Brojni izvori iz Bijele kuće navode da postoji želja da se upotrebe različita sredsrva, među kojima su sankcije, otkazivanje obaveza iz američkog duga i uvođenje nove trgovinske politike, "kako bi pokazali Kini i svima ostalima na kome je, po njihovom mišljenju, odgovornost", prenosi CNN.
"Moramo ponovo da pokrenemo ekonomiju i moramo to pažljivo da uradimo, ali moramo da pronađemo način da pokažemo Kini da je njihovo djelovanje apsolutno bilo za osudu", rekao je zvaničnik američke administracije koji je želio da ostane anoniman.
Istovremeno, dva izvora kažu da su se američke obavještajne službe našle pod ogromnim pritiskom administracije da utvrde da li je virus potekao iz laboratorije u Vuhanu.
<<< Obavještajne službe SAD istražuju porijeko koronavirusa <<<
Obavještajci su u saopštenju za javnost, međutim, naveli da i dalje ispituju tvrdnje predsjednika Donalda Trampa da je pandemija možda potekla iz jedne kineske laboratorije i dodale da se pridružuju širokom konsenzusu naučne zajednice i slažu se da korona virus nije stvorio čovjek niti je genetski modifikovan.
Sukob izmedu SAD i Kine nastaje usred sve većih sumnji u administraciji oko rastućeg strateškog izazova Kine i bijesa zbog toga što je korona virus uništio ekonomiju, što se posmatra kao Trampov "pasoš za drugi predsjednički mandat", navodi CNN.
Američki medij podsjeća na riječi državnog sekretara Majka Pompea da je "veoma uvjeren da će Komunistička partija Kine platiti cijenu za ono što je uradila, svakako od SAD".
Rastuće konfrontacije dolaze u vrijeme kada obje strane pokušavaju da iskoriste već isfragmentisano geopolitičcko okruženje uzdrmano njihovim rivalitetom i još dublje podijeljeno pandemijom.
Dugoročno, to prijeti da izazove teške izbore za američke saveznike u Aziji, koji ne žele neprijateljstvo sa gigantom "u svom dvorištu".
Rastuće tenzije mogle bi da imaju ozbiljen posljedice i na globalnu ekonomiju, dok SAD pokušavaju da pronađu druge izvore snabdjevanja od onih kojima dominira Kina, navodi CNN.