Društvo

Predstavnik Crne Gore zablistao na Međunarodnoj olimpijadi iz hemije

Damjanović: Vrlo sam zadovoljan, trud i zalaganje su se isplatili

Utisci su jako dobri. Imamo djecu za ponos u koje i dalje treba ulagati, pa će biti još ovako dobrih rezultata. Posebno smo ponosni što se osvajanje medalje iz hemije poklopilo sa otvaranjem studijskog programa Hemija na Univerzitetu Crne Gore – rekao je profesor Jaćimović koji je pripremao Aleksu za takmičenje 

Damjanović: Vrlo sam zadovoljan, trud i zalaganje su se isplatili Foto: MPNI
PobjedaIzvor

Aleksa Damjanović, učenik podgoričke Gimnazije „Slobodan Škerović“, osvojio je bronzanu medalju na Međunarodnoj olimpijadi iz hemije u Dubaiju, čime je Crna Gora prvi put u istoriji obezbijedila medalju na ovom prestižnom takmičenju. Aleksa je kazao da je, u prvom momentu, bio iznenađen kada je saznao za nagradu, ali i da je vrlo zadovoljan, jer su se sav trud i zalaganje isplatili.

Aleksa se vratio sa takmičenja i kratkom razgovoru kazao da ga je stigao umor.

- Da, umoran sam pomalo. Bilo je jako zanimljivo. Kada sagledam sve, bilo je teško, ali predivno iskustvo, posebno što sam se vratio sa medaljom – rekao je on.

Kaže da su tamošnji zadaci bili teži i da su na fakultetskom nivou, kako su ih komentarisali profesori.

- Tu je vrlo dobra bronza koju sam osvojio. Osjećao sam se, u prvom momentu, iznenađeno kada su me prozvali i rekli da sam je dobio – rekao je on.

Aleksa godinama bilježi odlične rezultate sa raznih takmičenja na koja je počeo da ide od prvog razreda srednje škole. I u osnovnoj i srednjoj školi imao je petice iz svih predmeta, ali su mu prirodne nauke omiljena oblast. Odlučio je da ide na takmičenja iz hemije koja mu je, kako ističe, bila posebna, jer je želio više da nauči. Istakao je da je njegova profesorica u srednjoj školi prepoznala talenat, kada je krenuo da se takmiči.

Zahtjevni zadaci

Crnogorske đake za takmičenje u Dubaiju pripremali su istaknuti profesori sa državnog Univerziteta Crne Gore - prof. dr Željko Jaćimović sa Metalurško-tehnološkog fakulteta i prof. dr Miljan Bigović sa Prirodno-matematičkog fakulteta. Jaćimović je kazao Pobjedi da su sjajne vijesti što je Aleksa osvojio bronzanu medalju u konkurenciji učesnika iz 90 zemalja, te da je riječ o osvojenoj prvoj medalji iz hemije.

- Ostali takmičari Lana Backović, Isidora Mrdak i Janko Odović su pokazali zavidno znanje, a raduje da su naša djeca jako dobro uradila praktični dio na takmičenju. Zadaci su bili jako zahtjevni, posebno jedan praktični i nekoliko teorijskih zadataka koji zahtijevaju, pored znanja, i jako dobru hemijsku logiku – rekao je profesor Jaćimović.

Tim profesora sa Prirodno-matematičkog i Metalurško-tehnološkog fakulteta je nekoliko mjeseci pripremao učenike, kako za teorijski, tako i za praktični dio. Jaćimović je zahvalio Ispitnom centru na pomoći u organizaciji slanja ekipe na olimpijadu i kontinuiranoj podršci.

- Utisci su jako dobri. Imamo djecu za ponos u koje i dalje treba ulagati, pa će biti još ovako dobrih rezultata. Posebno smo ponosni što se osvajanje i medalje iz hemije poklopilo sa otvaranjem studijskog programa hemija na Univerzitetu Crne Gore – rekao je Jaćimović.

