"Potrebna nam je moderna DPS"
Kako je rekao Đukanović, za dalji razvoj Crne Gore potrebna je moderna Demokratska partija socijalista.
''Svi strateški ciljevi politike naše partije, kao i do sada ostaju podudarni s državnim interesima i ciljevima. Prije svega to je briga za ljude, za dostizanje višeg nivoa kvaliteta života građana Crne Gore. Za to nam treba slobodna, nezavisna, efikasna država vladavine prava. Treba nam i veća homogenizacija društva oko prioritetnih nacionalnih interesa, političko i intelektualno liderstvo koje će podstaći na prevazilaženje istorijskih podjela. Trebaju nam kompromisi na zdravim osnovama, poštovanja zajedničkog državnog doma, njegovog građanskog karaktera i razvoja multietničke demokratije kao najvrednije crnogorske legitimacije u Evopi 21. vijeka. Za dalji razvoj savremene Crne Gore potrebna je moderna DPS, jedinstvena, državno odgovorna, razvojno kreativna, oslobođena loše prakse, senzibilna prema problemima građana, partija za novo doba. Za takvu ulogu mi imamo i program i ljude, i dosadašnje rezultate koji nas preporučuju. To nas čini veoma respektabilnim subjektom na crnogorskoj političkoj sceni. Imamo i znanja, i htjenja, imamo hrabrosti i odlučnosti da odbranimo Crnu Goru od svih nasrtaja, da je povedemo putem bržeg razvoja i napretka, zajedno sa svima koji dijele ove ciljeve'', poručio je Đukanović.
"Ne očekujmo da nas biraju kao manje zlo"
"Da bi dali učinkovitiji doprinos daljem ekonomskom i demokratskom napretku Crne Gore, da bi u ovom veoma teškom vremenu doprinijeli odbrani ugroženih nacionalnih interesa naše domovine, moramo najprije povratiti svoju državno-političku relevantnost. Dakle, moramo ispuniti očekivanje onog dijela pokolebane javnosti koja nas nije trajno napustila. Koja je u poslednjih pet mjeseci shvatila da je naša politička alternativa na vlasti u Crnoj Gori, zahvaljujući neskrivenoj zavisnosti njene značajne većine od velikodržavnih i imperijalnih centara retrogradne, antievropske politike, kao i zabrinjavajućem neznanju i neiskustvu u obavljanju važnih državnih poslova – mnogo veća opasnost za društvo, svakog pojedinca i porodicu, od nespornih slabosti koje su uočili i kaznili kod nas. Ali, ne očekujmo da nas ti birači rehabilituju kao manje zlo, da zažmure pred našim greškama.
Ne, taj dio javnosti od nas jasno očekuje poteze koji šalju poruku da smo shvatili njihovo upozorenje, da smo spremni na korake koji će im uliti nadu da se odričemo loših navika i prakse. I to je očekivanje od ovog kongresa.
Moramo odgovoriti mudro, tako što ćemo naći najbolju mjeru izmedju dvije potrebe. Da promjenama u vrhu odgovorimo logičnom očekivanju javnosti od partije sa reputacijom ozbiljnosti i odgovornosti, kakva je naša. A s druge strane, da sačuvamo i dodatno valorizujemo ono što je tako očigledna komparativna prednost naše partije u odnosu na ukupnu konkurenciju. To je kvalitet naše politike. DPS nije partija sa instant političkom pameću, površna, dnevnopolitička, populistički atraktivna... Mi smo partija koja sve izazove pažljivo sagledava, smješta u širi kontekst, analizira kroz svoja iskustva, i iskustva drugih, pa tek onda saopštava i preduzima moguća rješenja. Za dalje njegovanje i usavršavanje takve politike trebaju pametni, odlučni, karakterni ljudi sa integritetom. Takvih je uvijek nedovoljno. Zato, takve moramo pridobijati, i u našim redovima sačuvati. Jednostavno, u partiji možemo mijenjati pozicije s kojih ćemo nastaviti borbu za vrijednosti kojima smo posvetili svoje živote. Možemo iz prve linije fronta preći u drugu, otud svojim iskustvom oplemenjivati politički talenat i energiju nove i mladje generacije naše politike", istakao je Đukanović.
