Reagujući na tekst objavljen u jučerašnjem broju “Politike” pod naslovom “Crnogorci u Srbiji, Srbi u Crnoj Gori: Čas ih vidiš, čas ih ne vididiš”, CP ističe da pomenuti tekst predstavlja “pokušaj odbrane poražavajućeg podatka da je od 2002. do 2011. godine u Srbiji “nestalo” oko 30.000 Crnogoraca”.
- Umjesto racionalnog objašnjenja, koje bi bilo veoma neprijatno za Srbiju, jer se radi o sistematskoj i nenasilnoj asimilaciji uz prisustvo etničke mimikrije, ovaj drastični pad se objašnjava na nesuvisli način “secesijom Mila od Sloba”, postojanjem Crnogorske pravoslavne crkve i uvođenjem crnogorskog jezika. Istovremeno se, na već prepoznatljiv velikosrpski, šovinistički način, kada god se govori o Crnogorcima u Srbiji, pravi neuspjela analogija sa pripadnicima srpske nacionalne zajednice u Crnoj Gori, lamentirajući nad njihovim navodno ugroženim pravima u Crnoj Gor – navodi se u saopštenju CP dostavljnom Portalu Analitika, koje potpisuje Nenad Stevović.
Dalke se navodi da se pri tome zaboravlja da od popisa broj Crnogoraca u Srbiji rapidno opada, a broj Srba u Crnoj Gori raste ili ostaje na približno istom nivou.
- Zaista neobičan fenomen da tamo gdje navodno nema nikakvog ugrožavanja crnogorske nacionalne zajednice od strane većine i vlasti broj njenih pripadnika drastično opada od popisa do popisa, kao što je slučaj u Srbiji, a tamo gdje je navodno ozbiljno ugrožena srpska nacionalna zajednica od strane države i većinskog stanovništva broj njenih pripadnika od popisa do popisa rapidno raste ili ostaje na približno istom nivou – navodi se u saopštenju.
- CP neće da polemiše sa autorima analize objavljene u dnevnom listu “Politika” jer je ona samo dio orkestrirane kampanje pravdanja asimilacije pripadnika crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji, uz istu argumentaciju koju je upotrebio i ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Lutovac, komentarišući poražavajuće podatke iz popisa od 2011. godine. CP, kao autohtoni, autentični, nezavisni i jedini politički predstavnik crnogorske nacionalne zajednice u Srbiji, ukazuje da bi zajednica koju zastupa bila u znatno povoljnijem položaju, kada bi imala ona prava koja ima srpska nacionalna zajednica u Crnoj Gori – navodi se u saopštenju.