BIli smo nadomak čuda

Košarkaši Crne Gore oprostili su se od Eurobasketa. Naša selekcija poražena je u Berlinu od Njemačke, rezultatom 79:85 (10:19, 14:29, 26:19, 29:18). Dogodilo se to nakon fantastičnog drugog poluvremena naše reprezentacije, koja je na 24 sekunde prije kraja stigla do zaostatka od tri poena, no - uslijedila je potom jedna diskutabilna odluka sudija.

Eurobasket napuštamo uzdignutog čela: Poraz nakon poluvremena za pamćenje, presudilo loše izdanje u prva dva kvartala Foto: FIBA

Crna Gora je u prve dvije četvrtine odigrala jako loše, pa je pri odlasku na odmor gubila rezultatom 24:48. No, završna dva kvartala naših igrača bila su za pamćenje. I kada je Njemačka bila potpuno zaustavljena, a kada su naši igrači u Mercedes benc areni držali košarkaški čas - uslijedila je jedna odluka sudija kojom je možda i presuđen večerašnji pobjednik.

Ostaje žal za time što smo lošom igrom u prvom poluvremenu dopustili Njemačkoj da stigne do 24 poena prednosti, no naročito zbog onoga što se dogodilo u finišu - jer, imala je Crna Gora šansu da anulira zaostatak.

Ipak, crnogorski košarkaši napuštaju Eurobasket uzdignutog čela, što je i veliki podstrek pred obaveze koje ih čekaju u ostatku kvalifikacija za Mundobasket.

U nastavku možete pročitati koji su sve detalji obilježili večerašnji meč u Berlinu.

Na 24 sekunde do kraja sudili - nesportsku grešku

U toku je posljednjih 50 sekundi, a onda je uslijedila sjajna odbrana naših i potom poeni Mihajlovića za minus tri! Rezultat je 77:80.

I onda su na scenu stupile sudije - kontakt Perija sa jednim njemačkim košarkašem okarakterisali kao nesportski faul. Naišla je ta odluka na nezadovoljstvo naših, naročito jer se sve dogodilo 24 sekunde uoči kraja.

Tada je bilo jasno da je pobjednik večerašnjeg duela odlučen.

Opet se vratili na -5

Nijesu posustajali crnogorski košarkaši, Dubljević je upisao još dva poena, a uzvratio je Šreder - 71:80. Dubljević je potom još jednom bio uspješan u šutu za dva poena (73:80).

Potom su njemački košarkaši prokockali napad, ali je Peri bio neprecizan pri šutu za tri poena. No, nakon ofanzivnog skoka Dubljevića, uslijedio je faul, te nas je sa oba pogođena bacanja vratio na 'minus pet' (75:80).

Pogađali smo, ali su i Njemci uzvraćali

Lo je dao 'trojku' i Njemci su nakratko povratili dvocifrenu prednost, ali je Simonović smanjio (68:76).

Nije Njemcima i dalje išlo baš najbolje, na tri minuta do kraja izašli su iz bonusa, pa je slobodna bacanja izveo Peri. Bio je polovično uspješan, a rezultat je bio 69:76. Slobodna bacanja vidjeli smo i na drugoj strani, gdje je Šreder pogodio oba, tako da je Njemačka vodila 69:78.

Nijesmo dopuštali Njemcima da se odlijepe

Situaciju je za domaće nešto podnošljivijom napravio Timan, koji je bio precizan za dva poena, pa je rezultat bio 64:73. Ništa, međutim, nije bilo gotovo, a Crna Gora je fantastičnom igrom u nastavku vratila nadu da bi mogla do četvrtfinala.

Uslijedila su dva promašaja naših, ali i faul u napadu Njemaca, tako da smo i dalje bili u igri. Višak Njemaca spustio je potom Mihailović nakon lijepog driblinga (66:73).

Peri nas sa dvije 'trojke' doveo na -5

Timan je zatim prekinuo loš niz Njemačke i vratio im 11 poena prednosti, ali sjajni Kendrik Peri dao je još jednu 'trojku' i bio je 61:69.

Peri je onda pogodio još jednu 'trojku' i bili smo samo na pet poena minusa. Do tada je Peri već ubacio 22 poena.

