''Kada je riječ o Fondu, u pitanju je informatizacija i digitalizacija, svih javnih zdravstvenih ustanova i institucija u zdravstvu (osim Kliničkog centra), kao i velikog broja umreženih privatnih ustanova, koje FZO sprovodi od 2000. godine. Ovdje se radi o podržanim gotovo svim poslovnim i medicinskim procesima u zdravstvenom sistemu. Stepen razvoja naših sistema i digitalizacije procesa najbolje potvrđuju ostvareni rezultati, a vidljivi su kroz precizne i mjerljive podatke. Napomenućemo prije svega samo posljednja priznanja i nagrade sa najvećih adresa, kao što su Direktorat za informatiku Evropske komisije, SZO, OECD, SIGMA, ReSPA i sl., za platformu eZdravlje i elektronske servise u zdravstvu, koji su već premašili broj od milion izbjegnutih kontakata prilikom pružanja zdravstvenih usluga i na taj način dali ogorman doprinos očuvanju javnog zdravlja u periodu pandemije'', kazao je Sead Čirgić, direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.
Kako ističe, govori se o jednom od najvećih, ako ne i najvećem informacionom sistemu u državi, sa 13 informacionih međusobno apsolutno integrisanih podsistema, koji koristi preko 6.500 korisnika iz zdravstva, preko 300 pravnih lica/ustanova i institucija iz sistema zdravstva, sa preko 4.000 računara, kao i trenutno preko 140.000 građana.
''Navedeno je najbolji dokaz stepena razvoja, ali i potvrđuje potencijal, kako kadrovski tako i tehnički koji imamo u Fondu, stavljen već dvije decenije u službu informatizacije zdravstvenog sistema Crne Gore. Navešćemo samo podatak da platforma eZdravlje koja se našla na udaru resornog ministarstva bilježi preko 6 miliona posjeta, te da je sasvim vjerovatno najkorišćenija i najkorisnija platforma u državi. Njen doprinos je neočekivan i nemjerljiv u očuvanju javnog zdravlja i života naših građana, kao i u spriječavanju širenja COVID infekcije'', ističe Čirgić.
On dalje podsjeća i na to da je IISZ jedini informacioni sistem u zemlji obezbijedio uspješnu implementaciju dokumenata sa elektronskom identifikacijom – nove lične karte, čime su ostvarili nebrojene mogućnosti kada je u pitanju digitalizacija.
''Ovo pokazuje koliko smo postigli i koliko smo zapravo odmakli u odnosu na ostale resore i sisteme, kako u javnom tako i privatnom sektoru. Uz napomenu da se sve navedeno projektuje, implementira, razvija i održava uz minimalna, gotovo nepostojeća dodatna ulaganja ili trošenje budžetskih sredstava. To nam prije svega omogućava koncept i struktura, planski razvoj sistema, apsloutna integralnost, interna i eksterna povezanost, odnosno sposobnost i spremnost da se pravovremeno odgovori na sve zahtjeve i potrebe zdravstvenog sistema'', govori Čirgić.
Kako dalje navodi, otuda i glavno pitanje, zašto se kao imperativ i navodna nužna potreba postavlja digitalizacija u resoru koji je ostvario izvanredne rezultate (neuporedive sa ostalim resorima), upravo kroz dugogodišni proces informatizaije i digitalne transformacije.
''Možemo se i složiti da možda u Fondu u nekim djelovima sistema nemamo najmodernija rješenja, upravo iz razloga što se strogo vodi računa o svakom euru iz budžetskih sredstava, a što nikako i u nijednom slučaju ne utiče na funkcionalnost. Funkcionalnost je prioritet kod razvoja svakog našeg rješenja. Dakle prije svega funkcionalna u odnosu na najmodernija rješenja. Dugogodišnje iskustvo nas uči i opominje na brojne prijedloge koji su za rezultat prije svega imali trošenje značajnih budžetskih sredstava, a bez sveobuhvatne analize, jasnih ciljeva, projektovanih efekata i mjerljivih indikatora, garancija ili najčešće stvorenih osnovnih pretpostavki za realizaciju određenih projekata (formalno pravnih, organizacionih i na kraju tehničkih), tako da sa nestrpljenjem očekujemo dugo najavljivani projekat digitalizacije već digitalizovanog zdravstvenog sistema'', navodi Čirgić.
On dalje smatra da ozbiljnim ljudima koji vode digitalnu transformaciju u novoj administraciji Ministarstva zdravlja, trebalo bi biti jasno da prijave za vakcinaciju protiv Covid-19 infekcije na poznatoj i od Evrope prepoznatoj i nagrađivanoj platformi eZdravlje, ne mogu predstavljati ne potencijalnu nego nikakvu opasnost po zdravlje građana, te da je takva izjava neodgovorna i zbunjuje javnost.
''Kroz ponuđeni servis eVakcinaCovid-19 donosioci odluka mogli su dobiti korisne informacije za odgovarajuće planove nabavki, sa ciljem efikasnog sprovođenja programa imunizacije i racionalnog korišćenja budžetskih sredstava. Dakle, Fond je ponudio pomoć kako da na najbrži način i bez ikakvih ulaganja Ministarstvo zdravlja dođe do neophodnih podataka o broju zainteresovanih građana sa svim potrebnim zdravstvenim i drugim podacima za vakcinaciju kako bi dalje mogli planirati aktivnosti za istu. Ništa više od toga. Vrlo brzo građani će, mada vjerujemo i sada vide ko je ušao u „avanturu“, zaključuje Čirgić.