Politika

Pozvali NVO, crnogorske nacionalne institucije, udruženja građana i iseljenika i istaknute pojedince

Crnogorski pokret pozvao na osnivanje Crnogorskog evropskog saveza: Platforma za budućnost

Crnogorski pokret pozvao je nevladine organizacije, crnogorske nacionalne institucije, udruženja građana, udruženja iseljenika i istaknute pojedince da se udruže na zajedničkoj platformi koja će se zvati Crnogorski evropski savez (CES).

Crnogorski pokret pozvao na osnivanje Crnogorskog evropskog saveza: Platforma za budućnost Foto: Crnogorski pokret
Portal AnalitikaIzvor

"Godinama se dovode u pitanje sve vrijednosti na kojima počiva moderna Crna Gora - državni autoritet, građanski mir, međuvjerski i međunacionalni odnosi, osobena crnogorska kultura i nacionalne osobenosti, tekovine antifašističke borbe i društvo socijalne pravde. Obilježavaju ih uzurpacije svake vrste, otimanje javnih dobara i zloupotreba instrumenata vlasti za sticanje lične koristi", navode u saopštenju. 

Tako je, dodaju, potkopano građansko društvo, što je uzrokovalo propast građanske klase, a zemlja je dovedena u stanje koje tendira haosu i dužničkome ropstvu.

"Građani koji su se obogatili neośetljivi su na ljudsku patnju i nezainteresovani za nacionalne i državne interese. Njihov primarni interes je da sačuvaju stečeno bogatstvo i još više se obogate i priklanjaju se svakoj vlasti koja im to može omogućiti.Pohlepa i trgovina vitalnim crnogorskim interesima ugrozila je ustavni poredak i slomila patriotizam kod građana, dok je srpska velikodržavna ideja ključna ideološka i politička matrica koja ugrožava opstanak modernoga crnogorskoga društva i države. Posljedično je favorizovala političke snage koje promovišu velikosrpski san o velikoj srpskoj državi, koja bi zahvatala većinu Balkana i izlazila na dva mora - Egejsko i Jadransko. Podržavaju je istomišljenici u Banjaluci i Beogradu. Etnički Crnogorci lišavaju se vjerskih, kulturnih, svih drugih građanskih prava, sakralnoga nasljeđa i kulturne baštine koja je sad upisana u vlasništvo Srbije. Oblikovanje državnoga i nacionalnoga identiteta u rukama je Srpske crkve i beogradskih naučnih i kulturnih institucija", navode iz Crnogorskog pokreta. 

Crnogorska pravoslavna crkva, ističu, napada se svim sredstvima i načinima, ciljano da se ukloni s duhovne scene i integriše unutar Srpske.

"A rijetke crnogorske nacionalne institucije iz političkih razloga opstaju na ivici egzistencije i odmaže im se na svakome koraku. Status crnogorskoga, kao službenoga jezika, opstruira se u svim medijima i institucijama. Srbija cilja da uz podršku Moskve i dogovorom s Banjalukom anektira entitet BiH - Republika Srpska i prijeti aneksijom Crnoj Gori, da bi izašla na luke Jadranskoga mora. Dok Vlada u interesu Srbije i Srpske pravoslavne crkve, manipulacijama i populizmom, ubrzano potkopava temelje naše države. Ugrožava državni suverenitet, a ratnohuškačkom retorikom prijeti građanskom karakteru društva i priziva zle duhove prošlosti", ističu u saopštenju. 

Na meti su, dodaju, nacionalne, vjerske i LGBTQ manjine kojima zagorčavaju život i prijete im postojanju.

"U zemlji egzistiraju i osnivaju se nova velikosrpska udruženja, oličena u takozvanim pravoslavnim bratstvima i zavjetnicima, bajkerima i četničkim organizacijama, koja su prijetnja državnosti i civilizaciji. Osamdeset četiri manastira u kojima se okupljaju, preuzela su ulogu centara za raspirivanje mržnje prema Crnoj Gori. A opozicija ne pokazuje interes da se organizuje i organizovano suprotstavi takvoj politici", navode iz Crnogorskog pokreta. 