"Odgovornost za greške na svima"
Đukanović je dodao odgovornost za pad rejtinga DPS-a snose svi u partiji.
''Sigurno nećemo pogriješiti ako u dijagnozi uzroka pođemo od toga da je tokom apsolutno zaslužene, superiorne tridesetogodišnje vladavine DPS-a, posustala naša senzibilnost u odnosu na uvijek naglašena i nestrpljiva očekivanja građana od vlasti. Takođe, vjerujem da nijesmo zaboravili koliko smo puta jedni drugima prepričali slike o nezrelom i destruktivnom rivalitetu predsjednika opštinskih odbora partije i predsjednika opština iz naših redova. Mislimo li da je to ostalo van domašaja javnosti? I bez negativnog odraza na naš politički rejting? Sjetimo se i koliko smo puta govorili o prenaglašenom lobiranju u nekim opštinskim organizacijama, s vrlo sebičnim ciljem da se u finalu kadrovskog procesa predsjedništvo partije dovede pred svršen čin – da samo verifikuje tobože nepodijeljenu podršku nekom kandidatu. Mislimo li da smo takvom praksom pomogli DPS-u u očuvanju njenog prestiža?
Koliko smo puta o tim primjerima neodgovornosti i suštinske nelojalnosti partiji blagovremeno razgovarali u organima partije na svim nivoima? Koliko smo puta upozorili naše predstavnike u lokalnoj ili državnoj vlasti,ili u preduzećima i ustanovama kojim rukovode nakon pobjede naše politike, da moraju ljubazno i predusretljivo komunicirati sa građanima, jer to je, zapravo sama suština političkog umijeća.
Koliko smo puta u organima partije razgovarali o prigovorima za korupciju nekih djelova vlasti? Makar, da smo utvrdili da je samo riječ o zlim jezicima pa da time zaštitimo ljude koji su eventualno napadnuti zbog svog političkog uvjerenja. Pamtimo li sve što smo jedni drugima kazali o našoj izbornoj infrastrukturi, koliko je zamro živi kontakt s biračima, koliko je zamijenjen površnim, sasvim nedostatnim analizama evidencija iz ranijih izbornih procesa. Koliko smo, dakle, rad s ljudima supstituisali radom s računarima i papirima, što je pogubno za ozbiljnu politiku.
Napominjem sve ovo da bi se prenuli i shvatili da su to greške svih nas: i predsjednika opštinskih odbora, i predsjednika opština, i članova Glavnog odbora i Predsjedništva, dakako i predsjednika i zamjenika predsjednika stranke'', kazao je Đukanović.
"Najviše smo se mijenjali"
Đukanović je naveo da je DPS partija koja se na crnogorskoj političkoj sceni najviše puta mijenjala stalno promovišući mlade kadrove.
"U odbrani od ovakve političke dijagnoze ne pomaže mnogo ni inače činjenično nesporni odgovor da smo tokom tri decenije naše vlasti bili partija koja se najviše promijenila, programski, organizaciono, kadrovski. Da smo partija koja, iz jednog u drugi izborni ciklus promoviše ubjedljivo najveći broj mladih ljudi. Usuđujem se kvantifikovati – više od svih drugih partija zajedno, imajući u vidu one sa istom ili približnom dužinom političkog vijeka na crnogorskoj sceni. Odgovor na takav alibi glasio bi relativno jednostavno: baš zato smo i bili vlast tako neuobičajeno dugo i time dobili priliku da toliko toga vrijednog postignemo", poručio je on.
"Javnost očekuje promjene, ponajmanje programske"
Kako je naglasio, politički život nije tako jednostavan jer partija vrijedi koliko vrijedi dat glas na izborima.
