Osnovni sud u Podgorici presudio je da je potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj u više navrata klevetao novinara Danila Ajkovića u decembru 2022. godine, tvrdeći da Ajković radi po nalogu i da za lažne priloge uzima novac.
“Sutkinja Osnovnog suda u Podgorici Ivana Martić obavezala je Đeljošaja da zbog povrede ugleda i časti Ajkoviću isplati 1800 eura, da plati advokatske troškove Ajkovićevoj zastupnici, kao i da presudu, u roku od 15 dana od dana pravosnažnosti, o svom trošku objavi u štampanom izdanju „Vijesti”, kao i na portalu „Vijesti””, tvrdi Ajković u saopštenju.
U presudi je zaključeno da je Đeljošaj u više navrata tokom decembra 2022. klevetao Ajkovića, prvo na način što je sa službenog mejla poslao svim medijima izjavu, tvrdeći, između ostalog, da je novinar napravio u vezi sa njim naručeni, plaćeni i lažni prilog, potom je isto ponovio ispred zgrade Osnovnog suda nakon suđenja, da bi kasnije i na svojoj zvaničnoj Facebook stranici ponovio iste optužbe, a nedjelju kasnije i u sudnici.
Sud je zauzeo stav da „nije postojao realan i održiv osnov sumnje” da je Ajković uradio ono za šta ga je Đeljošaj optuživao, već da su navodi izrečeni u cilju blaćenja novinara.
„Označavajući tužioca kao nekoga ko novinarski posao radi po nalogu, kome se plaća za pravljenje lažnih, namještenih i naručenih priloga, a pritom ne pružajući nikakve dokaze za ovakve stavove, tuženi je nesumnjivo povrijedio čast i ugled tužioca. Ovo naročito kod činjenice da je tužilac višestruko nagrađivani novinar koji je priznat i afirmisan u oblasti crnogorskih medija, na šta ukazuju dodijeljene nagrade. Riječ je o novinaru jedne od najgledanijih i najrespektabilnijih televizija u Crnoj Gori, čija je oblast djelovanja, između ostalog, i praćenje sudskih procesa, pa se težina ovakvih izjava tuženog, neminovno morala odraziti na sferu prava tužioca”, ističe u presudi sutkinja Martić.
Sud u presudi navodi i da „ovakve kvalifikacije tuženog na račun tužioca, zasigurno nisu date u dobroj vjeri, a podobne su da povrijede čast tužioca, da kod prosječnog čovjeka stvore negativan utisak o njemu kao profesionalcu, s obzirom na posao kojim se bavi, zatim njegov ugled, kao mišljenje koje okolina ima o njemu. Rezon je ovog suda, ukoliko novinar pravi naručene i lažne priloge, te da za to uzima novac, takvo postupanje ne samo da bi bilo osnov za pokretanje postupka zbog kršenja novinarskog kodeksa, već bi takve aktivnosti novinara povlačile i odgovornost pred nadležnim državnim organima. Zbog toga su izjave i objave tužioca zahtijevale miješanje suda, te tužilac osnovano potražuje zaštitu svojih prava.”
Ajković vjeruje da će presuda u potpunosti biti potvrđena pred Višim sudom.
„Presudu smatram važnim doprinosom u borbi za očuvanje dostojanstva novinarske profesije. Na ovaj način trajno će ostati zabilježeno da jedan javni funkcioner nije prezao da, nezadovoljan činjenicama koje sam prezentovao javnosti, posegne za grubim neistinama, a da nakon toga u sudnici ne ponudi nijedan dokaz za svoje optužbe”, kazao je Ajković.
Ajković podsjeća da je u decembru 2022. objavio prilog sa podacima da Đeljošaju i još dvojici zaposlenih u Komunalnoj policiji Opštine Tuzi godinu i po ne može da počne suđenje za krivično djelo "Pozivanje na otpor" jer je od 13 odgađanja čak deset bilo na zahtjev okrivljenih i advokata odbrane, pa postoji sumnja na očiglednu opstrukciju postupka.
Ajković dodaje: „Ova presuda je izuzetno važna za buduću sudsku praksu jer se njome jedan visoki javni funkcioner obavezuje da je o svom trošku objavi u dva medija, štampanom listu i na portalu, čime je sud stao u zaštitu slobode izražavanja, kad god se novinar u svom radu drži profesionalnih standarda. Sada će građanima, zahvaljujući predlogu moje zastupnice advokatice Tijane Živković Petraković i odluci sutkinje Martić, biti jasnije da političari imaju odgovornost za izrečenu riječ, posebno kada iznose ozbiljne optužbe bez nuđenja dokaza, potom tvrdeći da se izrečeno uopšte i nije odnosilo na mene, što je sud odbacio kao neosnovan argument.”
Ajković je pored ovog, pokrenuo još jedan postupak za povredu ugleda i časti protiv Đeljošaja koji je u toku.
„Takođe, protiv Đeljošaja sam podnio i krivičnu prijavu zbog ugrožavanja sigurnosti, odnosno zbog upućenih prijetnji. Tužilački savjet je jednoglasno utvrdio da je postupanje Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici bilo neefikasno čime mi je povrijeđeno pravo na brzu i efikasnu istragu. U prilog tvrdnji da je istraga ODT Podgorica bila neefikasna, najbolje govori podatak da je čak šestostruko prekoračen zakonski rok u okviru kojeg je tužiteljka Maja Knežević morala da donese odluku, pa je umjesto u roku od tri mjeseca odlučila nakon godinu i po, odnosno tek nakon naloga Tužilačkog savjeta. Time je tužilaštvo jasno stavilo do znanja da nisu voljni da stanu u jednaku zaštitu svih novinara”, izjavio je Ajković.
Da ovakav način ophođenja Đeljošaja prema onima koji ne misle i ne rade onako kako se njemu dopada nije izuzetak, ukazuje i činjenica da je već osuđen za uvrede i klevete izrečene najboljem crnogorskom fudbalskom sudiji Nikoli Dabanoviću, zaključio je Ajković.