Crnogorci su, poručuju, postali predmet Vladinoga nadzora i lišavanja elementarnih građanskih, vjerskih i nacionalnih prava.

"U posljednje tri decenije, 20.000 stranih građana dobilo je državljanstvo, a 63.746 stranih državljana su vladinom odlukom stekli pravo na njega. Dok iz biračkoga spiska Vlada namjerava da izbriše oko 40.000 naših državljana koji žive i rade vani, i tako etničkim inžinjeringom, na izborima, legalno promijeni crnogorski karakter države. Na izborima učestvuje i između 35 i 40 hiljada birača koji imaju dvojno državljanstvo, čijim glasovima se manipuliše iz Beograda u korist Beograda. Crnogorski slobodarski i odbrambeni refleks takvoj politici aktuelna vlast naziva crnogorskim ekstremnim nacionalizmom, izjednačavajući ga sa stvarnim velikosrpskim. Politiku kolaboracije s velikosrpskim nacionalistima na štetu naše zemlje i naroda naziva evropskom, a državu u kojoj su Crnogorci lišeni građanskih prava i oklevetani za navodni nacionalizam, građanskom", navodi Crnogorski pokret. 

Sve ove okolnosti, dodaju, izazivaju košmar koji ubrzo može postati stvarnost, i zemlju uvesti u haos u kome bi i država i svi građani bili na ispitu.

"Naša država ima duboke korijene. Postojala je i opstajala zahvaljujući heroizmu i patriotizmu koji je nadahnjivao naše pretke i u miru i u ratovima. Njena starina seže još od vremena ilirskog kraljevstva i dukljanske kraljevine. Vjere koje su se oplodile na crnogorskom tlu su katolička, pravoslavna i islamska. One su ucijepljene u narodu još od vremena duboke starine. Najstarija državna i nacionalna institucija je Dukljansko-barska nadbiskupija kao Katolička crkva u Crnogoraca katoličke vjere, Kotorska biskupija, Crnogorska pravoslavna crkva, Islamska zajednica, Jevrejska zajednica i protestantske vjerske organizacije. Pa su sve vjere, kulture i narodi koji žive u njoj njeni temelji", navode u saopštenju. 

Stoga je, ističu, borba za očuvanje državnoga suvereniteta, građanskoga društva u kome su svi narodi ravnopravni te mira i ljubavi među vjerama i nacijama obaveza svih koji se smatraju dostojnim predaka.

"Zato mi ujedinjeni oko demokratskih ideala, principa i normi pozivamo nevladine organizacije, crnogorske nacionalne institucije, udruženja građana udruženja iseljenika i istaknute pojedince da zajednički organizujemo Crnogorski evropski savez (CES).I građanskim sredstvima otpora stanemo u odbranu prava da živimo slobodni u sopstvenoj državi. Savez će biti utemeljen na načelima: Konstituenti zadržavaju osobnost i Savezom se kolektivno rukovodi", kaže Crnogorski pokret. 

Cilj je, poručuju, da omoguće svima - nezavisno od nacionalne pripadnosti, pola, rase, seksualnih opredjeljenja i političkih uvjerenja - vjernicima, ateistima i agnosticima na cijeloj državnoj teritoriji, da se u njoj ośećaju kao njeni ravnopravni građani u suverenoj Crnoj Gori članici EU i NATO-a.

"Zalažemo se za: društvo socijalne pravde koje počiva na moralnim načelima, građanski karakter države, pravo svih naroda da budu svoji na svome, uzakonjenje prirodne i kulturne baštine u svojini države Crne Gore, te ekonomiju zasnovanu na evropskom poslovnom moralu. O mjestu i datumu održavanja konstitutivne śednice javnost će biti pravovremeno obaviještena", zaključuju u saopštenju. 

Link za potpisivanje proglasa možete pronaći OVDJE.

Portal Analitika