Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo

Holandija je pod Goricom imala sve, vođstvo od 2:0 početkom drugog poluvremena, nadmoć u posjedu lopte i obezbijeđen Mundijal u rukama, ali ,,mala“,desetkovana i odvažna Crna Gora ono najbolje sačuvala je za kraj.

Crveni uragan u finišu: Sjajna Crna Gora spriječila Holandiju da proslavi odlazak na Mundijal Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

,,Sokoli“ su u pretposljednjem kolu kvalifikacija golovima Ilije Vukotića i Nikole Vujnovića izborili remi sa velesilom svjetskog fudbala - junački, istorijski, i zbog renomea rivala i naročito zbog svih problema sa kojima se suočila uoči meča u Podgorici.

Da se pamti: Crna Gora - Holandija 2:2!

Selekcija Luja van Gala uoči posljednjeg kola ima dva boda više od Norveške i Turske, koja će u utorak gostovati pod Goricom i imati šansu da izbori vizu za Mundijal.

Umjesto da večeras slavi, Holandija mora da drhti…

Oslabljena Crna Gora (bez Jovetića, Marušića, Kosovića, Šćekića, Nikole Vukčevića, Vešovića…) ostavila je odličan utisak protiv nekadašnjeg evropskog šampiona, tima punog svjetskih zvijezda, iako se činilo da će ,,narandžasti“ rutinski trijumfovati.

Najveću razliku, kao i u Ajndhovenu kada je bilo 4:0, pravio je Memfis Depaj, strijelac oba pogotka za svoj tim pod Goricom.

Prvi je dao u 25. minutu iz jedanaesterca, dosuđenog nakon što je iz VAR sobe potvrđeno da se faul Marka Jankovića nad Dejvijem Klasenom dogodio na liniji šesnaesterca.

Naša reprezentacija, koja je igrala u formaciji 5-3-2 i bila opredijeljena na čekanje šansi iz kontre, imala je priliku osam minuta prije vođstva gostiju, ali je Vladimir Jovović pogodio spoljni dio mreže nakon što se našao sam ispred golmana Holandije.

,,Sokoli“ su imali momenata odvažne igre i poslije promjene rezultata, s tim što je Danjuma u 36. sa 12 metara promašio veliku šansu za 2:0.

VAR soba bila je ,,aktivna“ i u 39. minutu kada su asistenti Karlosa del Sera Grandea odlučili da kontakt Damfrisove ruke s loptom nije dovoljan da se dosudi najstroža kazna.

Samo minut kasnije malo je falilo da se Marko Janković upiše u strijelce - namjestio je loptu na lijevu nogu, šutirao, a golman Bijlou se ispružio i omogućio samo korner za ,,sokole“.

Meč je, činilo se, prelomljen, a igra ,,umrtvljena“, u 54. minutu kada je Depaj petom - na centaršut Damfrisa - iskoristio loše postavljenje posljednje linije našeg tima.

Holandija je rutinski održavala vođstvo i mislilo se da će po lijepom pamtiti prvo gostovanje u Podgorici.

A onda se probudio crnogorski inat, pojavio crveni uragan…

Ilija Vukotić je u 69. zamijenio Seada Hakšabanovića i upisao debi u ,,A“ reprezentaciji.

I to kakav - poslije akcije Bećiraja i Osmajića, ubacio se iz drugog plana, obišao golmana i u 82. minutu smanjio na 2:1.

Pogodak mladog Cetinjanina probudio je malobrojnu publiku pod Goricom (kapacitet smanjen zbog kovid mjera i kazne Fife), koja je u 86. pala u totalni delirijum.

Vukotić je povukao akciju, na lijevoj strani pronašao Rista Radunovića, a naš bek pronašao Nikolu Vujnovića koji je nadskočio Blinda i glavom matirao golmana Holandije.

Selekcija Miodraga Radulovića upisala je treći remi u kvalifikacijama, posebniji od prethodnih u ovom ciklusu, a spada u rang najvećih rezultata u istoriji - poput onih sa Engleskom u dva navrata.