Politika

Glasovima 41 poslanika vladajuće većine

Skupština Crne Gore ponovo usvojila izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti (VIDEO)

Glasovima 41 poslanika vladajuće većine, Skupština Crne Gore usvojila je danas ponovo zakone koje je predsjednik države Milo Đukanović vratio parlamentu na ponovno odlučivanje.

Skupština Crne Gore ponovo usvojila izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti (VIDEO) Foto: Foto: Igor Šljivančanin/Skupština Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

TOK SJEDNICE:

Poslanici su ponovo izglasali izmjene i dopune zakona o slobodi vjeroispovijesti, kreditnim institucijama, sanaciji kreditnih institucija, te fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga.

Glasanju nijesu prisustvovali opozicioni poslanici.

Usvojen dnevni red

Skupština je usvojila dnevni red. Ponovo će se glasati o zakonima koji su usvojeni na sjednici parlamenta održanoj 29. decembra, a koje je predsjednik države Milo Đukanović vratio na ponovno odlučivanje.

Zogović: Skupština da oslobodi tužilaštvo

Milun Zogović iz DF-a rekao je da Skupština Crne Gore mora da oslobodi crnogorsko tužilaštvo.

"Kako niko ne bi mogao da pravi opstrukciju prilikom primjene zakona", istakao je on.

Lekić: Institucionalna opstrukcija

Miodrag Lekić iz Demosa ocijeno je, komentarišući dopise Ustavnog suda, da živimo u trenutku "institucionalne opstrukcije".

Koprivica: Ustavni sud gazi procedure

Poslanik liste Mir je naša nacija, Momo Koprivica, rekao je da Ustavni sud gazi Ustavom i zakonom predviđene procedure.

Radulović: Potrebna jača borba protiv ostataka režima

Poslanik Pokreta za promjene (PzP), Branko Radulović, kazao je da će zakoni koje će Skupština danas ponovo izglasati, "biti dovedeni u pitanje u sljedećih 15 dana".

"Tada treba da se pripremimo na malo jaču i konkretniju i istinitiju borbu protiv ostataka bivšeg režima", poručio je on.

Radunović: Ima posla za policiju i tužilaštvo

Poslanik Demokratskog fronta (DF), Slaven Radunović, rekao je da Ustavni sud "sve ovo radi u svrhu što bržeg izjašnjenja zbog činjenice da jedna sudija ide u starosnu penziju početkom februaru, i da više neće imati četiri neophodna glasa za odlučivanje".

"Radi se o brutalnim partijskim vojnicima. Ovdje ima posla i za policiju i za tužilaštvo", smatra Radunović.

Bečić: Skandalozan dopis Ustavnog suda

Bečić je naveo sa su poslanici parlamentarne manjine podnijeli Ustavnom sudu Crne Gore inicijativu za ocjenu ustavnosti jednog broja odluka koje su donijete na posljednjoj sjednici Skupštine, koja je održana krajem decembra prošle godine.

On je rekao da je juče dobio "skandalozan dopis" predsjednika Ustavnog suda, u kojem se od Skupštine traži da u roku od 15 dana dostavi odgovor na predlog za ocjenu ustavnosti odluke o formiranju Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodastva.

"Jasno vam je da u vanrednom zasijedanju Skupština ne može u tom roku da utvrdi akt koji će biti odgovor Ustavnom sudu. Danas smo dobili još jedan dopis Ustavnog suda, da se Skupština odredi o predlogu za ocjenu ustavnosti odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Skupštine. Za to traže rok od 30 dana. Neko nam nameće rokove koji su suprotni obavezama i pravnim osnovama. Iza ovog zahtjeva (izjašnjenje u roku od 15 dana), koji je potpisao predsjednik Ustavnog suda, stoji sutkinja Desanka Lopičić, saopštio je Bečić.

Bečić: Postoji kvorum za održavanje sjednice

Počela je sjednica Skupštine Crne Gore. Predsjednik parlamenta Aleksa Bečić rekao je da postoji kvorum za održavanje današnje sjednice, jer je u skupštinskoj sali prisutna većina ukupnog broja poslanika - 41 poslanik.


Podsjetimo, Đukanović je, u obrazloženju za vraćanje zakona na ponovno odlučivanje, naveo da je, shodno Poslovniku Skupštine, propisano da se kvorum utvrđuje primjenom elektronskog sistema za glasanje, na način što je svaki poslanik dužan da se lično identifikuje (prijavi) ubacivanjem identifikacione kartice u poslanički pult na svom sjedištu ili na osnovu evidencije generalnog sekretara Skupštine.

"Stoga je otvoreno pitanje da li je prilikom početka sjednice i usvajanja dnevnog reda postojao kvorum, a time i pitanje demokratskog legitimiteta, kao i usaglašenosti usvojenih zakona s Ustavom Crne Gore i važećim pravnim propisima", kazao je Đukanović.

On je ukazao i na otvoreno pravno pitanje konstatovanja prestanka mandata poslaniku Filipu Adžiću i potvrđivanja mandata Suade Zoronjić, s obzirom na većinski donešenu negativnu odluku Državne izborne komisije i ukupnu parlamentarnu praksu u Crnoj Gori da se mandat člana parlamenta potvrđuje tek na predlog tog nezavisnog institucionalnog autoriteta.

Predsjednik Skupštine Aleksa Bečić rekao je ranije da će na pokušaj opstrukcije i blokade sistema od opozicije odgovoriti u skladu s Ustavom i pozitivnim propisima i izglasati ponovo sve zakone.

On je objasnio da se u ponovnom izjašnjavanju poslanika ne vodi rasprava, već da se samo glasa.

Portal Analitika