-Dakle, mi sad samo možemo ispraviti nepravdu. I pitanje jezika nije identitetsko pitanje srpskog naroda, nego pitanje elementarnih ljudskih prava i sloboda, svih jezičkih zajednica, izuzev albanske i hrvatske, pošto srpskim jezikom - a to govore brojke - govori mnogo više ljudi u Crnoj Gori nego što ima Srba na posljednjem popisu – naveo je Danilović.
On je pojasnio da je pitanje ljudskih prava i sloboda način na koji se tretira jezik prema odgovarajućim međunarodnim konvencijama.
-Ta neka vrsta pokušaja da se na pežorativan način odnosimo prema tom našem zahtjevu, kao da je to neko nedostojno pitanje identiteta, je propao, jer građani znaju o čemu se ovdje radi, kada je u pitanju zahtjev opozicije - o sprječavanju najdrastičnije diskriminacije. U Crnoj Gori je diskriminacija najveće jezičke zajednice najdrastičniji primjer, mnogo veći od diskriminacije bilo kojih manjinskih nacionalnih zajednica ili bilo kog drugog tipa – istakao je on i dodao:
-Stoga, moje nezadovoljstvo i rekao bih, očekivano razočarenje je prisutno, jer ne liči na aktuelno rukovodstvo DPS-a da će prestati sa diskriminisanjem u Crnoj Gori. Izgovor je nedopustiv - ta navodna spremnost na kompromis oko himne - je ustvari spremnost na kompromis u okviru vlastite partije, jer predsjednik Crne Gore i istovremeno potpredsjednik DPS-a, kao i opozicija, odavno misli da treba izbrisati dvije strofe koje je napisao Sekula Drljević. To nije pitanje kompromisa, to je pitanje elementarne, moralne, istorijske, ljudske higijene u Crnoj Gori, da kao antifašistička država imamo stihove koje je napisao presuđeni i dokazani saradnik fašista. Oko toga nema kompromisa. To je nešto što smo prećutno, svi uredno i lijepo vaspitani, prihvatili kao neminovnost. A nećemo se pogađati izvjesno ni oko elementarnih ljudskih prava većine građana Crne Gore, koji govore srpskim jezikom. Ako to ruši Crnu Goru, onda ne znam kakva joj je budućnost ukoliko se boji većine svojih građana i njihovih prava – konstatovao je Danilović.