''Politika je veoma egzaktna djelatnost. Na političkoj sceni svi vrijedimo tačno toliko koliko podrške građana dobijemo. Ni zeru više. Ne smijemo previdjeti to ni mi u DPS-u. U posljednjih četiri godine izgubili smo šest poslaničkih mandata. Za pobjedu 30. avgusta nije nam bilo neophodnošest – dovoljan je bio jedan. Nije ga bilo. Moramo sebi odgovoriti: zašto? Tek tada ćemo biti u stanju da trasiramo put obnove izgubljenog povjerenja. Šta je to što javnost za čiju se veću naklonost borimo od nas očekuje?
Javnost očekuje promjene, ponajmanje programske. Jer, vizija razvoja Crne Gore, sadržana u našem programu partije pokazala je jasnoću, konzistentnost, vitalnost, ostvarivost. Svi dostignuti etapni ciljevi na koje sam podsjetio, od mira i stabilnosti pa do ekonomskog i demokratskog razvoja koji nas kvalifikuju za prestižnu porodicu ujedinjene Evrope, veoma logično i bez lutanja, vodili su iz jednog u drugi. Na kraju, doživjeli smo da nam i politički konkurenti, koji su tokom svih godina vršenja vlasti Demokratske partije socijalista osporavili svaku našu politiku, sada kada su sami postali vlast prihvataju naš strateški kurs državnog razvoja.
Ta percepcija crnogorske javnosti o nama 30. avgusta 2020. nije bila dovoljno dobra. To je realnost koja se prihvata, s kojom se ne polemiše.
Koliko je snaženju utiska o nezadovoljstvu vlašću doprinijela loša atmosfera u društvu zbog drastičnog pogoršanja kvaliteta života svakog čovjeka u vremenu pandemije?
Koliko je negativnu sliku o nama pojačala medijsko-politička propaganda - domaća i iz zemalja involviranih u izborni proces, s lošim pobudama prema nezavisnoj i evropskoj Crnoj Gori?
Koliko smo potcijenili manipulativni uticaj parapolitičkih subjekata društva poput SPC na određene ciljne grupe u biračkom tijelu Crne Gore?
Odgovori na sva ova pitanja jesu važni, ali ne i najvažniji. Važnije je da imamo jasnu svijest o nezadovoljstvu dijela javnosti nama i beskrompromisnu riješenost da takvu sliku promijenimo'', kazao je Đukanović.
"Zasluženi politički pogreb retrogradnih projekata ostao nezavršen posao"
Živimo, kaže Đukanović, vrijeme podgrijavanja bezumnog populizma, koji je, dodaje, istorijski već viđeno, rasplamsao sve najniže strasti koje ljudski rod sobom nosi.
"Najgori šovinizam, obnovljeni antisemitizam, vjerski radikalizam i terorizam, rasnu diskriminaciju...
Na Balkanu, očekivano, to je obnovilo snove o njegovoj državnoj prekompoziciji i o stvaranju uvećanih, nacionalno i vjerski homogenih država. Ništa novo, to je vazdašnja ideja nacionalista koju temelje na vlastitoj prikraćenosti, netoleranciji i isključivosti. Smetaju im svi koji se nacionalno i vjerski drugačije deklarišu. Iz toga zaključuju da je na Balkanu multietička demokratija nemoguća, te da naš region, mimo svijeta, treba ograditi nacionalnim i vjerskim torovima.
Valjda za njih razumljivo, Crna Gora je dio apetita velikosrpskog nacionalizma, eufemistički promovisanog kao srpski svet. Otužno je da neumorni zagovornici ove stupidne ideje nijesu ništa naučili iz najnovijeg tragičnog iskustva prilikom raspada jugoslovenske federacije. Jer, i u tu tragediju sa preko sto hiljada ljudskih žrtava uvele su nas iste ideje velikodržavanih nacionalizama. Njihova brza restauracija, poslije samo 25 godina, opominje da je nažalost, zasluženi politički pogreb ovih retrogradnih projekata ostao nezavršen posao.