Pogodio je Lo, ali a onda je šut za tri poena promašio Drobnjak. Šest minuta prije kraja utakmice, bilo je 64:71.

Peri nas vratio na jednocifren zaostatak

Posljednji kvartal otvoren je 'trojkom' Simonovića (53:67). Onda smo zaustavili njemački napad, pa je Peri bio precizan za dva poena, pri čemu je izborio i dodatno slobodno bacanje i iskoristio ga - 56:67.

Njemačka je promašila još jedan šut, a onda nam je Peri, nakon čitave vječnosti, donio povratak na jednocifren zaostatak.

Treću četvrtinu dobili smo rezultatom 26:19

Odlično sada igraju izabranici Boška Radovića, Simonović je smanjio na 45:58. Vagner je potom pogodio za suparnike, a ubzro je šutirao tri slobodna bacanja - svako je pogodio (45:63).

Nove poene postigao je zatim Dubljević, koji se razigrao u trećem periodu igre. Uskoro je novi 'trojku' dao Simonović, ali je Šreder probio našu odbranu pa smo posljednji minut treće četvrtine dočekali uz rezultat 50:67. Sa tim rezultatom dočekali smo i završnu četvrtinu.

Nastavili smo odlično, gledamo potpuno drugačiju utakmicu

Ubrzo smo vidjeli još jednu trojku Mihailovića, tako da je nastavljeno odlično izdanje naših u trećem kvartalu. U tom momentu bilo je 40:54.

Njemačka se zatim vratila, postigao je Šreder pet uzastopnih poena, ali je smanjio Peri (43:58). Griješili su tada suparnici u napadu i, tri minuta prije kraja četvrtine, gledali smo sasvim drugačiji odnos snaga nego u prvom poluvremenu igre.

Serija Crne Gore 13:0, dvije 'trojke' Dubljevića, jedna Mihailovića

Drugi dio igre počeo je 'trojkom' Obsta, a uzvratio je Mihailović i bilo je 27:51.

Nakon toga se probudio Bojan Dubljević - naš košarkaš je za nepun minut postigao dvije 'trojke' i bilo je 35:51. Pogodio je onda za dva poena Radončić (37:51).

Odlično smo krenuli u trećem kvartalu, serijom 13:0.

Ubjedljiva prednost domaćih pri odlasku na odmor

U prvom poluvremenu gledali smo dominaciju Njemačke, koja vodi rezultatom 48:24.

Nijesmo uspjeli da zaustavimo suparnike, a u napadu smo griješili i promašivali, pri čemu su Njemci u potpunosti zatvorili reket. Nadajmo se da će u nastavku biti bolje izdanje naše reprezentacije.

Ništa novo ni u finišu poluvremena

Najzad, nakon dužeg perioda, četiri minuta prije odmora, pogodili smo 'trojku', drugu danas. Strijelac je bio Igor Drobnjak, pa je bilo 19:35. Uzvratio je 'zakucavanjem' Vagner.

Nikako našim igračima nije polazilo za rukom da makar malo smanje zaostatak. Zapravo, on je bivao sve veći, pa je dva minuta pred odmor bilo 19:42.

Do kraja poluvrmena vidjeli smo još jednu 'trojku' Perija.

Nakon tehničke greške Radovića, Njemci povećali prednost

Vidjeli smo prve poene Dubljevića u trećem minutu druge četvrtine, ali smo nastavili sa greškama ispod svog koša, pa je Boterman postigao lake poene (14:28).

Zbog povlačenja Vagnera, Nemanji Radoviću dosuđena je tehnička greška pa smo uskoro gubili 14:32.

Izgubili smo mnogo lopti i Njemačka je na +14

Serija protivnika nastavljena je i u trećem kvartalu, pogocima Timana (10:21). Uz lošu igru naših u odbrani, Njemačka je preko Loa stigla do 'plus 13' - 10:23.

Najzad smo vidjeli i pogodak Crne Gore - prve poene upisao je Drobnjak, ali je na suprotnoj strani uslijedila nova 'trojka', pogodio je Obst.

Nakon dva minuta igre, Njemačka je imala najveću dotadašnju prednost - 12:26.

