Politika

NOVI UDARAC ZA SPAJIĆA: Sukob u Pokretu „Evropa sad“ kulminirao, neposlušna poslanica iz Bara zaratila javno sa centralom stranke podržavajući izbačenu koleginicu

Ćinćur pred isključenjem, stala u zaštitu Jevrosime Pejović

Prema nezvaničnim informacijama Pobjede, Predsjedništvo PES-a bi, nakon što su iscrpljene sve mogućnosti dogovora sa Ćinćur, neposlušnu poslanicu trebalo da isključi do kraja sedmice. I Ćinćur i Pejović, prema pouzdanim saznanjima našeg lista, kontroliše predsjednik države Jakov Milatović, koji se takođe zalaže za vladu sa koalicijom ZBCG. PES juče prvi put neposlušne poslanice doveo u vezu sa služenjem tuđim interesima, što može biti uvod u disoluciju stranke

Ćinćur pred isključenjem, stala u zaštitu Jevrosime Pejović Foto: PES
PobjedaIzvor

Poslanica Pokreta ,,Evropa sad“ Radinka Ćinćur oglasila se juče povodom isključenja svoje partijske koleginice Jevrosime Pejović ističući kako tu odluku doživljava kao „atak na slobodno izražen stav“, dok je ponašanje PES-a uporedila sa nekadašnjom Komunističkom partijom Jugoslavije.

"Kao da smo još u KPJ u kojoj je bilo zabranjeno drugačije misliti", rekla je Ćinćur.

Potvrdila je, takođe, da svoj stav o formiranju 44. vlade i skupštinske većine nije promijenila. Rekla je i kako to što, za razliku od koleginice Pejović, još nije isključena iz partije doživljava kao još jednu vrstu pritiska i manipulacije iz vrha PES-a.

"I dalje mislim da je Crnoj Gori neophodna stabilna vlada koju bi podržalo najmanje 49 poslanika i koja bi bila spremna za reformske procese i uspostavljanje vladavine prava", navela je Ćinćur.

Ona je dodala i kako podržava razgovore o skupštinskoj većini koja bi bila u stanju da donosi suverene odluke bez ucjena.

"Svaka druga većina od 41 ili 42 poslanika mi je neprihvatljiva i neću je podržati. Ne želim da učestvujem u nečemu što doživljavam kao povratak starog tridesetogodišnjeg režima na vlast", rekla je Ćinćur za RTCG, što je prvo javno oglašavanje poslanice o konceptu Spajićeve vlade.

Prema nezvaničnim informacijama Pobjede, Predsjedništvo PES-a bi nakon što su iscrpljene sve mogućnosti dogovora sa Ćinćur, neposlušnu poslanicu trebalo da isključi do kraja sedmice. I Ćinćur i Pejović, prema pouzdanim informacijama Pobjede, kontroliše predsjednik države Jakov Milatović, koji se takođe zalaže za vladu sa koalicijom ZBCG.

PES je juče po prvi put neposlušne poslanice doveo u vezu sa služenjem tuđim interesima, što može biti uvod u disoluciju stranke. Isključenje Ćinćur komplikuje situaciju za Spajića budući da je pitanje da li ima podršku 41 poslanika za svoj koncept vlade i pored sigurne podrške Mehmeta Zenke.

Na navode Ćinćur juče su reagovali iz PES-a optužujući je da, po dogovoru sa nalogodavcima, nanosi štetu tom pokretu.

Iz PES-a tvrde i kako Ćinćur već duže vrijeme izbjegava razgovor i komunikaciju u okviru sopstvene organizacije.

"Uvaženoj gospođi Ćinćur, kao i bivšoj članici Pejović, uzaludno je bilo ukazivanje na posljedice neformiranja 44. vlade, održavanja trenutnog statusa i sabotiranja tog procesa unutar samog pokreta. Uz dobru volju i uvažavanje drugačijeg mišljenja, ipak se demokratija i princip djelovanja političke organizacije kao i svuda u demokratskom svijetu svode na poštovanje odluke većine, koja je bila nesporna u ovom slučaju. Međutim, jeftine manipulacije da je neko isključen zbog različitog mišljenja mogu proći jedino kod onih koji ohrabruju poslanicu PES-a da radi upravo protiv svoje stranke, a za tuđe interese", navedeno je u saopštenju PES-a.

Ćinćur, takođe, optužuju da odbija komunikaciju sa funkcionerima PES-a, ignoriše stav svog matičnog odbora u Baru, obrazlaže da nije adekvatna adresa za razgovor, te da PES upućuje na na druge političke subjekte.

Tvrde i da je takvo ponašanje posljedica dogovora sa „pojedincima i nalogodavcima“ koji ne poštuju odluke PES-a ili rade u interesu drugih partija, smišljeno sabotirajući mandatara i cijeli proces.

"Ko su poslanici i funkcioneri PES-a koji ucjenjuju ogromnu većinu svojih kolega, javnost ima priliku da vidi. Na sve manipulacije koje su određeni mediji i političari širili nedjeljama, građani će brzo dobiti odgovor kada konstatuju ko je na čijoj strani skupštinske sale", zaključuju iz Pokreta ,,Evropa sad“.

Portal Analitika