Zato je i očekivano da njihovi autori i protagonistine odustaju, nego samo vrebaju za njih povoljnije međunarodne prilike i novu šansu. Učinilo im se da je to baš ovo vrijeme populističkog sluđivanja na zapadu i nove ofanziveinteresa trećih strana u Evropi i na Balkanu. Pokušali su i da dodatno podignu vrijednost svojih akcija u nerealnim i brzopletim aranžmanima pokrenutim s određenih zapadnih adresa, da se preko noći riješe neka istorijska pitanja u našem regionu, kakvo je pitanje odnosa Srbije i Kosova", naveo je Đukanović.
"Crna Gora na udaru"
Đukanović je dodao da ne vide svi, među kojima su i neki bivši koalicioni partneri DPS-a, pod kakvim je konstatnim napadima i pritiscima Crna Gora.
"Iako, ne vjerujem da je bolje upućena domaća i međuarodna javnost bila posebno iznenađena i zatečena višemjesečnom predizbornom atmosferom otvorenog hibridnog rata protiv Crne Gore, po istoj matrici po kojoj je vođen i četiri godine ranije, kreiranog od strane istih protivnika nezavisne, multietničke, evropske i evroatlantske Crne Gore. Kao i uoči parlamentarnih izbora 2016. godine učinili smo sve da se suprotstavimo tom brutalnom ugrožavanju crnogorske suverenosti i slobode da biramo svoj put u budućnost. Ali, i akteri ove savremene, sofisticirane, nesvakidašnje hajdučije u međunarodnim odnosima dodatno su usavršili svoj repertoar medijskih, finansijskih, digitalnih, političkih, obavještajno-bezbjednosnih, religijskih i drugih pritisaka kojima ovog puta, nažalost, nijesmo uspjeli da se odupremo. Falilo je i snage i umijeća, prije svega političko-bezbjednosne pronicljivosti, kao i državne odgovornosti, patriotskog jedinstva, hrabrosti i istrajnosti da se dovoljno široko u domaćoj i inostranoj javnosti predstavi i prepozna kakvom je udaru izložena nezavisna, građanska, antifašistička i evopska Crna Gora, i da se kao i mnogo puta u našoj istoriji okupimo i odbranimo ispod barjaka crnogorske slobode i nezavisnosti", naveo je on.
Podvlači da nema jake i građanske Crne Gore bez jake i građanske partije kakva je Demokratska partija socijalista.
"Ponosni na nezavisnost, članstvo u NATO-u, put ka EU..."
Kako je dodao, DPS je ponosan na mnoge stvari i odluke koje su donijeli.
''Ponosni smo na sačuvani mir i stabilnost dok su se mnogi u našem susjedstvu prebrojavali i razvijali planove za međusobno istrjebljenje. Ponosni smo što smo uspostavili i održali ekonomsku stabilnost Crne Gore. Ponosni smo što smo sačuvali Crnu Goru ne samo od bombardovanja, nego i od pomahnitalog velikosrpskog nacionalizma koji je takvim metežom pokušao da državno pokori Crnu Goru. Ponosni smo i na sveobuhvatne društvene reforme tokom 14 postreferendumskih godina kojima smo tradicionalno crnogorsko društvo pokrenuli i usmjerili putem usvajanja evropskog sistema vrijednosti i do sada ostvarili ne samo članstvo u NATO, nego od Crne Gore stvorili društvo ubjedljivog i uspješnog promotera evropskih i evroatlantskih vrijednosti na Zapadnom Balkanu. I na to što smo članstvo u porodici ujedinjene i razvijene Evrope, za Crnu Goru učinili realno dostižnim ciljem", rekao je Đukanović.
"Ovoga puta izostali protesti..."
