Show biz

Deset minuta za cijelu modnu sezonu

Izvor

 

Nekoliko minuta prije početka revije, opuštenost i smirenost u svlačionici prerasta u pravu pomamu, dok stilisti, šminkeri i frizeri užurbano rade na posljednjim detaljima modela koji samo što se nisu pojavili na pisti. Timu italijanskog modnog brenda „Frankie Morello“ bilo je potrebno oko dva mjeseca rada na pripremi revije ženske kolekcije za jesen/zimu 2010/2011. godine, koja bi tokom deset minuta predstavljanja trebalo da impresionira prisutne novinare modnih magazina i potencijalne kupce.

- Možete smanjiti brojne druge troškove, ali nikada ne možete štedjeti na modnom šou – kaže za Rojters glavni dizajner ove kuće, Pjerfranćesko Điljoti.

OKmilano05Jedan od osnivača pomenute kuće ističe da su za one koji se rade u modnoj industriji „revije najznačajniji događaj“. Osmišljavanje i rad na modnoj reviji glavni je događaj za svakog dizajnera, ali da bi na pisti sve teklo glatko i izgledalo spontano, potrebni su mjeseci pripreme i organizovanja.

Štedljivi modni urednici: Kako navode u italijanskoj Nacionalnoj modnoj komori, koja je glavni organizator manifestacije Nedjelja mode u Milanu, na ovogodišnjim događajima radilo je skoro 8.000 zaposlenih – od modela i stilista, do električara i pisaca tekstova za prateće materijale.

Modna asocijacija italijanskih kreatora počinje sa radom pet mjeseci prije samog događaja, izborom brojnih prostora u kojima će biti prezentovani dizajneri koji nemaju svoj uobičajeni prostor za revije. Zatim se priprema kalendar događaja za jednu od dvije najznačajnije sedmice u godini, koji treba da bude kompletiran najkasnije četiri mjeseca prije Nedjelje mode.

Naravno, nekoliko različitih radnih verzija ove jednonedjeljne agende biće napravljeno dok se ne formira finalna, jer su dizajneri poznati po svom premišljanju i prepirkama, kako bi obezbijedili što bolji termin za revije, naročito onda kada se novinari trude da što kraće ostanu u gradu, kako bi troškove putovanja sveli na najmanje moguće. Ove godine su se najveća modna imena bukvalno „nagurala“ u tri dana, nakon što je Ana Vintur, moćna urednica legendarnog modnog magazina „Vogue“, objavila da će skratiti svoj boravak na Nedjelji mode.

OKmilano04Čija su najbolja mjesta pored piste: Modna Komora je za ovogodišnju manifestaciju akreditovala skoro 1.300 novinara iz svih krajeva svijeta, ali svaka od modnih kuća pravi i vlastiti izbor kome će odobriti prisustvo na reviji, kao i raspored sjedjenja, jer - možda neki „modni gurui“, koji se osjećaju rivalima, ne žele da sjede jedan do drugog. Naravno, treba pozvati i smjestiti i brojne svjetski poznate ličnosti: od umjetnika do političara, kao i one koji samom svojom pojavom privlače veliku pažnju.

Pored njih, u italijansku modnu prijestonicu se uvijek sjati i hiljade kupaca, pa neki od najpoznatijih dizajnerskih imena, poput Armanija, Versaćea i Gući, organizuju posebne modne revije samo za njih. Za odabrane se iznajmljuju posebni automobili, dok je za one sa skromnijim novčanikom obezbijeđen prevoz autobusom.

Manje šampanjca - više novca za revije: Prošle godine, nekoliko modnih kuća u sve četiri modne prijestonice – Njujorku, Londonu, Parizu i Milanu – značajno su smanjile troškove za revije, kao i neke prateće programe, pošto je ekonomska kriza dobro uzdrmala i industriju luksuza. Danas su ekstravagantni kanapei i dugo ispijanje šampanjca prava rijetkost, ali zato dizajneri sav raspoloživi novac ulažu u pripremu revija.

- U 2009. smo imali značajno smanjenje troškova, ali smo zato u ovoj godini sve sveli na ulaganje. Naime, ulaganje u modne revije je ulaganje u proizvodnju, jer vam se kroz njih vraća ono što ste uložili – kaže direktorka modne Komore, Đulija Pirovano.

- Rezultat publiciteta stečenog zahvajlujući tekstovima koji su objavljeni u raznim modnim publikacijama, je deset puta veći od svega što se uloži u pripremu neke revije. Zbog toga svi dizajneri žele najpoznatije modele, najbolje stiliste, šminkere, frizere – konstatuje Pirovano.

OKmilano02Događaj sezone od milion eura: Ona objašnjava da jedna manja revija modnu kuću najčešće košta oko 80 hiljada eura, dok „veliki igrači“ na modnoj sceni nerijetko u nju ulože i cijeli milion. Top modeli obično traže 10 i više hiljada eura da bi se prošetali na pisti u nečijim modelu.

Na reviji za kuću „Frankie Morello“ ove godine se pojavilo 18 modela, što je značajno manje od 40 djevojaka, koliko ih je bilo 2009. godine, ali glavni dizajner ističe da nisu smanjivali troškove. I druge modne kuće su se poslužile sličnom logikom. Tako je čuvena „Prada“ imala samo 40 modela koje su se zanosno njihale modnom pistom.

- Živimo u svijetu punom promjena, gdje se sve brzo dešava, uključujući i modu. Odlučili smo da ove godine prikažemo 36 modela, a na pistu smo postavili rok bend koji uživo svira, kao i video instalacije – objašnjava Điljoti i odlazi da provjeri modele.

Samo deset minuta kasnije, začuo se snažan aplauz publike upućen kreacijama kuće „Frankie Morello“ i otvaranje par flaša šampanjca u garderobi. Za ovu sezonu, revija je gotova.

(Prevela i priredila K.J.)

 

Portal Analitika