Politika

''Danas'':Podgorica odgađa potpisivanje Sporazuma o izručenju?

Izvor

Nepoznata platforma: List piše da prema nezvaničnim informacijama, kao razlog se navodi to da se ne zna tačno kad će biti održana sjednica Vlade Crne Gore na kojoj treba da se raspravlja o platformi za pregovore. Podsjetimo, pregovori Beograda i Podgorice počeli su još jula ove godine, a tim ugovorom bi trebalo da bude omogućeno izručenje sopstvenih državljana okrivljenih za krivična djela organizovanog kriminala, korupcije i terorizma.

Kako objašnjava Danasov izvor, ovakvo objašnjenje Crne Gore za odlaganje iznenađuje s obzirom na to da je Hrvatska, kako bi potpisala sličan sporazum sa Srbijom, po ubrzanom postupku i u kratkom vremenskom roku, promjenila čak i sopstveni ustav. Prošle nedelje, Županijski sud u Zagrebu donio je i prvu presudu da se Srbiji izruči Sretko Kalinić, član zemunskog kriminalnog klana.

Šarić glavni razlog?: Interesantno je da je iz Ministarstva pravde Crne Gore ovo odlaganje zatraženo nakon objavljivanja informacije u medijima o tome da se Darko Šarić, optužen za šverc više od dvije tone kokaina, trenutno nalazi u Crnoj Gori. Kada ugovor bude potpisan, Srbija će od Crne Gore odmah, osim za Šarića, tražiti izručenje i drugih optuženih za šverc kokaina iz Latinske Amerike - Gorana Sokovića, Dejana Šekularca, Borisa Labana, Draška Vukovića i Darka Tošića. Viši sud u Podgorici je u februaru ove godine saopštio da nema osnova da se Srbiji izruče Soković i Šekularac, koji su se tada nalazili u podgoričkom pritvoru, jer Ustav Crne Gore zabranjuje izručenje sopstvenih državljana.

O tome da se brojni bjegunci iz Srbije skrivaju u Crnoj Gori govori se već godinama. Podsjetimo i da su postojale indicije i da su se pojedini članovi „zemunskog klana“ skrivali u Crnoj Gori, ali i Zvezdan Terzić, bivši predsjednik Fudbalskog saveza Srbije koji je optužen za malverzacije. Dragan Džajić, bivši direktor Crveni zvezde, dobio je čak i državljanstvo Crne Gore, iako je protiv njega u Srbiji podignuta optužnica.

Utočište u Crnoj Gori svojevremeno pronašao je i bivši direktor „C marketa“ Slobodan Radulović, koji je iz Srbije pobjegao dva dana prije hapšenja članova „stečajne mafije“.

Osim ovih i haški bjegunci su nalazili utočište u susjednoj državi, piše ''Danas''. Tako je 2007. godine u Budvi uhapšen Rodoljub Raičević, za koga se ispostavilo da je u toj zemlji boravi skoro sve vreme svog bjekstva. Istraga je utvrdila da se i Radovan Karadžić prije hapšenja neko vreme skrivao u Crnoj Gori.

Dvojno državljanstvo : I pregovori o dvojnom državljanstvu Srbije i Crne Gore već godinama su u ćorsokaku, tako da se to pitanje trenutno rješava po sada važećim zakonima u obje države. To znači da državljani Crne Gore i dalje mogu da dobiju državljanstvo Srbije, dok se obrnuto to može desiti samo u izuzetnim slučajevima, kada se procjeni da je reč o osobama od posebnog značaja za Crnu Goru. Uz to se svi građani koji dobiju bilo koje dvojno državljanstvo, pa i državljanstvo Srbije, automatski brišu iz knjige crnogorskog državljanstva.

Portal Analitika