Rukomet

Rukometaši Danske prvi su finalisti Svjetskog prvenstva u rukometu. Skandinavci su večeras u veoma zanimljivom duelu u Gdanjsku slavili nad Španijom, rezultatom 26:23 (15:10).

Danci umalo ispustili prednost, ali u nedjelju će se ipak boriti za treći uzastopni naslov prvaka svijeta Foto: Marca

Danska će tako u nedjelju biti u prilici da učini nešto što nijednoj selekciji nikad nije pošlo za rukom – da osvoji treći uzastopni naslov svjetskog prvaka.

Pritom, bio je ovo 27. uzastopni meč Danaca na SP koji su završili neporaženi. Od tog broja, slavili su čak 25 puta, uz svega dva remija – protiv Egipta prije dvije godine i protiv Hrvatske na ovom.

Kada je u pitanju večerašnji meč, Danci su sve do 40. minuta u potpunosti kontrolisali stvari na terenu, stizali i na plus pet, da bi potom uzvratili španski rukometaši, koji su u 47. minutu stigli na gol zaostatka. Zamalo nešto slično nijesmo vidjeli i u 60. minutu, no - na kraju će Španci morati da se zadovolje borbom za bronzu.

Bio je to duel u kojem je Danska sjajno odigrala u odbrani, u čemu je bio i ključ njihove pobjede. Pritom je briljirao golman Landin, koji je sasvim zasluženo proglašen i za najboljeg igrača utakmice.

Skandinavska selekcija je od početka bila u prednosti i već sredinom prvog dijela izašli su na četiri gola prednosti (9:5). Do odlaska na odmor, selekcija Nikolaja Jakobsena uspjela je da dodatno uveća prednost – 15:10.

Španci su u nastavku pokušavali da ublaže zaostatak i to im je pošlo za rukom u 47. minutu – nakon gola Solea iz sedmerca, a potom i ‘bombe’ Kaneljasa, prišli su na 20:19. Pet minuta kasnije, Vargas je sjajno odbranio Jakobsenov šut, ali Španija nije mogla do poravnanja. Umjesto toga, vidjeli smo dva gola Danske, koja je u 55. minutu opet imala pet golova prednosti (25:20).

No, Španija je ponovo uspjela da se vrati. Zahvaljujuci pogocima Dušebajeva i Odriazole, stotinak sekundi prije kraja bilo 25:23. Na početku 60. minuta, i večeras sjajni Vargas odbranio je sedmerac Hansenu. Španski igrači mogli su opet do minus jedan, ali u sljedećem napadu Sole iz sedmerca nije mogao da savlada Landina i drama je najzad bila gotova.

U redovima pobjednika najbolji je bio Pitlik sa sedam golova, a Saugstrup je postigao šest. Aleks Dušebajev je na drugoj strani pet puta pogađao mrežu, a Sole četiri.

U drugom polufinalu pratićemo okršaj Švedske i Francuske u Stokholmu. Taj meč počeće u 20:30 časova.