Crnogorski filmski stvaraoci zabilježili su zapažen nastup na 18. Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma Beldocs, održanom od 21. do 25. maja u Beogradu, učestvujući u različitim selekcijama i programima.
Sara Stijović osvojila je prestižnu nagradu „BDC Discoveries - DOC Leipzig“ za dokumentarni projekat „Trinaesta riba“ („The 13th Fish“) u produkciji kuće „Tiny Sofa“. Ova nagrada omogućava učešće na koprodukcionom marketu festivala „DOK Leipzig“, a projekat je uvršten u program BDC Discoveries 2025, koji se realizuje uz podršku MEDIA potprograma Kreativne Evrope.
Prvi modul radionica održan je upravo tokom Beldocsa, a naredni će biti organizovani u Sofiji i Lajpcigu. Projekat je podržan i od strane Filmskog centra Crne Gore u okviru konkursa za sufinansiranje proizvodnje dugometražnih dokumentarnih filmova.
Nagradu Filmskog centra Crne Gore za najbolji „pitch“ u okviru selekcije „Beldocs in Development“ uručila je direktorica FCG Aleksandra Božović. Priznanje je dodijeljeno jermenskom filmu „Moje ime je dovoljno“ („My Name Is Enough“) autorica Marine Arzumanove i Ani Grigorjan, koji kroz priču o trudnoći i kulturnim običajima u jednom selu otvara pitanja rodne neravnoteže i tradicionalnih očekivanja.
Značajno prisustvo imala je i crnogorska produkcija u okviru programa „Docs in Progress“, gdje je prikazan film „Ne pokušavaj mijenjat’ me“ („Nothing for You to Change“) reditelja Đorđa Vojvodića. Film prati Luku iz Podgorice, koga stariji brat snima tokom godinu dana, pokušavajući da ga podstakne na samostalniji život. Film nastaje u produkciji „Protos Film“ i „Bitter Frames“ iz Crne Gore, uz podršku srpskog „Biberche Productions“. Projekat su podržali Filmski centar Crne Gore i Filmski centar Srbije.
Studentkinja Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja Anja Šćepanović učestvovala je u programu „Balkan Young Talents“, koji zajednički organizuju Beldocs i AJB DOC.
Tokom ljeta, Šćepanović će realizovati desetominutni dokumentarni film uz mentorsku podršku, a njegova premijera planirana je za sljedeće izdanje festivala. Učesnici programa prolaze kroz dvije trodnevne radionice u Beogradu i Sarajevu, učeći kroz predavanja, diskusije i praktičan rad.