Politika

Kancelarija briselske administracije u Podgorici komentarisala prijetnje koje je NVO sektoru uputio v. d. komandanta Protivterorističke jedinice Uprave policije Petar Knežević

Delegacija EU: Civilno društvo je ključni element demokratskog sistema

Umjesto upuštanja u oštre javne kritike i navode protiv predstavnika civilnog društva, nadležne domaće vlasti treba da postupaju u odnosu na svako kršenje zakona u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom i relevantnim međunarodnim i evropskim standardima – zaključili su iz Delegacije EU u Podgorici

Delegacija EU: Civilno društvo je ključni element demokratskog sistema Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Za Evropsku uniju, civilno društvo je ključni element demokratskog sistema i kao takvo treba da bude prepoznato i tretirano od strane državnih institucija – saopštili su Pobjedi iz Delegacije EU u Podgorici na pitanja povodom nedavnog skandaloznog intervjua v. d. komandanta Protivterorističke jedinice Uprave policije Petra Kneževića u kojem se, pored ostalog, obrušio na nevladine organizacije i aktiviste prijetećom porukom „kad idete u toalete stranih službi ne govorite jeftino o meni jer to ima svoju cijenu“.

Naglasili su da očekuju od vlasti da stvori podsticajno okruženje za konstruktivno učešće civilnog društva u kreiranju javnih politika.

- Umjesto upuštanja u oštre javne kritike i navode protiv predstavnika civilnog društva, nadležne domaće vlasti treba da postupaju u odnosu na svako kršenje zakona u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom i relevantnim međunarodnim i evropskim standardima – zaključili su iz Delegacije EU u Podgorici.

Pobjeda ni juče nije dobila odgovore od ministra unutrašnji poslova Danila Šaranovića kojeg smo, takođe, pitali za komentar brojnih neprihvatljivih i spornih Kneževićevih navoda u intervjuu za proruski i prosrpski portal IN4S.

Knežević je, kako smo pisali, pored ostalog, rekao da ,,najviše voli svoju Crnu Goru“, ali bi ,,život dao za Srbiju i Republiku Srpsku“, a u nastavku je zaprijetio ,,sramnim nevladinim organizacijama“ koje ga, kako je kazao „blate“, uz poruku aktivistima „kad idete u toalete stranih službi ne govorite jeftino o meni jer to ima svoju cijenu“.

- Molim neke sramne nevladine organizacije da uzmu sljedeći put više novca kada sam ja u pitanju da blate o meni, da bi mi poremetili ugled u društvu, jer nijesam ja neko sa kime ćete potkusurivati vaše političke poene. I ako već to radite ne zaboravite da ja jako dobro poznajem bezbjednosnu situaciju u zemlji i regionu i da sam, nažalost, operativno jako dobro informisan. Znam vaše nalagodavce koji su vas gurali protiv mene i nemojte da vas oni troše – upozorio je v. d. komandanta Protivterorističke jedinice i zaprijetio „Kada odete u toalete stranih službi, ne govorite jeftino o meni jer to ima svoju cijenu“.

1701900834-petar-knezevic-policajac-16-05-09-2022-stevo-vasiljevic

Na Kneževićeve navode reagovao je reis Rifat Fejzić, koji je na društvenoj mreži X javno pitao crnogorske zvaničnike - predsjednika Jakova Milatovića, premijera Milojka Spajića, ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, direktora Uprave policije Nikolu Terzića – „Je li ovo isti onaj narativ onih koji su za Republiku Srpsku počinili genocid u Srebrenici? Kakva je ovo poruka manjinama u policiji, jel′ ovi treba da nas brane“?

Profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore Velimir Rakočević juče je za Pobjedu upozorio da „svaka prijetnja i zastrašivanje civilnog sektora ima duboko negativne posljedice koje se reflektuju kroz ukupnu stagnaciju i zastoj u reformama“, te da je nedopustivo da policajac prijeti nevladinim aktivistima.

- Policija treba da podstiče toleranciju u društvu, a ne da guši kritičku misao – istakao je Rakočević.

Član nestranačke Građanske inicijative „21. maj“, koji se decenijama bavi istraživanjem i zaštitom ljudskih prava i koji je bio na čelu Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Saša Zeković upozorio je u izjavi za Pobjedu da ono što je rekao Knežević „kompromituje ne samo bezbjednosni sektor već šteti i ugledu zemlje u cjelini“.

Zeković je ukazao i da „ovakvi nastupi štete policijskoj kulturi i etici, a mogu da doprinose izgradnji i širenju paralelnih struktura i vrijednosti koje se mogu koristiti za različite vrste podrivanja ustavnog poretka i legitimne, demokratske, vlasti“.

Komandant Knežević bio je u žiži prošle godine, kada su Aleksandar Saša Zeković i aktivistkinja Svetlana Pajović-Musić, 30. aprila, elektronskom poštom dobili, od anonimnog pošiljaoca, tri audio-snimka na kojima se, pored ostalog, čuje kako on objašnjava da su 5. septembra 2021. godine pod njegovom komandom bile brojne kriminalne grupe u Crnoj Gori. Na jednom od snimaka on je građanke i građane koji su bili okupljeni u prijestonici na protestu nazvao bagrom.

Na Cetinju je 5. septembra 2021. u Cetinjskom manastiru inaugurisan za mitropolita crnogorsko-primorskog Crkve Srbije Joanikije Mićović čemu su prethodili građanski protesti - 3, 4. i 5. septembra koji su razbijeni brutalnom policijskom akcijom kojom su komandovali Miloš Rakonjac i Petar Knežević.

Specijalno tužilaštvo obavijestilo je Zekovića i Pajović-Musić, krajem novembra 2022, da neće inicirati krivični postupak protiv Kneževića, jer nema dokaza da je počinio neko krivično djelo i tako je amnestiran, iako se na snimcima jasno čuje da su pod njegovom komandom bile kriminalne grupe, ali i da je građanke i građane Crne Gore koji su se protivili Mićovićevoj inauguraciji u Cetinjskom manstiru nazvao bagrom.

Povodom intervjua Kneževića u kojem se, pored ostalog, obrušio na civilno društvo pitanja smo uputili - Digitalnom forenzičkom centru, Centru za građansko obrazovanje, Centru za monitoring i istraživanje i Akciji za ljudska prava. Odgovore čekamo i od ambasada Sjedinjenih Američkih Država i Njemačke.

Portal Analitika