Zdravlje

Nove mjere na snazi narednih sedam dana

Borovinić-Bojović: Razmatra se da drugo polugođe počne 31. januara

Preporuka Institua za javno zdravlje je da raspust bude produžen za sedam dana, pa da drugo polugođe počne 31. januara, ali će finalnu odluku donijeti Ministarstvo prosvjete, kazala je ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović na današnjoj pres konferenciji.


Borovinić-Bojović: Razmatra se da drugo polugođe počne 31. januara Foto: Ministarstvo zdravlja
B.R.K.
B.R.K.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Nove mjere važiće narednih sedam dana, a donose olakšice za prelazak crnogorske granice, saopšteno je na današnjoj pres konferenciji.

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović kazala je na današnjoj konferenciji za medije da su mjere dale rezultate.

“Brojke koje imamo nijesu zabrinjavajuće, zdravstveni sistem može da odgovori ovim rezultatima koje imamo”, navela je ona.

Ona je saopštila da od 13. do 19. januara važe nove mjere.

Za prelazak granice, kako je saopštila ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović, za ulazak u zemlju biće potreban samo jedan od ulova iz Kovid potvrde.

"Najvažnija izmjena, kako je navela, u odnosu na dosadašnje mjere odnosi se na uslove prelaska crnogorskih granica. U narednih sedam dana, kako je navela, granice je moguće prelaziti uz ispunjen najmanje jedan od četiri uslova iz EU digitalne Kovid potvrde:

1. Da je osoba potpuno vakcinisana propisanim brojem doza vakcina protiv koronavirusa i da od dobijanja posljednje doze vakcine nije prošlo duže od šest mjeseci;

2. Negativan PCR test na SARS-Cov-2 ne stariji od 72 sata;

3. Negativan brzi antigenski test ne stariji od 48 sati;

4. Dokaz da je osoba preboljela Kovid-19 (prošlo ne manje od 10 dana i ne više od šest mjeseci od pozitivnog PCR ili brzog antigenskog testa)", saopšteno je na pres konferenciji. 

Fitnes centri i teretane mogu raditi uz korišćenje kovid potvrde a za jednu osobu je neophodno obezbijediti 10 kvadratnih metara prostora.

Dozvoljene su posjete advokatima i sudskim vještacima u obavljanju službene dužnosti uz posjedovanje EU digitalne Kovid potvrde.

Ove dopunjene mjere će važiti od 13. januara do 19. januara

"One mjere koje smo imali pred Novu godinu dale su rezultate, brojke o kojima govorimo u Crnoj Gori su mnogo bolje od onih koje imamo u zemljama u regionu ukojima su mjere bile liberalnije. Brojke koje imamo su takve kakve jesu ali i dalje nisu zabrinjavajuće a zdravstveni sistem može da odgovori", rekla je Borovinić-Bojović.

Ministarka je istakla da se razmatra odlaganje početka drugog polugođa, i to ta sedam dana, pa da nastava počne 31. januara. 

“U kontekstu aktuelnog epidemiološkog trenutka, razmotrili smo i uslove nastavka školske godine. Raspust će biti produžen sedam dana, tako da će školska godina, umjesto 24. januara početi 31. januara. O ovoj mjeri konačnu odluku donijeće Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta. Časovi će trajati pola sata uz obavezno nošenje zaštitnih maski. Ova mjera ostaje na snazi”, kazala je ministarka.

Predstavnici zdravstvenih vlasti održaće danas konferenciju za medije na kojoj će saopštiti kakva je trenutna epidemiološka situacija u zemlji i predstaviti nove mjere u cilju suzbijanja širenja koronavirusa.

Raste broj hospitalizovanih

Direktorka KCCG, Ljiljana Radulović kazala je da se bilježi porast broj hospitalizovanih kovid pacijenata kojih je na današnji dan 280.