Pobjeda je nedavno pisala o sjajnom rezultatu koji je Aleksa Damjanović postigao i na prijemnom ispitu za upis studijskog programa Medicina na Univerzitetu Crne Gore. On je jedini od 149 kandidata uradio test za odličnu ocjenu. Rezultati su pokazali da su „lučaši“, koji su imali prosjek pet tokom srednje škole, dobili jedinice na testu iz hemije ili biologije, a bilo je i onih koji su iz oba predmeta dobili jedinice.

Aleksa kaže da je pratio i da se takva situacija dešavala i prethodnih godina. Njemu nijesu bile potrebne pripreme za polaganje testa iz hemije. Ispričao je, s druge strane, da ih je profesorica biologije Sanja Ognjanović pripremala za prijemni ispit, te da je držala dodatne časove.

- Nekoliko dana pred prijemni sam ponovio gradivo i rezultati nijesu izostali. Testovi su bili teški i zahtjevni i vjerujem da je rang lista pravilna – kazao je on.

Godinama se u javnosti ukazuje na problem što odlikaši ne mogu da savladaju test na Medicinskom fakultetu. Stručnjaci su upozoravali i korijen problema vidjeli u crtanju ocjena u osnovnim i srednjim školama, navodeći da đaci dođu do fakulteta, a da nemaju osnove znanja iz određenih oblasti. Komentarisali su da se svakim novim testiranjima nanovo potvrđuje koliko su „crtane“ odlične ocjene.

Ove godine na Medicini, od ukupno 149 kandidata, test nije položilo njih 83. Vrlo dobar uspjeh na prijemnom ispitu ostvarilo je njih 26,24 dobar, te 15 dovoljan. Među kandidatima koji su polagali prijemni, evidentirano je njih 66 koji su imali prosjek pet u svim razredima srednje škole.

Pretprošle godine se za upis na studijski program Medicina prijavilo ukupno 99 kandidata. Prijemni ispit položilo je njih 35, od kojih je 33 „lučonoša“. Čak njih 32 nije položilo prijemni, a imaju „Luču“.

Tada smo pisali da u posljednjih pet godina (2018-2022), 216 kandidata sa „Lučom“ nije položilo prijemni ispit za upis na medicinu i stomatologiju na Medicinskom fakultetu UCG, a položilo je njih 235.

Prošle godine su iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija reagovali i najavili da je nužno da se koriguju kriterijumi za dobijanje diplome „Luča“, nakon što su đaci pokazali loše znanje na testovima u sklopu eksterne provjere znanja. Zabilježeni su primjeri da su petice dobijale jedinice, konkretno iz testova iz matematike i nadležni su saopštili da ih takve situacije brinu.

Ministarka Anđela Jakšić-Stojanović govorila je da ne treba svako da bude odlikaš. Tada je najavila da će kroz projekat određeni stručnjak da sagleda stanje, analizirajući i rad nastavnika, te će uticati na sporne kriterijume kojih očito ima u određenim školama.

Prošle godine, kako statistika pokazuje, na kraju školske godine u Crnoj Gori 937 polumaturanata i 263 maturanta dobili su diplomu „Luča“.

Na kraju prethodne školske (2022/23) godine, u osnovnim školama imali smo 1.037 dobitnika „Luča“ diplome, dok su na kraju srednje škole tokom iste školske godine ovo priznanje dobila 363 učenika.

Laboratorije u školama se malo koriste

Aleksa smatra da definitivno mnogo toga nedostaje našem obrazovnom sistemu.

- Koliko god da je mali sistem, trudimo se da budemo bolji. Svake godine sam zadovoljniji. Teško ga je na kraju ocijeniti. Što se tiče hemije, mislim da se laboratorijski rad mora unaprijediti. U osnovnoj školi je moja profesorica to radila i možda je to bilo ključno da sam zavolio hemiju. S druge strane, srednje škole imaju laboratorije, ali se ne koriste, profesori ne rade eksperimente sa učenicima – istakao je Aleksa.

Njega od septembra čekaju studije na Medicinskom fakultetu Crne Gore. Vidjeće, kako kaže, kako će se sve razvijati i šta će da specijalizira. Prisjetio se da je ranije komentarisao kako voli hirurgiju.

- Vidjećemo, možda se to ostvari, pa postanem hirurg – kazao je Aleksa.

Portal Analitika