio isključivo fiktivnim poslovima.

- Preko tih preduzeća, D. K. je, sumnja se, većem broju preduzeća sa teritorije Crne Gore, čiji su vlasnici P. R., M. G, F. L, M. P, G. M, V. A, N. A. i Z. Č, omogućavao izvlačenje dobiti stečene poslovanjem preduzeća koja se vlasnicima preduzeća vraćala u gotovini, čime su državnom budžetu pričinili štetu za iznos utajenog poreza na osnovu fiktivno prikazanih poslovnih odnosa i fiktivno prikazanih troškova u ukupnom iznosu više od 500.000 eura - saopšteno je tada iz Uprave policije.

Portal Analitika