Đukanović je saopštio da je nakon izbora viđen jedan drugačiji stepen njegovanja demokratskih vrijednosti.
''Nije bilo ni ranije uobičajenih protesta zbog nezadovoljstva onih koji su na izborima ostali u manjini. Ni časa opstrukcije ili odugovlačenja u procesu prenošenja vlasti na novu parlamentarnu većinu. Nema ni bojkota institucija, svojstvenog donedavnoj opoziciji čak i u višegodišnjem kontinuitetu, kao, tokom prošlog saziva parlamenta. Umjesto svega toga, od Demokratske partije socijalista stigla je kratka i jasna poruka: nastavljamo, još srčanije i posvećenije da se borimo za superiorne vrijednosti – građansku Crne Goru, multietničku demokratiju i evropsku budućnost našeg društva. To su vrijednosti čije dostizanje podrazumijeva procese i traži vrijeme. Dakle, traži i političku snagu koja je spremna da ih ubijeđeno i beskompromisno zastupa i kad je vlast i kad je opozicija. Mi smo ta snaga naše države'', kazao je Đukanović.
"Vlast predvodi partija koja želi da pripoji CG srpskom i ruskom svetu"
Đukanović je istakao da je na izborima DPS osvojio samo jedan mandat manje od tri pobjedničke koalicije, koje, kako je naveo, predvodi partija koja otvoreno želi da Crnu Goru pripoji srpskom i ruskom svetu.
"I to onih koje pokušavaju da svojataju Crnu Goru, da joj opet uskraćuju pravo na nezavisnost, suverenost i nacionalno dostojanstvo; koje pokušavaju da joj mijenjaju građanski i sekularni karakter, nudeći joj kao alternativu status nacionalne države s državnom religijom crkve ogrezle u kleronacionalizmu i koje Crnu Goru vide i priželjkuju kao dio nacionalističkog provizorijuma srpskog sveta, a globalno kao pridruženi dio ruskog sveta, u zamjenu za strateški pravilno odabrano članstvo u NATO i EU", podvukao je on.
"Nijesmo napravili nijedan korak koji bi gurnuo CG u nestabilnost"
"Kao odgovoran subjekt, mi pokazujemo da smo u svakoj ulozi ubjedljiv promoter evropskog sistema vrijednosti. Uprkos svemu, DPS nije učinila niti jedan korak, od izbornog dana do danas, koji bi prijetio da Crnu Goru gurne u bezdan nestabilnosti,ili da uspori tempo našeg daljeg proevropskog razvoja. Nijesu se ostvarila skeptična, ponekad i zlokobna očekivanja domaćih i stranih analitičara, ne malog broja predstavnika medijskih, političkih i krugova civilnog društva, u suštini najčešće nedobronamjernih i tendencioznih kritičara i Demokratske partije socijalista i savremene Crne Gore", kazao je kandidat za predsjednika DPS-a Milo Đukanović u svom uvodnom referatu.
Šmid: DPS vodio CG proevropskim putem
"DPS u Crnoj Gori je prethodnih godina zemlju vodio jasno proevropskim putem. Tu je ulazak u NATO, početak pregovora o pridruživanju EU, koji predstavljaju značajne pokazatelje koji opisuju budućnost čitave zemlje i njeno napredovanje. Time ste dokazali da je Zapadni Balkan u potpunosti dio Evrope. Vi ste bili garant svega toga u Vladi i radujem se što ćete se i dalje zalagati za takav evropski put Crne Gore", kazao je putem video-poruke Nils Šmid, portparol za spoljnopolitička pitanja poslaničke grupe SPD-a u njemačkom Bundestagu.
