Zabava

"Uvijek će biti mjesta za nove pjesme"

Crazy Frog se vraća, sviđalo se to vama ili ne

Šesnaest godina kasnije, bijes javnosti je možda splasnuo – ili bi, barem, žabac mogao da ima koristi od publike na društvenim mrežama koja je previše mlada da bi se sjećala njegove originalne inkarnacije

Crazy Frog se vraća, sviđalo se to vama ili ne Foto: Kaktus Film/CF Entertainment
Prevod Portal Analitika
Prevod Portal AnalitikaAutor
GuardianIzvor

Tokom nekoliko mjeseci 2005. nijeste mogli da mrdnete, a da ne nabasate na Crazy Frog. Prvobitno prodat kao melodija za zvono telefona, njegova besmislena fraza „Rring ding ding ding baa baa“ ušla je u nacionalni rječnik. Tada je postao najpopularniji – dijeleći mišljenja javnosti – singl 2005. godine, sa CGI video-snimkom eksplicitno gole žabe u trci u futurističkom gradskom pejzažu.

„Žaba je iritantna do ludila“, pisao je BBC News. „A u isto vrijeme, neobično je ubjedljiva“.

Pomama je trajala tokom pet emitovanja top 20 hitova mjeseca, a onda je nenasilno nestala. Lik žapca je bio toliko omražen da su hakeri uspjeli da uz pomoć virusa prikažu korisnicima interneta sliku njegovog ubistva.

No, sada se žabac vraća. Idućeg mjeseca, nekada sveprisutni vodozemac će objaviti novi singl – mješavinu klasika i novije pjesme, čije detalje čuvari žabe drže u tajnosti, osim što navode da su obje stvari popularne na TikToku.

„Izgleda isto, ponaša se isto, ali je žabac svježiji“, kaže Zigfrid Soderberg, izvršni direktor Kaktus Filma i Crazy Frog Entertainmenta. Iako je brbljavi krik ovog lika izmislio tinejdžer po imenu Daniel Malmedahl 1997. godine, a njegovo tijelo je kreirao animator Erik Vernkvist 2003, Crazy Frog Entertainment posjeduje intelektualnu svojinu, a Soderberg i njegov poslovni partner Andreas Vikland produciraju video-snimke lika. Budućnost žapca je u Soderbergovim rukama.

Možda ćete se zapitati ko želi da vrati ovu zastarjelu iritantnost, ali njeni fanovi su i dalje tu. Originalni hit ima više od tri milijarde pregleda na YouTubeu, što ga čini 26. najgledanijim videom na tom servisu, a YouTube kanal Crazy Frog ima 11,5 miliona pratilaca. 

Činilo se da je interesovanje poraslo prije nekoliko godina, kaže Soderberg, koji tvrdi da je u jednom trenutku dobijao četiri miliona novih pregleda dnevno. Ranije ove godine, Rita Ora je semplovala numeru Axel F u svojoj pjesmi Bang Bang (iako je ovo novost za Soderberga). Kaktus Film je odlučio da mu svijet kaže jedno: vratite žabu.

Postojala su dva važna koraka u prvobitnom usponu Crazy Froga do kulturološke ozloglašenosti. Prvi je došao kada je provajder sadržaja za mobilni telefon Jamba! pozvao Vernkvista, koji je dobio posao u Kaktusu zahvaljujući svom dizajniranju žabe, da pita da li mogu da licenciraju zvuk lika za melodiju zvona. Godine 2004. melodije zvona su bile industrija od milijardu dolara sa sopstvenim listama – čak i štampanim na stranicama časopisa NME, na zaprepaštenje nekih lojalnih čitalaca.

Kaktus je pristao na avans i ugovor o autorskim naknadama („očigledno preniskim“, kaže Soderberg) i posao je obavljen. 

Jamba! je zatim potrošio neviđenu količinu novca na promociju zarazne melodije zvona na TV-u – u maju 2005. prikazivan je 2.378 puta dnevno – što je izazvalo gnijev britanske javnosti. „I sam sam se iznervirao zbog toga“, priznaje Soderberg. „Bilo je previše“.

Najgore je tek slijedilo. Volfgang Bos, izvršni predsjednik A&R-a u kompaniji Sony Music, želio je da upari žabu sa ubrzanom verzijom tematske melodije za Beverly Hills policajca, pjesmu pod nazivom Axel F. Kaktus je pristao da napravi animaciju pod uslovom da imaju odriješene ruke da rade šta god požele. 

U video-snimku, trebalo je uhvatiti žapca koju zlokobni lik juri po gradu, na kraju ispalivši raketu na njega, koju žabac na kraju jaše na sigurnom. Kada je pjesma izašla u maju 2005, promijenila je živote svih uključenih u njeno stvaranje. 

„U trenutku kada je objavljena, bum – bila je broj 1 u 23 zemlje u svijetu“, kaže Soderberg, koji je putovao svijetom da bi skupio zlatne i platinaste ploče.

Originalni hit ima više od tri milijarde pregleda na YouTubeu, što ga čini 26. najgledanijim videom na tom servisu

Takođe se našao suočen sa gnijevom Uprave za standarde oglašavanja. Na snimku je penis Crazy Froga bio jasno vidljiv, što je izazvalo masovne žalbe. Galama je zbunila Soderberga. „To je kao da vidite bebin penis“, ocijenio ke on. „On je beba u svom umu i svom tijelu. On je prvobitno stvoren takav, kao i svi mi“.

Šesnaest godina kasnije, bijes javnosti je možda splasnuo – ili bi, barem, žabac mogao da ima koristi od publike na društvenim mrežama koja je previše mlada da bi se sjećala njegove originalne inkarnacije. 

U proljeće su razni TikTokeri sa milionima pratilaca, uključujući Kimberli Loaizu (55,2 miliona) i Karlu Bustiljos (20 miliona), izveli koreografske plesove uz ovu melodiju. 

Kaktus je naučio iz svojih grešaka, kaže Soderberg, i sada pažljivije bira poslovne partnere. „Nije zaslužio da bude lik sa melodije zvona telefona“, kaže Soderberg. „Ovoga puta želimo da to uradimo kako treba: želimo da imamo smiješne pjesme, smiješne TV serije, smiješne male knjige; da učinimo da on ima dugovječnost kakvu smo željeli prošlog puta“.

Ali može li žabac preživjeti ovaj okrutni novi svijet – zar on već nije starina? „On je zapravo više prilagođen ovom svijetu“, kaže Soderberg, tvrdeći da su kratki, smiješni klipovi sada još popularniji nego što su bili 2005. 

„Na muzičkom planu uvijek će biti mjesta za neke nove pjesme. On nije Stormzy; on ne mora da radi kredibilne, cool, urbane stvari“.

Kako se žabac osjeća zbog povratka? „Žabac je uvijek potpuno zaboravan“, kaže Soderberg. „Rekao bih da je veoma srećan kao i uvijek. Što se njega tiče, on nikad i nije otišao“.

Portal Analitika