Region

"Nezapamćeno jedinstvo evropskih aktera"

Đenero: Nove američke sankcije daleko efikasnije

Očito je da Srbija ima izbor: jasno se distancirati od dosadašnje proruske politike ili ostati kao ruska eksklava, izolirana sa svih strana, a politički identitet BiH konačno je jasno definisan kao evropski i euroatlantski, kazao je Đenero

Đenero: Nove američke sankcije daleko efikasnije Foto: Foto: N1
Slobodna BosnaIzvor

Posebni američki izaslanik za zapadni Balkan Gabrijel Eskobar na pitanje novinarke HTV-a je li moguće da Rusija sada prizna Republiku Srpsku, odgovorio je kako nije ništa čuo o tome i misli kako bi svaki korak kojim bi se destabilizovala Bosna sada bio katastrofalan.

„U procesu smo u kojem pokušavamo da sprovedemo izborne i ograničene ustavne reforme koje će da omoguće BiH da ispuni svoje težnje i jednog dana postane članica EU. Nažalost, mislim da svi lideri u Bosni i Hercegovini ne dijele tu viziju. Ali mislim da razlozi nijesu politički ciljevi, to sam već rekao. Tu se prije radi o zaštiti korupcije. Pogotovo Milorad Dodik koji želi da se oslobodi svih federalnih sudova, istraga i regulatora koji bi stali na kraj njegovoj korupciji. Mislim da Republika Srpska ne želi nezavisnost. Mislim da ne želi nezavisnost jer nezavisnost traži odgovornost prema proračunu, prema nizu drugih stvari. Zna da ga niko u regiji ne bi priznao, niko od susjeda“, kazao je Eskobar.

Eskobarove poruke iz SAD-a za „Slobodnu Bosnu“ komentarisao je politolog Davor Đenero.

„Gabrijel Eskobar juče je posredstvom HTV-a poslao vrlo jaku poruku cijeloj regiji, ali prije svega Hrvatskoj, i još više političkoj eliti Hrvata u BiH. SAD u ovim okolnostima i te kako prati procese na Zapadnom Balkanu, i američka je politika svjesna da u okolnostima ruske agresije na Ukrajinu, Putinovi izvršioci dodatno pokušavaju da destabilizuju političke prilike na rubu Evropske unije, što im, s izuzetkom Srbije, uglavnom ne polazi za rukom, kaže Đenero, te dodaje:

„Jasno je da skora smjena administracija u Crnoj Gori, ali i dobar rad evropski i euroatlantski usmjerenih struktura unutar tamošnje Agencije za nacionalnu bezbjednost, koji je rezultirao protjerivanjem Viktora Antipina, ruskog obavještajca koji je pod zaštitom diplomatskog imuniteta djelovao u Crnoj Gori i uplitao se u političke procese utičući na djelovanje trenutnog predsjedavajućeg Skupštine Crne Gore, proruskog i velikosrpskog političara Strahinje Buljajića.

Za razliku od Crne Gore, gdje ruska i velikosrpska peta kolona s principalima iz Rusije komunicira posredstvom Putinove agenturne mreže tajnih službi i to nastoji raditi „decentno”, u BiH ključni ruski operativac u projektu destabilizacije BiH otvoreno i ponosno govori o projektu u kojem radi. Naravno, za razliku od Milorada Dodika, Dragan Čović u tom projektu sudjeluje „decentnije”, svjestan da za svoju djelatnost ima potporu iz Rusije i Beograda, uz koje je čvrsto vezan, ali ne i iz Zagreba, čijim se političkom predstavnikom predstavlja i čija mu formalna potpora garantira poslušnost sljedbenika i legitimiše poziciju najuticajnijeg aktera unutar političke elite BiH Hrvata.

Eskobar jasno daje do znanja da je američka administracija ovog puta osmislila daleko efikasnije sankcije za one koji opstruiraju stabilnost BiH, a snagu tih sankcija multiplicira činjenica da je u proteklim sedmicama stvoreno nezapamćeno jedinstvo evropskih aktera. U novim će okolnostima Orbanova Mađarska vrlo teško moći staviti veto na odluku o sankcijama unutar Evropskog vijeća, a i uticaj Zorana Milanovića koji je Hrvatsku gurao na mračnu stranu potpore ruskom destabilizovanju BiH, dramatično je smanjen.

Eskobar najavljuje savjetovanje s visokim hrvatskim izaslanstvom u Vašingtonu i produbljivanje partnerstva, a iz tema i konteksta posve je jasno da je cilj Bajdenove politike osnaživanje evropske i atlantističke administracije Andreja Plenkovića i daljnje potiskivanje ionako međunarodno izolovanog proruskog Zorana Milanovića“, kazao je Đenero.

Dodaje da je iz Eskobarovog nastupa posve je jasno da SAD dogovor unutar Federacije o izbornom zakonodavstvu smatraju gotovom stvari, a jasno je da bi Čovićeva opstrukcija tog dogovora značila proširenje sankcija i na njega. 

„Očito je da Srbija ima izbor: jasno se distancirati od dosadašnje proruske politike ili ostati kao ruska eksklava, izolirana sa svih strana, a politički identitet BiH konačno je jasno definisan kao evropski i euroatlantski. Konačno, svi relevantni međunarodni akteri u BiH rade usklađeno, što znači da uprkos groznim međunarodnim okolnostima BiH ulazi u stabilnije političko razdoblje, zaključio je Đenero.

Portal Analitika