Kraj prve četvrtine, Njemci vode

Sjajnu seriju naše ekipe (8:0) prekinuo je 'trojkom' Lo. Potom je Lo pogodio i za dva poena, pa je Njemačka vodila 10:16.

Naši su u tim momentima opet bili bez pogotka, ali su i Njemci promašili nekoliko šuteva za tri poena. No, 10 sekundi prije kraja kvartala, Lo je pogodio novu 'trojku' pa je na kraju prve četvrtine bilo 10:19.

Tako su prvi kvartal obilježile tri velike serije. Prvo je Njemačka napravila niz od 11:0, potom naša reprezentacija 8:0, a onda su suparnici uzvratili istom mjerom (8:0).

Serija Crne Gore 8:0

Djeluje da je naša selekcija sada zaigrala kako treba. Zaustavili smo napad suparnika, a onda je Tajs napravio ličnu grešku nad Dubljevićem. Nijesmo, međutim, iskoristili taj napad.

Bilo je u tim momentima mnogo grešaka na obje strane, a četiri minuta prije kraja četvrtine - Simonović je pogodio za dva poena, pri čemu je bio fauliran, pa je uslijedilo i dodatno slobodno bacanje. Iskoristio ga je, pa je tada Crna Gora bila u seriji 6:0.

Poslije toga je pogodio Mihailović i bili smo samo na poen zaostatka (10:11).

'Trojka' Šredera, uzvratio je Peri

Njemačka za sada igra jako u odbrani. Naši pokušavaju šutevima za tri poena, ali su neprecizni bili Dubljević i Peri.

Nakon četiri minuta igre, Šreder je pogodio 'trojku' i Njemačka je vodila 2:11. Potom smo pogodili i mi 'trojku' - seriju Njemačke prekinuo je Peri.

Poveli smo, ali su Njemci napravili seriju 8:0

Nakon nekoliko neiskorišćenih napada pod oba koša, prvi pogodak postiže Kendrik Peri, koji je prije toga imao i jednu atraktivnu blokadu.

Njemci su preokrenuli nakon koša i dodatnog slobodnog bacanja Tajsa (2:3). Potom je 'trojku' pogodio Obst. Nakon toga smo vidjeli 'zakucavanje' Tajsa i Njemačka je nakon dva i po minuta vodila 2:8.

Startna petorka Crne Gore

Poznata je i petorka sa kojom Crna Gora počinje današnji meč.

Za Crnu Goru nastupiće Dino Radončić, Nemanja Radović, Bojan Dubljević, Petar Popović i Kendrik Peri.

Drugi put smo u TOP16

Naša selekcija četvrti put igra na Eurobasketu, pri čemu je drugi put uspjela da se plasira u TOP16.

No, prođemo li u četvrtfinale, biće to naš najveći uspjeh u istoriji.

Najveća opasnost prijeti od Šredera i Vagnera

Njemačka je selekcija sa niz velikih imena, a prednjače Denis Šreder i Franc Vagner.

Ključ je u tome da oni budu zaustavljeni, no jednaka opasnost prijeti od Loa, Fojtmana i Obsta.

Već odigrana dva susreta

Podsjećamo da su već odigrana dva susreta osmine finala. Slovenija je u završnoj četvrtini osigurala trijumf nad Belgijom.

Velika drama viđena je u prvom duelu. Francuska i Turska igrali su produžetak, a na kraju su slavili 'trikolori'

Međusobni mečevi i put do osmine finala

Crna Gora je protiv selekcije Njemačke odigrala dva zvanična susreta.

Bilo je to nedavno, upravo u kvalifikacijama za aktuelni Eurobasket, a oba puta smo slavili. No, ne treba statistika da nas zavara, Njemci u tom ciklusu nijesu nastupali sa najjačim sastavom.

Njemački mediji: Nemaju zvijezde, ali su opasni

Uoči susreta, njemački mediji ocjenjuju kako je Crna Gora "reprezentacija bez velikih zvijezda". Podsjećaju i da na Eurobasketu nema Nikole Vučevića.

Uprkos tome, Kicker navodi da je naša selekcija izuzetno opasna, te da igra naročito agresivno u odbrani.