Zaev: DPS ima znanje da vrati povjerenje birača
"Zahvalio bih se javno DPS-u, Crnoj Gori i Milu Đukanoviću za podršku za naše članstvo u NATO-u. Crna Gora i Sjeverna Makedonija su male države, ali su bogate različitostima, multietničnošću i multikulturalizmom. To su vrijednosti koje dajemo svijetu, to su vrijednosti s kojima treba da budemo ponosni i koje treba da njegujemo i dalje. Znam da DPS kao iskusna partija ima kapaciteta i znanja da vrati povjerenje biračkog tijela", poručio je putem video-poruke predsjednik Socijaldemokratskog saveza Makedonije i predsjednik Vlade Sjeverne Makedonije, Zoran Zaev.
Ajala: Potrebno više demokratije i socijalne pravde
"U ovim vremenima velikih izazova potrebno nam je više demokratije, više socijalne pravde, potreban nam je mir. Stojimo rame uz rame s vama dok ostvarujete viziju vaše zemlje u vidu izgradnje Evrope koju želimo, ali i Evrope koja je Crnoj Gori potrebna. Uvijek smo bili ponosni na ostvarenja vaše partije i bliski svemu što radite, te se svakako radujemo informacijama o ishodu vaših razgovora", poručio je putem video-poruke generalni sekretar Socijalističke internacionalne, Luis Ajala.
Perović: Na ispitu ste da dokažete je vlast smjenjiva na demokratskim izborima
"Udaljili ste se od velikosrpske politike koju je simbolizovao Slobodan Milošević, obnovili ste državnost, ali znali ste zašto vam je potrebna obnova. Izgubili ste partnera u Srbiji ubistvom Zorana Đinđića, ali vaši su odnosi sa svim zemljama u regionu dobri, uspješni, na istom su tragu modernizacije tih društava. Postavili ste obnovu državnosti kao svoj cilj, išli ste strpljivo kroz neodrživu dvočlanu federaciju, ušli ste u obnovu suverenizma, ali s orijentacijom da očuvate antifašistički, multinacionalni, multivjerski karakter Crne Gore, i mislim da ste to u najvećoj mjeri uspijevali. Okrenuli ste se, dakako, Evropi – čemu bi se drugo okrenuo naš prostor – ušli ste u NATO pakt. S teškoćama koje ima jedno siromašno, patrijarhalno, zaostalo društvo – kao što su balkanska društva – vi taj put krčite polako naprijed", rekla je putem video-poruke beogradska istoričarka, Latinka Perović.
Ona je navela da je DPS prihvatio političku pluralizaciju Crne Gore.
"Veoma cijenim vašu odluku što niste vašeg političkog protivnika tretirali kao neprijatelja. Vi ste sada na ispitu da dokažete možda posljednju odliku jednog demokratskog društva u razvoju – da je vlast smjenjiva na demokratskim izborima. Tako razumijem vašu strategiju prihvatanja izbora. Vjerujem da ćete procijeniti situaciju vrlo samokritički i da ćete s odgovornošću prokrčiti dalji put razvoja Crne Gore", poručila je Perović.
Podsjetimo, Predsjedništvo te stranke juče je jednoglasno predložilo da kandidat za predsjednika partije bude Milo Đukanović.
Predsjedništvo je predložilo da kandidati za potpredsjednike budu Ivan Vuković, Nikola Rakočević, Jevto Eraković, Andrija Nikolić, Sanja Damjanović, Abaz Dizdarević, Gordana Rajović i Mirsad Mulić.
Navodi se da će od ukupno osam predloženih kandidata biti izabrana četiri potpredsjednika.
Na sjednici je, kako su kazali iz DPS-a, ponovljeno opredjeljenje da se za dvije godine svi predsjednici opštinskih odbora kao i predsjednik partije biraju neposrednim glasanjem od strane partijskog članstva.
Konstatovano je da DPS ostaje čvrsto posvećena daljoj izgradnji građanske Crne Gore, njenog multietničkog i multikonfesionalnog sklada i evropske budućnost, kao i da samo jedna tako snažna partija, uz spremnost za saradnju sa svim političkim subjektima koji dijele ove vrijednosti i ciljeve, može biti garant njihovog očuvanja i ostvarenja.