Politika

U tom slučaju, vanredni izbori bili bi raspisani već u petak

Da li će Đukanović sjutra raspustiti Skupštinu?

Kako su sve nade da bi nova Vlada mogla biti konstituisana do sjutra, u fokus političke javnosti neminovno je došlo i pitanje da li predsjednik države može raspustiti parlament, a ukoliko može i – da li će to uraditi.

Da li će Đukanović sjutra raspustiti Skupštinu? Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Podsjetimo, Ustavom je definisano da se Skupština raspušta ukoliko ne izabere Vladu u toku od tri mjeseca od dana kada predsjednik predloži mandatara. No, kako Milo Đukanović nije ni predložio mandatara, Miodrag Lekić to je postao zahvaljujući odredbama izmjena Zakona o predsjedniku.

Niko ne može do brojke 41

Naravno, to nije sve – same izmjene zakona su pred Ustavnim sudom, koji se još nije izjašnjavao o njihovoj ustavnosti, pa time sada imamo, za crnogorsku političku scenu uobičajeno, dijametralno suprotna tumačenja.

Situacija je postala još složenija proteklih dana. Niti je Lekić mogao naći 41 poslanika za podršku njegovoj Vladu, a ni odlazeći premijer Dritan Abazović za njegov model, kakav god on bio – jer, dok se prvo govorilo kako želi da rekonstruiše Vladu koja je odavno pala, onda je uslijedila i verzija po kojoj bi to bila nova Vlada čiji bi premijer ponovo bio on.

Đukanovićevi pravnici pri kraju konsultacija

No, od toga svakako neće biti ništa, a sada se nameće pitanje šta će sjutra uraditi Đukanović, u sam osvit prvog kruga predsjedničkih izbora.

“Pri kraju su konsultacije pravnih savjetnika tim povodom”, poručio je Đukanović tokom preksinoćnjeg intervjua televiziji E.

U najkraćem, Đukanovićev pravni tim utvrđuje da li on ima ustavno i zakonsko pravo da raspusti parlament i da raspiše izbore.

U slučaju da to zaista i učini, onda je zakon i tu jasan – od raspisivanja do samih izbora može proteći najmanje 60, a najviše 100 dana. 

Đurović ne očekuje raspuštanje parlamenta

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović ranije je saopštila kako ne očekuje da će Đukanović raspustiti aktuelni saziv. Ne iz razloga pravne prirode, već – jer smatra kako bi to dovelo do još veće destabilizacije države.

“Mislim da je i on toga svjestan i da iz tog razloga ni do sada tako nešto nije uradio”, kazala je Đurović krajem prošlog mjeseca.

Iz opozicije i većine, naravno, potpuno različiti stavovi

Sa druge strane, poslanica i predsjednička kandidatkinja Socijaldemokratske partije pozvala je Đukanovića da raspusti parlament.

“Pozivam Đukanovića i očekujem da će iskoristiti Ustavom utvrđene nadležnosti i u četvrtak raspustiti parlament, a nakon toga već sjutradan treba zakazati vanredne parlamentarne izbore”, istakla je ona juče.

Dragan Krapović iz Demokrata, međutim, kaže kako “Đukanoviću i DPS-u ne treba dozvoliti da određuju kada će doći do vanrednih izbora”.

“Mislim da Đukanović u ovom trenutku nema legitimitet za nešto tako”, rekao je on.

Portal Analitika