"U KCCG je hospitalizovano 90 kovid pacijenata, u Opštoj bolnici Pljevlja 36, OB Bijelo Polje 16, OB Berane 27, OB Nikšić 32, OB Kotor 33, OB Bar 26, u Specijalnoj bolnici Brezovik 20 kovid pacijenata.  KCCG je uradio analizu koja je pokazala da 67 odsto životnih pacijenata u bolnici je inficirano omikron sojem, a 30 odsto delta sojem. 90 zaraženih delta sojem su nevakcinisani. 89 odsto koji imaju omikron su nevakcinisani ili im je prošlo više od šest mjeseci od vakcine koje po standardima EMA smatra nevakcinisanim. Najmlađi hospitalizovani uljed infekcije omikronom ima 63 godine. Posebno zabrinjavaju mlađi pacijenti na intezivnoj njezi, niko od njih nije vakcinisan", istakla je Radulović.

Oko 70 odsto zaraženih su bili nevakcinisani građani

Među građanima koji su u januaru inficirani korona virusom najviše je mladih osoba, kazao je doktor Igor Galić. 

"Čak šezdeset odsto zaraženih novim koronavirusom u januaru su osobe od devetnaeste do pedesete godine života. Na taj način dovode u rizik i svoje starije ukućane koji su bili, očekivano, suzdržani i nijesu se izlagali nepotrebnim masovnim skupovima ili susretima, a koje smo svi dužni dodatno da zaštitimo. Još jednom pozivam sve građane koji se još nijesu imunizovali protiv Kovid-19 infekcije da to učine. Svi zvanični podaci IJZCG upućuju da bi to trebalo da urade", kazao je Galić. 

Od 11. jula 2021. do početka 2022. godine oko 70 odsto zaraženih su bili nevakcinisani građani.

"Napominjemo i ovoga puta da vakcina protiv korona virusa ne štiti od infekcije već u najvećem procentu sprječava razvoj težeg oblika bolesti. To potvrđuju i podaci iz KCCG gdje, od ukupnog broja hospitalizovanih osoba 80 odsto čine nevakcinisani pacijenti. Od 1. maja 2021. godine kada je počela masovna vakcinacija u Crnoj Gori skoro 80 odsto preminulih čine nevakcinisani građani", istakao je Galić. 

Napomenuo je i značaj treće doze vakcine:

"Od 14. jula, od kada je započela primjena “booster” doze vakcine, od ukupnog broja osoba koje su primile treću dozu vakcine njih 97 odsto se nijesu zarazile. U istom periodu, od ukupnog broja preminulih osoba samo njih 0.25% su primile sve tri doze vakcine. Još jednom apelujemo na sve da dobiju svoju prvu ili drugu dozu uz podsjetnik da se nakon šest mjeseci od revakcinacije, osoba više ne smatra zaštićenom i njoj se vakcine automatski brišu iz EU digitalnog Kovid sertifikata. Zato ne zaboravite da već poslije tri mjeseca od druge doze dobijete i svoju “booster”, treću vakcinu", zaključio je Galić. 

Direktorica KCCG je pozvala na poštovanje svih protokola i procedura kod pojave simptoma kod zaposlenih u KCCG.

Direktorica Kliničkog centra, Ljiljana Radulović negirala je da su u toj ustanovi stopirani specijalistički pregledi i operacije.

Odgovarajući na pitanja novinara na današnjoj pres konferenciji Ministarstva zdravlja, je kazala da se specijalistički pregledi obavljaju najnormalnije, te da su samo u toku noći imali pet operacija.

Državi cilj da vrati bolnicu Meljine

Ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović istakla je da je interes i cilj Vlade preuzimanje bolnice Meljine.

