Politika

Generalnog sekretara Crnogorskog helsinškog odbora saslušavaju sjutra zbog događaja na Cetinju 5. septembra

Crnogorske vlasti krivično proganjaju Aleksandra Zekovića

Vlada Zdravka Krivokapića i druge ekspoziture Srpske pravoslavne crkve nepošteno su se ponašali i odnosili prema građanskim aktivistima i intelektualcima koji su bili njihovi najžešći kritičari. Takvom odnosu posebno su doprinosile vladajuće partije, ali i ekstremni djelovi SPC. U kontinuitetu, degradirali su, ponižavali, ismijavali kritičare, ali i sprovodili njihov organizovani progon – rekao je Zeković za Pobjedu

Crnogorske vlasti krivično proganjaju Aleksandra Zekovića Foto: PA
Kaćuša KRSMANOVIĆ
Kaćuša KRSMANOVIĆAutorka
PobjedaIzvor

Građanski aktivista, generalni sekretar Crnogorskog helsinškog odbora i organizacioni koordinator i član Savjeta Građanske inicijative „21. maj“ Aleksandar Saša Zeković juče ujutro obaviješten je da je Osnovno državno tužilaštvo na Cetinju zatražilo njegovu adresu stanovanja kako bi mu bio uručen poziv za saslušanje zbog „krivičnog djela napad na službeno lice“?!

Zeković će, u prisustvu svoje advokatice Marijane Laković-Drašković, biti saslušan sjutra, 9. februara u 10 sati u cetinjskom tužilaštvu, a izjavu će uzeti državna tužiteljka Sanja Radović i predočiti im sadržaj krivične prijave.

Zeković je Pobjedi rekao da mu nije jasno o čemu se radi i ko ga i zašto konkretno tereti.

– Vlada Zdravka Krivokapića i druge ekspoziture Srpske pravoslavne crkve nepošteno su se ponašali i odnosili prema građanskim aktivistima i intelektualcima koji su bili njihovi najžešći kritičari. Takvom odnosu posebno su doprinosile vladajuće partije, ali i ekstremni dijelovi SPC – rekao je on za Pobjedu.

U kontinuitetu, ističe on, degradirali su, ponižavali, ismijavali kritičare, ali i sprovodili njihov organizovani progon.

– Od posljednjih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori je postalo teško i rizično iznositi mišljenje koje nije bilo na liniji svetosavlja, projekta „Ne damo svetinje“ i demagogije koje su zastupale sve partije koje su podržale Zdravka Krivokapića – dodaje on.

Na Cetinju je, kaže, bio isključivo zbog odbrane ljudskih prava.

– I krajnje je vrijeme da velikosrpske i svetosavske ekspoziture, koje su do danas upravljale Crnom Gorom, prekinu ovu neopravdanu i neodbranjivu praksu odmah i zauvijek – poručio je Zeković.

Oglasili su se iz GI „21. maj“ upozoravajući da je Zeković na udaru vlasti i vjerskih ekstremista, uz poruku da rad branitelja ljudskih prava treba i mora da bude siguran i slobodan.

Oni su osudili pritiske kojima je izložen Zeković kao aktivista za ljudska prava, koji na Cetinju 4. i 5. septembra pratio postupanje policije i poštovanje ljudskih prava građana, što je, podsjećaju, aktivnost kojom se u kontinuitetu bavi više od dvadeset pet godina.

– Politički subjekti i interesne grupe koje su obrazovale 42. Vladu Crne Gore, od svog uspostavljanja, na Zekovića gledaju kao na prijetnju i stigmatizuju ga različitim obilježavanjima – podsjećaju oni.

Naglašavaju da je, zbog toga što postavlja i zastupa pitanja ljudskih prava, izložen govoru mržnje, drskom ponašanju, uznemiravanju i ugrožavanju bezbjednosti od pristalica vlasti i ekstremnijeg dijela sveštenstva Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.

– Na portalima i zvaničnim stranicama crnogorskih medija na društvenim mrežama dozvoljava se objava na stotine neprimjerenih komentara na račun Zekovića, koji ne samo što prevazilaze slobodu govora, već dovode u pitanje njegovu sigurnost i normalan socijalni život – upozorili su iz GI „21. maj“.

Vlada i Ministarstvo za javnu upravu, digitalno društvo i medije, ističu oni, i pored Zekovićevih brojnih i veoma konkretizovanih obraćanja, nijesu uvažili nijednu njegovu inicijativu da se unaprijedi medijska odgovornost i da se pomogne medijima koji, navodno zbog nedostatka kapaciteta, u kontinitetu podstiču nacionalizam i mržnju u Crnoj Gori.

Pobjeda je odmah nakon događaja na Cetinju 4. i 5. septembra, kada je hiljade građana u prijestonici, predvođeni Cetinjankama i Cetinjanima, organizovalo mirne proteste zbog nasilne inauguracije mitropolita Crkve Srbije Joanikija Mićovića, pisala da nove crnogorske vlasti, odnosno policija i tužilaštvo, pripremaju krivičnu prijavu kojom bi građanski bunt na Cetinju okarakterisali kao skup ekstremista i terorista. Objavili smo i da su na spiskovima za progon ugledni građanski aktivisti, među kojima i Zeković.

Pisali smo i o tome da je ugledni crnogorski ljekar, u vrijeme cetinjskih događaja član Savjeta za građansku kontrolu rada policije Aleksandar Mugoša u dva navrata davao izjavu policiji u svojstvu građanina, kada je maltene bio izložen unakrsnom ispitivanju, a inspektore je jedino zanimalo da im kaže da li je Zeković organizovao ljude koji su bili na Belvederu, čak su pitali da li je bio komandant?!

Portal Analitika