Obilne kiše koje su uzrokovale smrtonosne poplave širom Evrope izazvale su uzbunu, a mnogi se pitaju da li su za to odgovorne klimatske promjene.
Naučnici kažu da je veza između ekstremnih vremenskih prilika i globalnog zagrijavanja nesumnjiva, a hitnost da se nešto učini u vezi s klimatskim promjenama neupitna.
Oni, ipak, još sa sigurnošću ne mogu reći da li su klimatske promjene uzrokovale poplave, ali insistiraju na tome da su tome sigurno doprinijele ekstremne vremenske (ne)prilike koje su se pojavile od zapada SAD-a i Kanade preko Sibira do Rajne.
Aktuelne promjene koje utiču na klimu preobražavaju svijet. U posljednjih 20 godina, 18 je bilo najtoplijih dosad zabilježenih, a ekstremni vremenski uslovi poput šumskih požara, tropskih talasa i poplava sve su češći i u Evropi i u ostatku svijeta.
Već neko vrijeme naučnici upozoravaju da će globalno zagrijavanje, ako se nešto hitno ne preduzme, do 2060. godine vjerovatno iznositi više od dva stepena Celzijusa u odnosu na predindustrijske nivoe, a do kraja vijeka moglo bi dostići i pet stepeni.
Naučnici, takođe, upozoravaju da će povećanje globalne temperature u takvom obimu imati razarajući efekat na prirodu, jer će uzrokovati nepovratne promjene u mnogim ekosistemima i gubitak biodiverziteta.
Više temperature i intenzivniji vremenski uslovi takođe bi mogli dovesti do ogromnih troškova za privredu i nepovoljno uticati na sposobnost zemalja da proizvode hranu.
Zbog toga je međunarodna zajednica prepoznala potrebu da se zagrijavanje zadrži znatno ispod dva stepena i da se nastoji ograničiti na 1,5 stepeni.
Evropska unija najavila je nove prijedloge za borbu protiv klimatskih promjena u narednih nekoliko decenija. Plan "Fit for 55” ima za cilj smanjenje emisije ugljenika u cijeloj EU za 55 posto do 2030. godine. Ako to bude postignuto, Evropa bi do 2050. godine postala prvi svjetski karbonski-neutralni kontinent.