Damjanović kaže da se nemoć Vlade ogleda u tome što će preko električnih brojila, SIM kartica i kablovskih televizija, oporezovati domaćinstva koje je najlakše oporezovati.
- Takve mjere nametnuti prosječnom domaćinstvu sa veoma niskim primanjima, od svega 100-injak eura, nije sistemsko rješenje, odgovara Damjanović.
Prema njegovim riječima u ozbiljnim zemljama, gdje se planira dugoročna ekonomska politika, ovakvo rješenje ne može biti održivo.
- Mjere štednje od 7 odsto su dosta jeftin pokušaj da se prikrije ovo o čemu smo pregovarali, o uvođenju taksi. Ovo je dokaz da Vlada nije smjela da uvede ključne mjere koje bi zaiste dale doprinos štednji i koje bi imale smisla, objašnjava poslanik SNP-a.
SNP će na narednom sjednici rzm rebl insistirati na drugim mjerama štednje, koje bi Vladi donijele mnogo veći prihod.
- Insistiraćemo na tzv. kriznim porezima na dohodak. Ako je sada stopa poreza 9 odsto, zašto Vlada nije uvela stopu porezu od 18 odsto na zarade preko 1.000 eura, kaže Damjanović i predlaže da se oporezuju menadžment timovi u bankama, preduzećima u oblasti energetike i osiguranja, kojih ima preko hiljadu, a prihodi bi bili višestruko veći.
- Umjesto toga oporezuje se 7 odsto mali broj funkcionera, što je politička mjera, iako dobrodošla, kaže Damjanović.
Krizni porez na dobit bi važio samo do trenutka kada prestanu okolnosti zbog kojih ih je Vlada uvela.
Profiti kompanija u bankarskim sektorima, oblastima energetike i osiguranja takođe trebaju da budu na meti “kriznih poreza”.
- Gdje su ključne mjere u oblasti tzv. ugovorenih usluga, tj.javnih nabavki. Centralizaijom bi se postigle ogromne uštede, a u toj oblasti je i ranije uočen veliki broj nepravilnosti, dodaje Damjanović.
Navedene mjere su formalan predlog SNP-a u susret raspravi o rebalansu. Vladina trenutna ušteda iznosi oko 20 miliona, a SNP ima predlog koji donosi 100 miliona.
- Ovo je dokaz da je Vlada nemoćna da sprovede ključne mjere štednje. Umjesto toga, imamo oporezivanje malog broja građana i funkcionera, insistira Damjanović.
U mjerama štednje koje je Vlada predložila planira se i uvođenje naknada od 1 euro i za ugostiteljske objekte u kojima se mogu konzumirati duvanski proizvodi. To se kosi sa Zakonom koji je trenutno koji je trenutno na snazi budući da je zabranjena upotreba duvanskih poizvoda u svim zatorenim prostorijama.
- Ako se već nije donio adekvatan Zakon o upotrebi duvanskih proizvoda, koji važe u zemljama Zapadne Evrope, onda je jednostavnije Vladi da podigne akcize na duvan, a ne da se brani tvrdnjom da će siva ekonomija porasti, kaže Damjanović i dodaje da cijena duvana treba da se uskladi sa zemljama EU.
- Radi se samo o liniji manjeg otpora. Vlada uvodi takse onamo gdje je to lako isplativo, a ono gdje treba povući radikalne mjere, Vlada izostaje, zaključuje Damjanović.