Vaterpolo

Među njima su bila dva prvoligaša i pet drugoligaša

Danas to zvuči neobično: Crna Gora je prije 40 godina imala čak 14 seniorskih vaterpolo klubova

Kako to obično i biva u ovo doba godine, u centru pažnje ljubitelja sporta u Crnoj Gori je vaterpolo.

Danas to zvuči neobično: Crna Gora je prije 40 godina imala čak 14 seniorskih vaterpolo klubova Foto: Utakmica u Donjoj Lastvi / Anton Marković
Portal AnalitikaIzvor

Za to je ovog puta zaslužan nastup naše selekcije na Svjetskom prvenstvu. Turnir u Singapuru tek se bliži vrhuncu, danas će biti okončana preliminarna faza, a dok naša selekcija igra protiv Kine, mi se vraćamo u prošlost crnogorskog vaterpola.

Tačnije – 40 godina unazad.

Danas, kada Crna Gora u zvaničnim seniorskim takmičenjima ima pet registrovanih sastava, gotovo nestvarno zvuči podatak da ih je u sezoni 1985. bilo čak 14. I pritom, svi su bili sa područja od tridesetak kilometara vazdušne linije.

U Prvoj jugoslovenskoj ligi te su sezone nastupali Kotor i Jadran. Tim iz drevnog grada zauzeo je četvrto mjesto, ali bila je to najava velikog uspjeha koji će uslijediti godinu kasnije, kada je osvojena 'dupla kruna'. Sa druge strane, Novljani su čitave sezone bili u sredini tabele, a sezonu su završili kao osmi od ukupno 12 prvoligaša.

U Međurepubličkoj ligi – 'Jug', tada drugom takmičarskom nivou, na ljeto 1985. nastupalo je pet crnogorskih sastava – Bijela, Budva, Bokelj Baošić, Kumbor i Rivijera Đenovići. Pored njih, u takmičenju su nastupali i Gusar iz Mlina, Belvi iz Dubrovnika i KPK sa Korčule, koji je i osvojio naslov. Kao posljednjeplasirani, Kumbor je ispao u niži rang.

A niži rang bila je Crnogorska republička liga. Ljetnje takmičenje lokalnih klubova proticalo je uz velika mjesna rivalstva, a katkad su mečevi na otvorenim bazenima na obali Boke znali privlačiti i više od hiljadu navijača.

Te 1985. godine, u Crnogorskoj republičkoj ligi igrali su Borac iz Orahovca, Galeb iz Zelenike, Lastva iz Donje Lastve, Neptun iz Tivta, Omladinac iz Kostanjice, Primorje iz Kamenara i Val iz Prčanja. Za naslov su konkurisali Galeb, Primorje i Borac, a na kraju je najuspješniji bio sastav iz Zelenike.

I dok se o uspjesima Primorca i Jadrana iz epohe SFRJ i danas mnogo zna, manje su poznata dostignuća ostalih klubova. Tokom sedamdesetih i osamdesetih, Bijela je u tri navrata bila prvak Međurepubličke, a potom i Druge lige. Po jednom su naslov u tom takmičenju osvajali i Rivijera, Bokelj i Budva.

Bijela je, pritom, u Prvoj jugoslovenskoj ligi debitovala 1977. godine. 

Portal Analitika