Društvo

Istraživanje Crnogorske asocijacije za unapređenje zdravlja

Depresivni i anksiozni poremećaji nakon pandemije u porastu i do 30 odsto

Problemi mentalnog zdravlja treba da budu fokus u narednom periodu kako bismo kao društvo izašli snažniji iz ove pandemije - poručuje Popović

Depresivni i anksiozni poremećaji nakon pandemije u porastu i do 30 odsto Foto: Pixabay
PobjedaIzvor

Pandemija sa kojom smo živjeli posljednjih godina umnogome je uticala na mentalno zdravlje, u negativnom smislu. Na globalnom nivou je nevjerovatan porast poremećaja mentalnog zdravlja, što nije zaobišlo ni Crnu Goru. Dr Aleksandar Popović, specijalita psihijatrije i psihoterapije, kaže za Pobjedu da je, prema istraživanjima, porast određenih entiteta i do 30, pa i više procenata, u odnosu na period prije pandemije. Pošto je Crna Gora po stopi suicida po glavi stanovnika na samom vrhu u svijetu, on smatra da je mentalno zdravlje problem kojim se moramo ozbiljnije pozabaviti u narednom periodu.

Eho pandemija

- Ovdje se prije svega misli na depresivne i anksiozne poremećaje, kao i PTSP (posttraumatski stresni poremećaj). U stručnim krugovima se već neko vrijeme govori o ,,eho pandemiji“, koja se odnosi upravo na mentalne poremećaje koji su nastali kao odgovor na aktuelnu pandemiju. Dakle, problemi mentalnog zdravlja treba da budu fokus u narednom periodu, kako bismo kao društvo izašli snažniji iz ove pandemije - poručuje Popović koji je i predsjednik Upravnog odbora Crnogorske asocijacije za unapređenje zdravlja (CAUZ).

Ova asocijacija u saradnji sa Ambasadom SAD-a u Crnoj Gori trenutno sprovodi projekat ,,Dekonstrukcija stigme – podizanje standarda medijskog izvještavanja o problemima mentalnog zdravlja u Crnoj Gori“. Kako je kazao Popović, kroz projekat će pokušati da utiču na način izvještavanja o problemima mentalnog zdravlja, u prvom redu u izvještavanju o suicidu.

- Moje mišljenje se može ogledati kroz istraživanje koje smo sproveli na početku projekta, o stavovima građana prema osobama koje proživljavaju poteškoće mentalnog zdravlja. Postoji jedna velika nepoznanica, nerazumijevanje terminologije, kao često nerazumijevanje emotivnog doživljaja sa kojim se naši građani nose. S druge strane, kada govorimo o problemima mentalnog zdravlja, obično mislimo na najteže, hronične psihijatrijske poremećaje i samim tim širimo stigmu i na blaže poremećaje, što pacijente dodatno odvlači od stručne pomoći, pa samim tim ulazimo u začarani krug, koji samo pojačava probleme mentalnog zdravlja i umnogome otežava rad stručnjacima u oblasti, ali i nosi ogromne ekonomske posljedice po cjelokupno društvo - objašnjava Popović.

Svjedoci smo da se o ovoj temi često izvještava u rubrici ,,zabava“, pa samim tim, po riječima našeg sagovornika, dodatno stigmatizujemo ili čak glorifikujemo određene probleme mentalnog zdravlja, u trenutku kada je Crna Gora u samom vrhu u svijetu po stopi suicida po glavi stanovnika.

- O uticaju medija govore mnoga istraživanja, koja su pokazala prije svega primjere lošeg uticaja medijskog izvještavanja na probleme mentalnog zdravlja, ali i na njihov pozitivan uticaj. Upravo iz ovog razloga želimo da pokažemo na koji način mediji mogu biti dobar saradnik u borbi za bolje mentalno zdravlje. Trening drže psihijatri, stručnjaci u oblasti, sa dugogodišnjim iskustvom - govori Popović. 

On tvrdi da mentalno zdravlje jeste narušeno i to je evidentno u našem svakodnevnom radu.

Simptomi

- Svi oni simptomi koji remete naše funkcionisanje, koji prevazilase sposobnost naših mehanizama odbrane da im se suprotstave, zahtijevaju neku vrstu tretmana. Moj savjet je da se ne čeka previše. Jedan od najčešćih odgovora koji dobijam na pitanje zašto se nijesu javili ranije, pacijenti uglavnom odgovaraju da su mislili da će se izboriti sami sa tim - kaže Popović.

Prisustvo simptoma depresije u trajanju od dvije sedmice, naglašava on, već ispunjava dijagnostičke kriterijume, u nekim slučajevima taj period može biti i kraći.

- Dakle, ne treba bježati od stručne pomoći, već se javiti čim osjetite poteškoće, jer na taj način obezbjeđujete brži oporavak. Kada imamo poteškoće tjelesnog zdravlja, obično se rano javljamo ljekaru. Naš cilj je da probleme mentalnog zdravlja izjednačimo sa tim principom - kaže Popović i poručuje da treba voditi računa o svom mentalnom zdravlju, ali isto tako obratiti pažnju i na mentalno zdravlje bliskih osoba.

- Moj savjet je da naučimo da aktivno slušamo, kako bismo zaista čuli kada neko sa nama dijeli problem sa kojim se bori. S druge strane, moramo naučiti i da govorimo o poteškoćama koje imamo, jer ima ko da nas čuje. Trenutno je i na društvenim mrežama aktuelna kampanja #OsvijetliUm, kroz naše digitalne kanale, na Instagramu i Fejsbuku, upravo sa ciljem da građanima približimo probleme mentalnog zdravlja i da ih osnažimo da o njima govore - kazao je Popović.

Ono na šta treba obratiti pažnju, po njegovim riječima, je odrastanje djece.

- Naime, svaka generacija prolazi kroz određene poteškoće, koje nas u velikoj mjeri okreću ka borbi za ekonomsko obezbjeđenje djece, ali u tolikoj trci potpuno neopravdano zanemarujemo emotivni legat koji treba da ostavimo. Upravo u tome leži najveća greška, koju nosi svaka nova generacija. Iz tog razloga je i jedan od fokusa naše asocijacije, da osnažimo nove generacije, da im omogućimo alate za obezbjeđivanje dobrog mentalnog zdravlja - kaže Popović poručujući na kraju da je cilj svih nas treba da zajedno radimo na vaspitanju i podizanju mentalnog zdravlja nove generacije, jer krug u koji konstantno upadamo negdje moramo prekinuti.

Portal Analitika