U novembru prošle godine počelo je suđenje policijskim funkcionerima i službenicima tadašnjeg MUP-a osumnjičenim da su odgovorni za deportovanje 79 Bošnjaka-Muslimana i Srba.
Optužnicom su obuhvaćena devetorica. To su bivši šef Državne bezbjednosti Boško Bojović i policijski funkcioneri Milisav Marković, Radoje Radunović, Duško Bakrač i Milorad Ivanović, za kojima je raspisana potjernica jer su u bjekstvu, Oni su u međuvremenu stekli državljanstvo Srbije, Na optuženičkoj klupi su Branko Bujić, Sreten Glendža, Milorad Šljivančanin i Bozidar Stojović. Proces vodi specijalno vijeće Višeg suda u Podgorici, kojim predsjedava sudija Milenka Žižić.
Sudski postupak je u toku, Optuženi koji su dostupni sudu iznijeli su odbranu, a na nekoliko prethodnih ročišta saslušani su svjedoci.
Njihovo izvođenje pred sud još traje.Vlada Crne Gore donijela je 2008. godine odluku o poravnanju sa žrtvama deportacije i članovima njihovih porodica u iznosu od 4,1 mi-liona eura. To je učinjeno četiri godine nakon podnošenja prve od 42 tužbe porodica stradalih.
Osnovni sud u Podgorici već je presudio u nekoliko slučajeva tužbi protiv države Crne Gore za deportacije, a neki postupci su još u toku.Ispred zgrade policije u Herceg Novom više nevladinih organizacija danas organizuje obilježavanje godišnjice deportacije.
Navedeno je da je upravo 27. maja 1992. godine jedan od autobusa, sa bosansko-hercegovačkim izbjeglicama koje su uhapšene u Crnoj Gori, upućen u Republiku Srpsku, gdje su ubrzo strijeljani svi pripadnici bošnjačko-muslimanske nacionalnosti. Mjesto strijeljanja nije utvrđeno, a još nijesu nađeni ni posmrtni ostaci svih nastradalih, navodi se u saopštenju nekoliko NVO iz Crne Gore i BiH.
Najavljeno je da će biti položeno cvijeće i odata počast žrtvama. Oni će danas od nadležnih zatražiti da se na tom mjestu podigne spomenik, kao trajna poruka da se na teritoriji Crne Gore više ništa slično ne smije dogoditi.