"I da je vratimo osnovnoj namjeri i svrsi. Bolnica Meljine je devastirana, uništena, svedena na mjeru koja nije smjela da se desi. To nije naš propust, ali je nama ostavljen u nasljeđe za rješavanje. Znate šta se sve dešavalo sa bolnicom i kako je država prodavala i šta je radila sa bolnicom Meljine i taj predmet i dalje nije u potpunosti završen kada je u pitanju pravni sistem. Svako ozbiljno rješavanje ovog problema može da se riješi nakon sudskog epiloga", poručila je Borovinić-Bojović. 

Direktor direktorata za digitalno zdravlje u Ministarstvu zdravlja, Aleksandar Sekulić odgovarajući na novinarsko pitanje, kazao je da sve vakcine koje se koriste u Crnoj Gori su bezbjedne i djelotvorne i da su zato dio potvrde.

"Digitalna potvrda u Crnoj Gori sadrži i sinofarm vakcine. U pojedinim zemljama EU se administrriraju vakcine koje nisu priznate od EME. Osobe koje su vakcinisane tim vakcinama mogu da se slobodno kreću uz mjere koje su prisutne u tim državama. Smatrali smo da bi dualizam korišćenja nacionalne i EU potvrde dovelo do zabune", kazao je Sekulić.

Nemedicinski kadar imaće povećanje plata od 17 odsto

Na pitanje pozicije nemedicinskog kadra u KCCG, Borovinić-Bojović je istakla da je po prvi put poslije dugog niza godina u zdravstvenom sistemu došlo do povećanja plaza zdravstvenim radnicima. 

"Ne mislim da je ovo privilegija za zdravstvene radnike, mislim da je ovo dug države prema njima", istakla je Borovinić-Bojović i dodala i da će nemedicinski kadar imati povećenje od 17 odsto. 

"Ne mislim da je lijepo da nakon dvije godine ovakvog truda i rada, bilo kome bude krivo i bude im žao da neko od tih ljudi dobije veće povećanje od onog koji su oni dovbili, a svi su dobili povećenje", poručila je Borovinić-Bojović. 

Na pitanje prijetnji koje je prijavila, istakla je da neće da se fokusira na sadržaj prijetnji. 

"Jer su one užasavajuće, policija će sigurna sam odraditi svoj posao kako treba. Ja se ne plašim tih prijetnji i nastaviću da odgovorno radim posao kao do sada", poručila je Borovinić-Bojović. I istakla da policija još nije utvrdila ko stoji iza prijetnji. 

Šest odsto zaposlenih u zdravstvu zaraženo

Direktorica KCCG Ljiljana Radulović je istakla da, kada se govori o životno ugroženim pacijentima u KCCG, 90 posto sa teškom slikom su nevakcinisani sa Delta sojem, a kada je riječ o Omikron soju, 80 osto sa tim sojem, a dođe do nivoa životne ugroženosti nije vakcinisan.

"Kada govorimo o zaraženima u KCCG nešto malo manje od tri posto doktora je zaraženo, a nešto malo manje od šest posto medicinskih sestara", zazala je Radulović.

Povratak iz privatnog u javno zdravstvo

Upitana da li će se nastaviti praksa rada medicinskih ranika u privatnom sektoru i nakon povećanja plata u javnom zdravstu, direktorka KCCG, Ljiljana Radulović je kazala da se ne može obustaviti nečiji rad ako to zakon dozvoljava.

"Mi smo zadovoljni povećanjem koje će da uslijedi. Očekujemo da se osjeti boljitak nakon prispjeća te prve uvećane plate i nastavićemo da radimo na povećanju standarda zaposlenih u zdravstvu. Dobili smo zahtjeve ljekara koji rade u privatnoj praksi, a koji žele da se vrate u Klinički centar. U toku januara će se završiti aktivnost njihovog vraćanja u KCCG i druge bolnice u regionu", kazala je odgovarajući na ovo pitanje ministarka Borovinić-Bojović. 

Ona je poručlila i da nije riječ o malom broju ljekara. Kazala da će se i dalje raditi na tome, ali bez remećenja privatnog sektora jer je "zdravo da postoji konkurencija".


Portal Analitika